Yediğiniz gıdaların renkleri sağlığınıza nasıl etki ediyor?

Mor brokoli kanserle mücadele eder, kırmızı üzüm kalbe iyi gelir... Yediğiniz gıdaların renkleri sağlığınıza nasıl etki ediyor? Bu soruya, ünlü İngiliz gazetesi Daily Mail yanıt veriyor. Yapılan son araştırmalar, besinlerin sağlığımıza faydalarının renklerine göre çeşitlilik gösterdiğini ortaya koyuyor

Brokoli

Sağlıklı renk: MOR
Vücutta, alyuvarların ve K vitamininin oluşumunda çok önemli bir yere sahip olan folat'ı bol miktarda içeren brokoli, kanın pıhtılaşmasında ve kemik sağlığında önemli bir rol oynuyor. Aynı zamanda, gözleri kataraktan koruyan bir kimyasal madde de içeriyor. Brokoli, içeriği ile göğüs ve rahim kanserine karşı da koruyucu bir besin. Ona mor rengi veren pigmentler, antioksidan özelliğe sahip. Brokolide bulunan bu antioksidanlar, kanserin yanında kalp damar hastalıkları ve Alzheimer'e karşı da mücadele ediyor.

Greyfurt

Sağlıklı renk: PEMBE
Pembe bir greyfurt sarı greyfurta oranla 40 kat daha fazla karoten içeriyor. Greyfurt prostat kanseri ve kalp damar hastalıkları riskini azaltıyor. Ayrıca, akciğer, mesane, rahim ve cilt kanserine karşı da koruyucu etkiye sahip. Her renk greyfurt, bolca C vitamini içeriyor.

Portakal

Sağlıklı renk: TURUNCU-KIRMIZI
C VİTAMİNİ açısından oldukça zengin bir meyveolan portakal, çeşitli kanser türlerine karşı faydalı.Özellikle kırmızı portakallar, sarı portakallara oranladört kat daha fazla karoten içeriyor. Bu da vücudunhastalıklara karşı dayanıklılığını artırıyor, erkeklerde sperm sayısını kadınlarda da doğurganlığı olumluyönde etkiliyor.

Lahana

Sağlıklı renk: KIRMIZI
Kırmızı lahana ona bu rengi veren karotenoidler içeriyor. Kırmızı lahana tüketildiğinde, içerdiği besin değerlerini A vitaminine dönüştürüyor ve bu da görme, büyüme ve gelişmeye olumlu etki ediyor. Kırmızı lahana ayrıca sağlıklı cilde, saçlara ve bağışıklık sistemine sahip olmamızı sağlıyor. Beyaz ve yeşil lahana da önemli ölçüde antioksidan özelliğe sahip. Bu lahanalar kalp sağlığını güçlendiriyor ve kanser riskini azaltıyor.

Üzüm

Özellikle kırmızı şarapta kullanılan üzüm koroner kalp hastalarına iyi geliyor. Kırmızı üzüm kalp damar hastalıkları riskini azaltıyor ve kolesterolü düşürüyor.

Elma

Elma çeşitlerinin hepsiyüksek miktardaantioksidan içeriyor.Elma, göğüs kanseri vekalp hastalıklarına karşıiyi geliyor. Özelliklekırmızı elma cilt içinçok faydalı. Hergün düzenliolarak elmatüketenlerüzerindeyapılan biraraştırmada, bukişilerin astım vebronşit gibi solunumyolu hastalıklarına karşıçok daha dirençli olduğuortaya çıktı.

Soğan

Beyaz ve kırmızı soğan daiçerikleri açısından egzama,sinüzit ve astımhastalıklarına karşı faydasağlıyor. Ayrıca, kanserekarşı da mücadele ediyor.

Karpuz

Sulu ve lezzetli bir meyve olan karpuz, önemli bir antioksidan. Özellikle rahim kanserinden korunmada faydalı.
Sabah
 
Üst