dünyanın en büyük elması

dünyanın en büyük elması​

Dünyanın en büyük elması olarak bilinen 191 karatlık Işık Dağı ya da Kuh-i Nur adıyla tanınan elmas Hindistan’da bulunmuştur ve bugün, İngiltere Krallık Hazinesi’ndedir. Adı Farsçada Işık Denizi anlamında olan, uçuk pembe renkli, yassı bir taş olan Derya-i Nur elması ise, yaklaşık 185 kırat ağırlığındadır ve bugün İran Milli Bankası’nda saklanmaktadır. Bunlara ilaveten, 1853 yılında Brezilya’da bulunan ve Güney Yıldızı adıyla tanınan 128 karatlık elmasla, Büyük Moğol Elması ve bizdeki 86 karatlık Kaşıkçı Elması, dünyadaki en büyük ve en değerli 22 elmasın arasında bulunmaktadır.
 
  • Beğendim
Tepkiler: SMN
Kaşıkçı Elması
En büyük elmaslar arasında yerini alan Kaşıkçı Elması, bugün Topkapı Sarayı’nda sergileniyor. Saraya geliş hikâyesi ise oldukça ilginç.

Bir Fransız subayı, elması Hindistan’dan alır ve kendi ülkesine götürür. Bir zaman sonra yeniden satışa çıkan elmas, Napolyon’un annesi tarafından satın alınır.

Napolyon’un annesi uzunca bir süre bu elması göğsünde taşır. Napolyon, sürgüne gönderildikten sonra annesi, oğluna yardım edebilmek için uzunca bir süredir sahibi olduğu elması satmak ister ve orada bulunan Tepedelenli Ali Paşa bu elması satın alır. Ülkeye döndükten sonra bazı sorunlardan sonra Ali Paşa’nın id***** karar verilir ve eşyalarına el konulur.

Elmas da böylelikle padişahlığın hazinesine geçer, zamanla bugünkü yerini alır.
 
Üst