Erdal İnönü kimdir?

Erdal İnönü 1926 - 2007​

Prof. Erdal İnönü (d. 6 Haziran 1926, Ankara – ö. 31 Ekim 2007, Houston), Türk bilimadamı ve siyasetçi.

İsmet ve Mevhibe İnönü'nün oğlu olan Erdal İnönü, 1926 yılında Ankara'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Ankara'da yaptı. Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi'nden mezun olduktan sonra Amerika'ya giden İnönü, Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü'nde Caltech yüksek lisans ve doktora yaptı.

Yurda dönüşünde Ankara Üniversitesi'nde asistan olarak işe başlayan İnönü, 1964-1974 yılları arasında ODTÜ'de profesör unvanıyla görev yaptı.

Bu üniversitede rektörlük de yaptıktan sonra 1974'te Boğaziçi Üniversitesi'ne geçti. 1983'te SODEP'in kurucu genel başkanı olarak siyasete atılıncaya dek bu üniversitede görev yaptı.

Ortadoğu Teknik Üniversitesi ve İstanbul Boğaziçi Üniversitesi'nde Bölüm Başkanlığı, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanlığı, Üniversite Rektörlüğü gibi görevlerde bulundu.

Erdal İnönü, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu TÜBİTAK'ın kuruluşuna katkıda bulundu ve TÜBİTAK Temel Araştırmalar Enstitüsü'nde kurucu müdürlük görevini yürüttü.

Erdal İnönü SODEP dönemi

1983 yılında siyasete atılan Erdal İnönü, Sosyal Demokrasi Partisi (SODEP'in) kurucu Genel Başkanı oldu.

1986'daki ara seçimlerde İzmir Milletvekili seçilerek Parlamento'ya giren İnönü, 1987 ve 1991 genel seçimlerinde yeniden aynı ilden milletvekili seçilerek parlamentoda görevine devam etti.

Erdal İnönü SHP dönemi

SODEP ile Halkçı Partinin Birleşmesi sonucu kurulan SHP'nin Genel Başkanı seçildi, Bu görevini 1993 yılına kadar sürdürdü

Erdal İnönü DYP-SHP koalisyonu dönemi

DYP-SHP Koalisyon Hükümeti'nde başbakan yardımcılığı ve dışişleri bakanlığı görevlerinde bulundu ve 1993 yılına kadar bu görevlerini sürdürdü.

17. (Ara Seçim), 18. ve 19. Dönem İzmir Milletvekilliği yaptı.

Erdal İnönü SHP-CHP birleşmesi

SHP'nin Cumhuriyet Halk Partisi ile birleşmesinin ardından, 27 Mart 1995 tarihinde Koalisyon'un Sosyal Demokrat kanadında değişikliğe gidildi, Erdal İnönü bu değişiklikle Dışişleri Bakanı olarak atandı ve 1995 yılının Mart ve Ekim ayları arasında Dışişleri Bakanı olarak görev yaptı.

2004'ten beridir Sabancı Üniversitesi ve TÜBİTAK Feza Gürsey Enstitüsü'nde görev yapmaktaydı.

Erdal İnönü Kişisel özellikleri

Esprili,alçakgönüllü idi. Günlük yaşantısında halkın arasına karışmaktan çekinmezdi. Omuza alınmaktan gösterişten hoşlanmazdı. Sigaradan hiç hoşlanmazdı. Zaman zaman TBMM'ye yürüyerek ve korumasız gelirdi.

Erdal İnönü Vefatı

Erdal İnönü, Amerika Birleşik Devletleri'nde bir süre kanser tedavisi gördü.

20 Ağustos 2007'de zatürre tedavisi için Houston'da bir kliniğe yattı. 31 Ekim 2007 günü kan kanseri tedavisi gördüğü hastanede, 81 yaşında yaşamını yitirdi.

Cenazesi 2 Kasım Cuma günü akşam saatlerinde Türk Hava Yolları’nın tarifeli uçağıyla Ankara’ya getirilecek. Definine ilişkin ilk tören 3 Kasım Cumartesi günü saat 11.00’de TBMM’de yapılacak; cumartesi gününe dek cenazesi GATA'da korunacak. İnönü’nün naaşı devlet töreninin ardından, doğduğu Pembe Köşk’ün bahçesine getirilecek. İnönü için burada da bir tören gerçekleştirilecek.

Daha sonra eşi Sevinç İnönü’nün isteği doğrultusunda İstanbul’a götürülecek olan İnönü’nün cenazesi, 4 Kasım Pazar günü Teşvikiye Camii’nde kılınacak öğle namazının ardından Zincirlikuyu’daki aile kabristanında toprağa verilecek.
ALINTI
 
Rahmetli gerçek manada bir Sosyal Demokrat idi. Türkiye büyük bir insanını yitirdi.
Kesinlikle siyasetçi değildi.
Allah rahmet eylesin
 
Üst