Carl Duisberg Kimdir?

Carl Duisberg , (1861 - 1935)

Alman kimyaci ve sanayici Duisberg, Farbenfabrik Bayer (Boya Fabrikalan) yönetim kurulu baskani olarak, ilgili en büyük Alman kimya isletmelerinin I.G.Farben adi altinda birlesmesine önayak oldu.Duisberg Wuppertal-Barmende bir sirma dokumacisinin oglu olarak dünyaya geldi. Oglunun kendi meslegini sürdürmesini isteyen babasina karsi gelen annesi, Carli liseyi bitirmesi için tesvik etti. Duisberg 1878de komsu kasaba Elberfeldde kimya meslek okuluna yazildiysa da sekiz ay sonra kimya, fizik ve ekonomi politik egitimi görmek üzere Göttingen ve Jenaya gitti. Burada 1882de edebiyat doktoru ünvanini aldi.Benzopurini Bulmasi Münih piyade hassa alayinda bir yil hizmet verdikten sonra 1883te Strassburgda Bayer sirketine girdi. 1884te Elberfeldde Bayer Farbenfabriken (Boya Fabrikalari) sirketine kimyaci olarak alindi. Bu isletme 1863 yilinda Friedrich Bayer ve Johann Friedrich Weskott tarafindan kuriilmustu. Duisberg kendini bundan böyle boya maddeleri alaninda arastirmalara adadi. 1885te buldugu Benzopurin 4 B boya maddesi firmanin en basarili ürünü oldu. Buna benzer bir boya maddesi (Kongo kirmizisi) üreten Berliner Agfa sirketiyle aralarinda Benzopurinin pazarlanmasiyla ortaya çikan patent hakki ile ilgili anlasmazliklari, Duisberg adi geçen firmayla bir isbirligi sözlesmesi imzalayarak çözdü. Akillica yürüttügü görüsmeler sayesinde Duisberg kariyerinde çabuk yükseldi ve kendisine imza yetkisi verildi. Duisberg 27. dogumgününde Bayer yönetim kurulu baskani Carl Rumpffin yegeni Johanna Seebohm ile evlendi.Bayer Yönetim Kurulu Üyeligi 1888de Bayer tarafindan baslatilan ilaç üretimi, Duisbergin önerisiyle, 1891de faaliyete baslayan bilimsel bir merkez laboratuvarinin açilmasiyla ilerleme kaydetti. Duisberg bunu izleyen yillarda arastirma çalismalarina ara vererek, Bayerin 1891de Wiesdorf am Rheinde bulunan Farbenfabrik Dr. Carl Leverkus adli boya fabrikasini devralmasiyla daha da önem kazanan planlama ve organizasyon islerini üstlendi. Duisberg bundan dört yil sonra Leverkusen Boya Maddeleri Fabrikalarinin Yapisina ve Organizasyonuna Iliskin Notlarini sunarak fabrikanin gelismesi için gerekli temelleri atti. Yüzyil basinda birçok kimya fabrikasi kurulusuna, çalisanlar için lojman insa edilmesi konusunda örnek oldu.Duisberg 1900da Bayer yönetim kurulu üyeligine getirildi. Ondan bir yil önce, Duisbergin baskisi üzerine, on saatlik çalisma gününe yer verilmisti.1905 yilinda da günlük mesainin dokuz saate indirilmesini sagladi. Ayrica bir emekli sandiginin ve isçi ve memur destek fonunun kurulmasina önayak oldu.ABDye birkaç kez is gezisine çikan Duisberg, bu ülkedeki tröst olusumlarini inceledi. Bunun ardindan büyük Alman kimya fabrikalarinin birlesmesine iliskin tasarilarini gelistirdi. Duisbergin çabalari sonucu BASF, Agfa ve Bayer 1904te yapacaklari isbirligini düzenleyen bir sözlesme imzaladilar. Duisberg, iki yil sonra bü üçlü birligin yöneticiligini üsttendi. 1912de, sirketlerini Leverkusene tasiyan Bayer-Werkenin genel müdürlügüne atandi.Duisberg Birinci Dünya Savasi siralarinda ortak menfaatlerini korumak amaciyla kendilerine birkaç firmanin daha katilmasini sagladi. Bütün firmalar bagimsizliklarini ve kendi örgütlenmelerini korurken, kârlari sirketler birligine ait olup yüzde hesabiyla paylastirildi.LG.Farben Sirketinin Kurulmasi 20li yillarda ortaya çikan ekonomik buhran, kimya fabrikalarinin satislarinda bir düsüsün olusmasina neden oldu. Çaresi, üretim maliyetinin düsürülmesinde yatiyordu. Duisbergin düsüncesine göre, bu hedefe ancak bütün isletmelerin birlesmesiyle erisilebilirdi. Sirketleri ikna etmek için gösterdigi çabalar 1925te basariyla sonuçlandi. Menfaat birliklerinin üyeleri I.G.Farbenindustrie AG adi altinda birlestiler.Duisberg hem yönetim, hem de denetim kurulu baskanligina getirildi. Çok geçimli bir görüsme partneri alan Duisberg, girisimci çalismalari yani sira arastirma ve bilim konularini da hiç gözardi etmedi. (Carl Duis- berg Vakfi 1929da kuruldu.) Duisberg 1935 yilinda 73 yilinda Leverkusende hayata veda etti.

Negüzel birşey sen bir iş kuruyorsun ve sen ölsen bile yıllar hatta yüzyıllar sonra konuşuluyor,yazılıyor.Ne büyük bir gurur torunları,çocukları için.:Entusiasmado::Entusiasmado: