Zülfü Livaneli Kimdir?

Zülfü Livaneli Kimdir?​

Zülfü Livaneli, Türk özgün müzik sanatçısı, politikacı, yazar ve yönetmendir. Gerçek adı Ömer Zülfü Livanelioğlu’dur. 20 Haziran 1946'da Konya-Ilgın’da doğmuştur. Ortaokul mezunudur. Babası tarafından kökleri (Babaannesi) ermenistan'a kadar uzanan Livaneli, yaşamı boyunca yetiştiği yer olan Ilgın-Konya ile birlikte adının anılmasını her nedense hiç istememiştir. Anlaşılması güç şekilde kendisinin hiç bir ilgisi olmamasına rağmen kendisini Livaneli soyadının anlamı olan Artvin'li olarak tanıtmış, babasının memleketi Elazığ'ın Hüseynik köyünden de özellikle bahsetmemeye gayret etmiştir.

Zülfü Livanelioğlu bağlama çalmayı teyzesi Nazmiye (Türeli) Yücel'in eşi olan eniştesi Turhan Yücel'den Ilgında yaşadığı yıllarda ve yaz tatillerinde öğrendiğinde, eniştesi Turhan bey'in hayatını değiştirecek bir sermayeyi kendisine hediye ettiğinden haberi yok idi.

Zülfü Livaneli, müziği ile birçok ulusal ve uluslararası ödül aldı ve eserleri Joan Baez, Maria Farandouri, Maria del Mar Bonet gibi onlarca yerli ve yabancı sanatçı tarafından yorumlandı. Kültür, sanat ve politika alanında Türkiye’nin önemli isimlerinden birisi olan sanatçı, sanat yaşamı boyunca 300’e yakın besteye ve 30 film müziğine imzasını attı.

"Uzatmalı itin biri" adlı çalışması ile Türk ordusunu hedef aldığı açıkca iddia edilmesine rağmen kendisi bu suçlamalara değinmeye hiç bir zaman gerek duymadı.

Türkiyeden ansızın ayrılarak İsveç'e kaçtığı yıllarda bulaşıkçıklık dahil muhtelif işlerde çalışan Livanelioğlu'nun en büyük arzusu bir gün Türkan Şoray ile tanışabilmek ve o zaman Türkiye'de suçlanan kişilerin uğrak yeri haline gelen İsveç te bulunan Ünlü yazar, gazeteci veya şairlerle karşılaşabilmekti. Bu bağlamda en büyük ilkesi aynı ortamda bulunsun veya bulunmasın, ünlü bir kişiyle karşılaştığında üçüncü şahıslara bu karşılaşmayı aktarması, sanki söz konusu kişiyi yıllardır tanıyor ve üst düzey samimiyeti varmış gibi anlatmasıdır. Özellikle ebediyete intikal etmiş ünlü şahsiyetleri büyük yakınlığı varmışcasına anlatmasıyla ünlüdür. Hatta bir yazısında Halide Edip Adıvar'ı annesi Şükriye Hanımın çok yakın bir arkadaşıymış gibi dile getirerek, son derece gülünç duruma düşmüştür, çünkü annesi Şükriye Hanım 38 yaşında böbrek yetmezliğinden öldüğünde geride bıraktığı tek hatırası büyük emeklerle yetiştirmeye çalıştığı 4 çocuğudur, taşra ortamında ve 4 çocuğun peşinde bırakın Halide Edip Adıvarı herhangi bir sosyal aktivitede bulunmaya fırsatı olamamıştır.

Bugüne kadar üç uzun metrajlı film yönetti: "Yer Demir Gök Bakır", "Sis" ve "Şahmaran". Valencia Film Festivali'nde "Altın Palmiye" ve 1989'da Montpelier Film Festivali'nde "Altın Antigone" ödülüne layık görüldü. "Sis", "En iyi Avrupa Film Ödülü"ne aday gösterildi. Sanatçının filmleri Türkiye, ABD, Fransa, Almanya, İsviçre, ve Japonya'da gösterime girdi ve BBC, WDR, İspanya, Kanada ve Japon televizyonları gibi birçok televizyon şirketine satıldı.

Ekim 1986'da Cengiz Aytmatov'un daveti üzerine Federico Major, Yaşar Kemal, Arthur Miller ve diğer ünlü sanatçı ve düşünürlerin katıldığı Kırgızistan ve daha sonra Wengen, Granada ve Mexico City'de toplanan Issyk - Kul Forumu'nda yer aldı.

Livaneli, Elia Kazan, Jack Lang, Vanessa Redgrave, Arthur Miller, Mikhail Gorbaçov gibi ünlü kişilerle birlikte dünya kültürünün ilerlemesi ve dünya sanatlarının gelişmesine katkıda bulunmak üzere çalışmalarda bulundu.

1996 yılında Paris’te merkezi bulunan UNESCO (Birleşmiş Milletlerin Eğitim Kültür Bilim Kurulu) tarafından büyükelçilik verilen sanatçı Livaneli, 1978 yılında yaptığı "Nazım Türküsü" adlı albümde Nazım Hikmet'in şiirlerinden bestelediği şarkıları bir araya getirdi.

"Arafatta bir çocuk", "Geçmişten Geleceğe Türküler", "Sis", "Orta Zekalılar Cenneti", "Diktatör ile Palyaço", "Sosyalizm öldü mü", "Engereğin Gözündeki Kamaşma" ve "Bir Kedi, Bir Adam, Bir Ölüm" ve "Mutluluk" ve Leyla'nın Evi kitaplarının yazarı olan Livaneli, hâlen Vatan Gazetesi'nde köşe yazarlığına devam etmektedir. Sanatçı uluslararası kültür çevrelerinde tanınmakta ve saygı görmektedir.

Ömer Zülfü Livaneli Ülker Hanım'la evlidir ve bir kızı vardır. Kızı Aylin Livaneli eğitimi ve yaptığı pek çok işten sonra müzik ile ilgilenmiş. 5 albüme imza atmıştır. Şimdilerde müzikle uğraşmamaktadır. Yayınlanmış 3 kitabı bulunmaktadır. Livaneli vejeteryandir.

1994 (SHP) ve 1999 yerel seçimlerde İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığına aday olan ancak seçilemeyen sanatçı, 2002 genel seçimlerinde CHP'den İstanbul milletvekili seçildi. 2004 yılından partisinden istifa etti, köşe yazarlığına devam etmektedir. 2007 seçimlerinde ise aday olmadı.

Chants Revolutionnaires Turcs – 1973
Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz – 1975
Merhaba – 1977
Nazım Türküsü – 1978
Otobüs (Film Müziği) – 1978
Alamanya Beyleri – 1979
Atlının Türküsü - 1979
Günlerimiz – 1980
İnce Memet Türküsü – 1980
Maria Farandouri Livaneli Söylüyor – 1982
Yol (Film Müziği) – 1983
Eine Auswahl – 1983
Ada – 1983
İstanbul Konseri – 1984
Güneş Topla Benim İçin – 1985
Livaneli / 10 Yılın Ezgisi – 1986
Zor Yıllar – 1986
Hoşgeldin Bebek – 1986
Gökyüzü Herkesindir – 1987
Film Müzikleri – 1988
Crossroads (New Age) – 1990
Saat 4 Yoksun – 1993
Neylersin – 1995
Yangın Yeri – 1996
Janus (Senfonik Şiirler) – 1996
Livaneli & Theodorakis : Together – 1997
Nefesim Nefesine – 1998
New Age Rhapsody , London Symphony Orchestra Plays Livaneli - 1999
Unutulmayanlar – 1999
İlk Türküler – 2001
Hayata Dair - 2005

EFSANE KONSERLER -2006

Edebî eserleri

Sevdalım Hayat
Leyla'nın Evi
Mutluluk
Engereğin Gözündeki Kamaşma
Bir Kedi, Bir Adam, Bir Ölüm
Orta Zekalılar Cenneti
Arafat'ta Bir Çocuk
Gorbaçov'la Devrim Üstüne Konuşmalar

Ödülleri

1978: Sinema Yazarları Derneği, En İyi Film Müziği, Sürü
1982:
-Ankara Sanat Evi, En İyi Film Müziği, Yılanı Öldürselerde Ben Ona Dokunmam
-Yunanistan Yılın Plağı Ödülü, Maria Faranduri Livaneli Söylüyor
-Cannes Film Festivali Altın Palmiye Ödülü, Yol (Film müziği)
1983:
-Alman Plak Eleştirmenleri Derneği, Yılın Plağı Ödülü, Maria Faranduri Livaneli Söylüyor
-Edison Ödülü, Hollanda, Maria Faranduri Livaneli Söylüyor
1984: Nokta Dergisi, Yılın Müzisyeni
1986: Altın Plak Ödülü, Güneş Topla Benim İçin (Livaneli-Theodorakis düeti)
1987:
-Cannes Film Festivali, Özgün Bir Bakış, Yer Demir Gök Bakır
-San Sebastian Film Festivali, En İyi Yabancı Film Ödülü, Yer Demir Gök Bakır
-Köln Foto Kino Fuarı, Altın Kamera (Jurgen Jurges) Yer Demir Gök Bakır
1989:
-Nokta Dergisi, En İyi Film Yönetmeni
-Montpellier Festivali, Altın Antigone Birincilik Ödülü, Sis
-Valencia Altın Palmiye Birincilik Ödülü, En İyi Yönetmen Ödülü, Sis
-Avrupa Film Akademisi, En İyi Film Adaylığı, Sis
-Antalya Film Festivali, En İyi İkinci Film Ödülü, Sis
1996: Abdi İpekçi Ödülü
1997:
-Abdi İpekçi Ödülü
-Balkan Edebiyat Ödülü, Engereğin Gözündeki Kamaşma
1999:
-Premio Luigi Tenco Uluslararası Besteci Ödülü
-37. Antalya Altın Portakal Film Festivali, Yaşam Boyu Onur Ödülü
2001: Yunus Nadi Roman Ödülü, Bir Kedi Bir Adam Bir Ölüm
2005: Soranos Dostluk Ödülü
2006:
-Barnes & Noble 2006 Yeni Büyük Yazarları Keşif Ödülü, Mutluluk
-Theodorakis Ödülü
2007: Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Müzik, Mutluluk
Vikipedi
 
Üst