Friedrich Bayer kimdir?

Friedrich Bayer kimdir?​

Asprinin Hikayesi

*Aspirin hakkında bugüne kadar 25 binden fazla bilimsel tebliğ yazıldı.

*Bugüne kadar 1 trilyon dan daha fazla Aspirin tableti tüketildi.

*Aspirin’in keşfinde büyük bir aşama kaydeden bir köy papazı Edward Stone, söğüt ağacının kabuğundan elde ettiği ilacı sıtma için kullanıyordu. Oysa bulduğu ilaç sıtmanın tedavisi için değil, onun belirtilerini (yüksek ateş, asabiyet, baş, kol ve bacaklarda ağrı) tedavi edecek nitelikteydi.

*Aspirin’in ilk adı, Berlinli Karl Jackop Lowing tarafından, beyaz çayır çiçeğinden (Latince adıyla spirsaure) elde ettiği salisilat asidini bulmasıyla gerçekleşti.

*Aspirin’in ateşi nasıl düşürdüğü onca araştırmaya rağmen hiç bilinemedi ve hâlâ bilinmiyor.

*Aspirin’in asıl başarısı ve yaygınlığı, akademisyen kimyacıların ve tıp adamlarının bilimsel araştırmalarının sonucunda değil, sanayinin sadece para kazanmak amacıyla araştırıp bulması ve piyasaya sürmesiyle gerçekleşti.

*Friedrich Bayer’in boya üreten fabrikası, emeklemekte olan farmakoloji (ilaç bilim) nin ticari geleceğini gördü ve Aspirin’i üretip dağıtarak boyadan yıllarca kazanamadığı parayı kazandı, ilaç sanayiinde bir kartel oldu.

*Bayer Boya Fabrikası’nın mideye yan etkileri azaltılmış olarak ürettiği ilaç, Aspirin adıyla ilk kez 1899’da üretildi ve dağıtıldı.

*Aspirin piyasaya sessizce girdi; ancak üretiminden 10 yıl sonra dünyada en çok kullanılan ilaç oldu ve tıp ile ticaret arasında büyük bir rahatsızlığın alevlenmesine sebep oldu.

*Aspirin’e talep o kadar fazlaydı ki sadece ABD’de üç yıl içinde (1914-1916) 1 milyon kg. Aspirin tüketildi ve değeri 25 milyon dolardı. Bugünün değeri ile 600 milyon doları aşan bu rakam, o günün ticari ortamında dev şirketleri yutkunduruyor, devletlerin arasını açıyordu.

*Güney Amerika’da Aspirin’in sadece satışını yapan şirket, 1929 yılında 1,250 milyon dolar kâr elde itti. (Bu rakam bugünün 30 milyon dolarına denk geliyor.)

*1917 ve 1918 yıllarında Amerika ve müttefik devletlerin ordularında yaşanan büyük grip salgını askerleri mahvetti. Hastaneler, revirler dolup taştı, pek çok ölüm oldu. Alman Bayer Aspirin’i, rakipleri tarafından büyük bir iftiraya uğradı ve bunun sonucunda kısa süreli de olsa ticari olarak zarar gördü: Aspirinlerin içinde grip virüsü vardı!

*Gribi engellemese de ateş düşürücü, ağrı kesici ve mukavemet kazandırıcı özellikleriyle Aspirin 1. Dünya Savaşı’ndan galip çıktı. Ünü bütün dünyaya yayıldı; gücünü, satışlarını artırdı. Çünkü Aspirin’in zaten yüksek olan satışı ve üretimi 1918 ve 1920 yılları arasında üç katına çıktı.

*Bayer firması çalışanlarından Felix Hoffman, iki hafta içinde hem Aspirin’i hem de eroini bulan isim oldu. Bu dönemde, eroinin bağımlılık yaptığı bilinmiyor, bir aile ilacı olarak pazarlanması planlanıyordu.

*Aspirin’in patentine sahip 5 büyük ilaç firmasından kurulu IG Farben personelinden üst düzey 23 yönetici, Hitler’e destek verdikleri gerekçesiyle savaş suçlusu olarak yargılandı.

Tarihçe

1 Ağustos 1863’te Friedrich Bayer adlı bir tüccar ve Johann Friedrich Weskott adlı bir boya ustası, şimdi Wuppertal şehrinin bir semti olan Barmen’de küçük bir boya malzemesi fabrikası kurdular. Hemen iki yıl sonra Birleşik Devletler’de bir katran fabrikasından hisse satın alan iki işadamı, denizaşırı pazarlara ara ürünler satışına başladılar. 1876’da Moskova’da bir fabrika açıldı, bunu 1883’te Kuzey Fransa’da Flers’de bir üretim tesisi izledi.

1 Temmuz 1881’de Bayer ve Weskott’un oğulları ve damatları Farbenfabriken vorm. Friedr. Bayer & Co. adı altında 5.4 milyon mark kuruluş sermayeli bir anonim şirket kurdular. İki yıl sonra şirket hisseleri borsada işlem görmeye başladı.
1884’te Carl Duisberg adlı bir kimyager Bayer’deki çalışma hayatına başladı. 1888’de Duisberg “Sağlık Ürünleri Departmanı”nı kurdu ve Merkezi Bilimsel Laboratuar’ı oluşturdu. Bu iki kurum, birçok öncü buluşa ev sahipliği yaptı. 1891’de Bayer, Carl Leverkus’dan alizarin kırmızısı boyaları üretmek için bir fabrika ve şimdi Leverkusen şehrinde olan bir başka tesisi satın aldı. Buradaki ilk fabrikalar yüzyılın başlarında kuruldu ve şirket merkezi 1912’de Leverkusen’e taşındı.

Şirket 1972’de adını Bayer AG olarak değiştirdi. Bayer o tarihten günümüze, bildiğimiz uluslararası sağlık hizmetleri ve kimyasallar grubu olarak gelişti.
2003'den bu yana yeniden yapılanma çalışmaları sonucunda Bayer CropScience (BCS), Bayer HealthCare (BHC), Bayer MaterialScience (BMS) ve Bayer Business Services (BBS) gibi iş bölümlerinden oluşan bir yapı oluşturuldu.

Bayer Türkiye

Bayer’in Türkiye’ye yönelik ilk ticari faaliyeti, 1880 yılında Anilin ve Alizarin adlı halı boyalarının ihraç edilmesi ile başlamıştır. 1950’li yılların başlarında Türkiye pazarının kazandığı önem, Bayer’in ihracatının yanısıra, ülkede üretim yapma kararı almasına da önayak olmuştur.
Bu amaçla 1955 yılında Bayer, Schering, Knoll ve Merck birlikte “Birleşik Alman İlaç Fabrikaları’nı (BİFA) kurmuş ve bu fabrikada her bir şirkete ait çeşitli ilaçları üretmeye başlamışlardır.

1962’de BİFA’yı takiben, tarım ve veteriner bölümlerini bünyesinde bulunduran “Bayer Tarım İlaçları Sanayi Ltd.Şti.”, 1965’de “Bayer Türk Kimya Sanayi Ltd.Şti.”, en son olarak da 1966 yılında Bayer’in boya, elyaf ve endüstri kimyasallarının ticaretini yapmak üzere “Kimyanil Kimya Ticaret Ltd.Şti.” kurulmuştur.

1989 yılı başında bu üç şirket “Bayer Türk Kimya Sanayi Ltd.Şti. (Bayer Türk)” adı altında birleştirilmiştir.

1993 yılında BİFA’nın tamamı Bayer AG tarafından satın alınmış, adı “Bayer İlaç Fabrikaları A.Ş.” olarak değiştirilen Şirket, “BİFA” kısa adıyla anılmaya devam etmiştir.
Bugün, Bayer Türkiye’nin 1000 kişiyi aşkın organizasyonu, “Bayer Türk Kimya Sanayi Ltd. Şti.” ve “Bayer İlaç Fabrikaları A.Ş.” olmak üzere iki ayrı tüzel kişilikten oluşmaktadır. Bayer Türk’ün İstanbul’daki Merkez Ofisi’nde “Sağlık Ürünleri” (HealthCare), “Tarım İlaçları” (CropScience) ve “Endüstri Ürünleri” (MaterialScience) olmak üzere 3 ana iş grubu ve ayrıca bu bölümlere destek ve hizmet sağlayan “Finans - Muhasebe ve Bilgi Sistemleri” ile “İnsan Kaynakları” adında "Servis" bölümleri bulunmaktadır.

Bayer Türkiye Sağlık Ürünleri (HealthCare) Grubu; Pharma (PH),Diagnostic (DS), Diabet Ürünleri (DCD), Hayvan Sağlığı (AH) ve Consumer Care (CC) bölümlerini çatısı altında bulundurmaktadır.
Bayer Türkiye Tarım Ürünleri Grubu (CS); insektisidler, fungisitler, herbisitler ve tohum tedavisi segmentlerinde sağlam bir şekilde konumlandırılmıştır. Buna ek olarak, Çevre Bilimi bölümü (ES) zararlılarla mücadele gibi tarımdışı pazarlarda lider bir konumdadır. BioScience (BS) bölümü, tohum segmentinde ve hızla büyüyen bitki teknolojisi alanlarında etkinlik göstermektedir.
Bayer Türkiye Endüstri Ürünleri (MaterialScience) İş Grubu; poliüretan ve boya hammaddeleri ile yüksek performanslı mühendislik plastik malzemelerinde uzmanlaşmış bölümlerden oluşmaktadır.

Bayer Türk Gebze Fabrikası’nda “Tarım İlaçları” iş grubuna yönelik ürünler, İstanbul Topkapı’da bulunan BİFA’da “Sağlık Ürünleri” iş grubuna yönelik ürünler üretilmektedir.
 
Bugün Almanyadanmı bağlanıyorsun Kaancım hep alman buluşlarına ve markalarına yervermişin:Cachondon::Cachondon::Cachondon:
 
Üst