İdam sehpasında ney çaldı ölümden kurtuldu

İran'da cinayetten idama mahkum olan 16 yaşındaki bir genç, idam sehpasında ney çalınca, maktulün ailesi davadan vazgeçti ve idam mahkumu 165 bin dolar kan parasıyla serbest bırakıldı.

İtimad-ı Milli gazetesinin haberine göre, 16 yaşında işlediği cinayetten idama mahkum olan Sina'yı ipten alan olay şöyle gelişti: Başkent Tahran'da 3 yıl önce Siruz (30) adlı arkadaşıyla tartışan Sina (16), arkadaşını bıçaklayarak öldürdü. Polis tarafından tutuklanarak mahkemeye çıkarılan Sina, devrim mahkemesince idama mahkum edildi, ülke yüksek divanı da idamı onadı.

Onayın ardından yargı yetkilileri, İran'daki yasalar uyarınca aileleri anlaşmaları için görüştürdü. Kan parasına razı olmayan maktulün ailesi, idam cezasının infazını istedi.

Yaşı küçük olduğu için 18 yaşını doldurması beklenen Sina, geçen yıl idam sehpasına çıkarıldı. İdamdan önce son arzusu sorulan genç, günlük yaşamında çok sevdiği neye son kez üflemek istedi. Son arzusu yerine getirilen Sina, idam sehpasında ney çaldı. Bundan etkilenen maktulün ailesi idamın 6 ay ertelenmesini istedi.

Erteleme süresi içerisinde iki aile görüştü ve maktulün ailesi 150 milyar riyal (165 bin dolar) kan parasına razı oldu. Ancak karşı taraf 6 ay içerisinde gerekli parayı ödeyemediği için Sina ikinci kez idam sehpasına çıkarıldı. Bu arada devreye giren yetkililer, mahkuma son bir fırsat daha verilmesini istedi ve infaz kararı bir kez daha ertelendi.
Aile, belirlenen kan parasını hazırlayarak 3 gün önce yetkililere teslim edince, şu anda 19 yaşında bulunan Sina idamdan kurtuldu.

İran'da vatana ihanet, cinayet, tecavüz, silahlı soygun, hırsızlık, uyuşturucu kaçakçılığı ve dinden dönme suçları idamla cezalandırılıyor.

İran, dünya genelinde idam kararını en fazla uygulayan ülkeler arasında yer alıyor. Uluslararası Af Örgütü verilerine göre İran'da geçen yıl 177 kişi idam edildi.
 
Üst