Hazırlık okuyormuş

Bizi öyle bir duruma düşürdüler ki gerçekden de düşününce hak vereceksiniz.

Şu anda bütün Türkiye genelinde bilindiği gibi ingilizce çok önemli.Okullarda hazırlık sınıflarında gösteriyorlar,devlet kaymakamlarımızı dilini geliştirsin diye devlet bütçesinden dil öğitimine ingiltereye gönderiliyor, çocuklarımız gençlerimiz artık dilini değiştirerek "ok, yes ,bys ,hello" gibi cümleleri günlük yaşantısında vazgeçilmez hale getirdiler.

Peki bu nedir?
-Çocuga soruyorum kaça gidiyorsun?
-Hazırlık okuyorum abi diyor(Alla Allah neye hazırlanıyor aceba?)
-Diyorum neye hazırlanıyorsun?
-ingilizceye diyor.

Ya arkadaşlar gerçekdende dünyanın hiçbir ülkesinde böyle hazırlık sınıfları yokdur!He vardır ama nasıl vardır?

İngiltere de vardır bu da Hindistan ve benzeri sömürge ülkelerinde yaşayan vatandaşlar eğer İngiltere'ye okumak için geldiğinde dil yani lehçe farkları olmasın diye açılan bir okuldur 6 ayla 1 yıl arasında sürer.Bu da her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır misali olmasın herkes aynı şekilde konuşsun diye açılan bir okuldur.

BU DA NE DEMEK OLUYOR?KENDİ ÇOCUĞUMUZA KENDİ ÜLKEMİZDE YABANCI KONUMUNA DÜŞÜRÜYORLAR.

Sınavlarımız, eğitimlerimiz, konuşmamız artık ingilizce oluyor!Bu nedir ya?Bu ne demektir?
İngilizler diyorlar ki "Türkçe çok kısıtlı bir dildir 80 bin cıvarında kelime içeriyor,oysa İngilizce 250bin civarında sözcük haznesine sahiptir." ne saçmalıyorlar dünyada Türkçe kadar elverişli sürekli gelişebilen başka bir dil yoktur ve Türkçe en az 850-900 bin arasında sözcük kapasitesine sahiptir.

Almanya da yaşayan insanların kurdugu bir dernek varmış.Türkçeyi koruma ve yaşatma.Bir gün Nasrettin Hoca haftası gelmiş.Bu haftada büyük elçimiz, Japonya'dan bir konuşmacı ve hepsi türk olan misafirler gelmişler.Her konuşmacı metnini Almanya da olmasına rağmen İngilizce okumuş. Sıra gelmiş Japonyalı konuşmacıya ama ileri düzeyde Türkçe biliyor tabi. Metni türkçe olarak anlatmaya başlamış ve o sırada bir uyarı gelmiş elçimizden. Lütfen İngilizce okuyun diye!Kadıncagız şaşırmış tabi mecbur okumaya başlamış. En sonunda dayanamayıp demiş kusura bakmayın türk konukların içerisinde ve Bir Türk'ü anlatan yazıyı daha fazla ingilizce okuyamam. Türkçe devam edecegim diyor. Tabi bizim elçilerimiz de daha önceki konuşmacılarımız bu duruma çok bozuluyorlar.

Arkadaşlar ne oluyor dilimizi begenmemeye başladık?Unutmayalım ki bir ülkenin en büyük ayırt edici özelliği dilidir!Eğer Türkçeyi tamamen yok edersek( ki bu gidişat bunu gösteriyor ) o zaman bizi türkleri tarihte ve şuanlarda hatırlamalarını nasıl sağlayacaz?

Heralde toplumumuz gerçekdende sömürge olmaya çalışıyor.Birileri bize bunu dayatıyor eğitim sistemimize kadar sokuyor ve bizde mışıl mışıl uyuyoruz.

İnşallah bu bir rüyadır ki uyandıgımızda sokak isimlerimiz, sokakta yürüyen vatandaşlarımız, tabelalarımız ve daha sayamadıgım çoğu şey İngilizce olmaz.

Sizce yanlışmı söylüyorum?
 
Üst