• Hoşgeldin ziyaretçi ÜYE OLARAK Özgün Haber ve Makalelerinizi kaynak göstererek uygun olan katogoriye ekleyebilirsiniz.

Erkeksi mi kadınsı mı düşünüyorsunuz?

Ne tüm erkekler tamamen eril bir beyne, ne de tüm kadınlar dişi bir beyne sahip. Peki ya sizin düşünme biçiminiz ne kadar feminen?
Sonunda bilim, erkek arkadaşınızın her zamanki erkeksi davranışlarına bir açıklama getiriyor: Kadın ve erkek beyinleri işleyiş olarak birbirlerinden tamamen farklı!

“Kadın beyni empati kurmaya, diğer insanları anlamaya göre programlanmış” diyor psikolog ve The Essential Difference (Asıl Fark) isimli kitabın yazarı Simon Baron-Cohen. “Erkek beyni ise her şeyin nasıl yürüdüğünü anlama üzerine kurulmuştur. Erkek beynine sahip olanlar direktif verme gibi konularda genellikle daha iyilerdir”. Erkeklerin zekaları, onların kadınlardan farklı şekilde konuşmalarına, kendilerini ifade etmesine ve sezgilerini kadınlardan daha farklı kullanmalarına neden oluyor. Aslında, ne tüm kadınlar dişi bir beyne ne de tüm erkekler tamamıyla eril bir beyne sahip.

Baron-Cohen’in araştırması her iki cinsiyetin de sadece yüzde 50’sinin kendi cinsiyle uyuşan beyin tipine sahip olduğunu ortaya çıkarıyor. Erkeklerin yüzde 20’si dişi yani “empatik beyne” sahip, kadınların yüzde 20’siyse eril yani “sistematik beyne”. Ayrıca her iki cinsin de yüzde 30′u dengeli yani her iki tip beyne sahip. Hangi tip beyne sahip olduğunuzu bulmak için aşağıda hazırladığımız birkaç soruya göz atın. Testimizi tamamladıktan sonra kendi düşünce yapınızın hangisine yatkın olduğunu daha iyi anlayacaksınız.

1. Zamanında tamamlanmamış bir proje hakkında iş arkadaşınızla ateşli bir şekilde tartıştınız. Ne tepki verirsiniz?

a. Olabilecek en kötü şeyi aklınıza getirip üzülürsünüz ve hıçkıra hıçkıra ağlarsınız. İşinizi kaybedebileceğinizden bile korkarsınız.
b. Tartışmayı stresli bulursunuz fakat durumu analiz ettikten sonra konuyu geri plana atıp yolunuza devam edersiniz.
c. Her şey yatıştıktan sonra
olay hakkında bir daha düşünmezsiniz. Böyle şeyler bir sonraki gün unutulur.

2. Seyahatte, partneriniz farklı bir yoldan gitmeye karar veriyor ve sizden haritaya bakarak yolu tarif etmenizi istiyor. Ne hissedersiniz?

a. Çok tedirgin olursunuz. Kesinlikle yön mevhumunuz yoktur ve yanlış bir yola girerseniz bütün hata sizin olacaktır. İmdat!
b. Kabul; severek yapacağınız bir şey değildir aslında. Çünkü harita okumak tamamen ona konsantre olmanızı gerektirir.
c. Çok mutlu olursunuz. Harita okumayı araba kullanmaya tercih edersiniz.

3. Telefonda yakın bir arkadaşınızla konuşuyorsunuz. Sadece sesinin tonundan nasıl bir ruh hali içinde olduğunu anlayabilir misiniz?

a. Evet, her zaman.
b. Sadece birkaç dakika konuştuktan sonra.
c. Hayır, öyle çabuk anlayamam. Onu görmem gerekir.

4. Eski sevgiliniz hakkınızda dedikodu yayıyor. Ne yaparsınız?

a. Onun bu davranışına mümkün olduğu kadar soğukkanlı bir şekilde karşı koyarsınız.
b. En yakın arkadaşınızı arar ve onun hakkında uzun uzun konuşup, yakınırsınız.
c. Çığlık atmak, bağırmak, intikam almak ve bir şeyler kırmak istersiniz.

5. Tatile gidiyorsunuz. Havaalanında okumak için yanınıza ne alırsınız?

a. Dedikodu dergisi, ünlülerle ilgili haberler ve ilgi çekici yaşam hikayeleri.
b. En çok satanlar listesinden bir kitap.
c. Tarihi roman veya yaşanmış öyküler gibi bir şeyler öğrenebileceğiniz kitaplar.

6. Annenizin bir fikrine katılmıyorsunuz. Ne söylerdiniz?

a. “Haklısın, ama hiç bu açıdan baktın mı?”
b. “Bir yere kadar seninle aynı fikirdeyim, fakat…!”
c. “Hatalısın.”

7. En yakın arkadaşınızın iş arkadaşlarıyla buluşuyorsunuz, kendinizi sevdirme planınız nedir?

a. Geri planda kalıp, konuşmaya en doğru şekilde nasıl katılacağınızı düşünürsünüz.
b. Başlangıçta sessiz kalırsınız ama bir saat içinde sohbete katılmış olursunuz.
c. Direkt konuya atlarsınız ve dikkatleri üzerinize çekersiniz.

8. Moralsiz hissediyorsunuz ve rahatlamaya ihtiyacınız var. Bu durumu arkadaşlarınıza anlatır mıydınız?

a. Kesinlikle. Her zaman problemlerinizi paylaşırsınız, sizin için ne kadar kişisel olduğu önemli değil.
b. Belki. Bunu açıklamanız için sizi gerçekten rahatsız eden bir durum olması gerekir.
c. Hayır. Sorunlarınızı kendinize saklarsınız.

a şıkkı çoksa;
Dişi bir beyne sahipsiniz


Kadınların çoğu gibi dişi, empati kuran bir beyne sahipsiniz. Arkadaşlarınızla ve ailenizle zaman geçirmeyi seven, ilişkileri geliştiren ve etrafınızdakilere önem veren bir yapınız var. “Bu çok kadınsı bir klişe gibi gelebilir ama bilimsel bir altyapısı vardır” diyor Baron-Cohen. “Kadınların bakım konusuna önem vermeleriyle ilgili bir teori de binlerce yıl önce erkekler yemek için avlanmaya giderken kadınların çocuklarına bakmalarıdır” diye ekliyor. Sevdikleriniz için endişelenirken kendinizle ilgilenmeyi unutmayın. Anlaşmazlık ve kriz durumunda duygusal davranma ve abartılı tepki verme eğiliminiz var. Böyle durumlarda daha soğukkanlı olmaya çalışın.

b şıkkı çoksa;
Dengeli bir beyne sahipsiniz


Dengeli beyin sizin mükemmel olduğunuzu gösteriyor. Sizin için ayrılık sonrası birine danışmak son derece normal. Uzmanlar, dengeli bir beynin sahip olunabilecek en iyi tip beyin olduğuna inanıyorlar. İnsanlarla kaynaşmak sizin için çok kolay. Kendi farkındalığınız çok yüksek fakat aynı zamanda hassas bir tarafınız da var. Bu yüzden bir kriz durumunda insanlar size danışmaktan çekinmezler. İki tip beynin etkilerini dengelemeye çalıştığınızdan emin olun.

c şıkkı çoksa;
Erkek bir beyne sahipsiniz


Birçok kadın sistematik erkek beynine sahiptir. Bu, sizin işleri yoluna koymayla ilgili kararlar verdiğiniz ve duygusal sohbetler yerine uygulamalı aktiviteleri tercih eden mantıklı bir kişi olduğunuz anl***** geliyor. (Erkek beyni olanlar karşılıklı etkileşim konusunda iyi olmadıkları için zor insanlar olarak bilinirler). Zor durumlarda kontrolü ele alan ilk siz olursunuz ve dobra konuşmanızla tanınırsınız. Bu, özellikle empati kuran dişi beyinlerle sorun yaşamanıza neden olabilir. Sosyal ilişkiler konusunda biraz pratik yapın ve bir şey söylemeden önce dikkatlice düşünün.
 
b şıkkı çoksa;
Dengeli bir beyne sahipsiniz

Dengeli beyin sizin mükemmel olduğunuzu gösteriyor. Sizin için ayrılık sonrası birine danışmak son derece normal. Uzmanlar, dengeli bir beynin sahip olunabilecek en iyi tip beyin olduğuna inanıyorlar. İnsanlarla kaynaşmak sizin için çok kolay. Kendi farkındalığınız çok yüksek fakat aynı zamanda hassas bir tarafınız da var. Bu yüzden bir kriz durumunda insanlar size danışmaktan çekinmezler. İki tip beynin etkilerini dengelemeye çalıştığınızdan emin olun.
 
a şıkkı çoksa;
Dişi bir beyne sahipsiniz

Kadınların çoğu gibi dişi, empati kuran bir beyne sahipsiniz. Arkadaşlarınızla ve ailenizle zaman geçirmeyi seven, ilişkileri geliştiren ve etrafınızdakilere önem veren bir yapınız var. “Bu çok kadınsı bir klişe gibi gelebilir ama bilimsel bir altyapısı vardır” diyor Baron-Cen. “Kadınların bakım konusuna önem vermeleriyle ilgili bir teori de binlerce yıl önce erkekler yemek için avlanmaya giderken kadınların çocuklarına bakmalarıdır” diye ekliyor. Sevdikleriniz için endişelenirken kendinizle ilgilenmeyi unutmayın. Anlaşmazlık ve kriz durumunda duygusal davranma ve abartılı tepki verme eğiliminiz var. Böyle durumlarda daha soğukkanlı olmaya çalışın.

a lar çoğunlukta bende. teşekkürler paylaşımın için ..
 
Üst