Hangi ayda hangi balık yenilmeli?

Avlanma yasağı, beslenme, yumurtlama, denizdeki su sıcaklığı ve tuz oranı dikkate alınarak, uzmanların hazırladığı takvime göre hangi balık hangi zamanda yenilmedir?

Avlanma yasağı, beslenme, yumurtlama, denizdeki su sıcaklığı ve tuz oranı dikkate alınarak, uzmanlar tarafından hazırlanan takvime göre, palamut, torik, hamsi ve karagöz bu ay yenebilecek en iyi ve lezzetli türleri oluşturuyor.

BALIK LEZZET TAKVİMİ

Hazırlanan takvime göre, Marmara ve Ege Denizi ile boğazlarda yakalanan mercan yavrusu, yılın 12 ayında da yenilebilen en lezzetli balık olma özelliğine sahip.

Yılın bu ayında avlanma yasağı, beslenme, yumurtlama ve denizdeki su sıcaklığı ile tuz oranı dikkate alınarak uzmanlar tarafından hazırlanan takvime göre, palamut, torik, hamsi ve karagöz en iyi ve lezzetli balık türlerini oluşturuyor.

Ağustos-ekim dönemlerinde en lezzetli konuma ulaşan levrek ve çipura yılın 12 ayı tüketilebilirken, çinakop ve sarıkanat ise 10 ay kesinlikle tercih edilmiyor. Çinakop ve sarıkanadın haziran ve temmuz aylarında yenmesi öneriliyor. Hamsi, torik, kofana, uskumru, kalkan yavrusu, iskorpit ve karagöz bu mevsim yenilebilen balıklar listesinde yer alırken, tatlı suların en lezzetli balıkları arasında sazan, turna, alabalık, kefal ve yayın bulunuyor.

Yine bu ayın en lezzetsiz tuzlu su balıkları arasında çingene palamudu, morina, çinakop, sarıkanat, gelincik, gümüş, izmarit, strangolos, mezgit ve sardalye, en lezzetsiz tatlı su balıkları arasında ise levrek, yılan ve kaya balığı olarak listede yer alıyor.

Marmara, Ege, Karadeniz ve Akdeniz ile İstanbul ve Çanakkale boğazlarında en yaygın halde yaşayan balık türlerinden olan tekir, karagöz ve lüfer de ekim ve kasım aylarında en çok tercih edilen balık türü olurken, kolyoz, mercan, deniz alası, kırlangıç, güneş, lipsoz, pisi, deniz yılanı, dil balığı, hani, mırlam, sübya, kalamar, ahtapot gibi balık ve deniz ürünleriyle tatlı suda yetiştirilen çiftlik alabalığı, yılın 12 ayında da tüketilebiliyor.

Balık takvimine göre

çingene palamudu ağustos ve eylül,
çinakop ve sarıkanat temmuz ve ağustos,
gelincik temmuz, ağustos ve eylül,
hamsi kasım, aralık, ocak ve şubat,
gümüş, izmarit, strangolos, mezgit Şubat, mart, nisan ve mayıs,
sardalya temmuz, ağustos, eylül ve ekim aylarında yenilebiliyor.
 
Üst