Karadenİz YaŞam Demektİr.

Yarı kapalı bir deniz olan Karadeniz, çevresinde bulunan Türkiye ve diğer ülkelerce çöplük ve foseptik olarak kullanılmaya devam ediyor. Sahillerdeki çarpık, insana ve çevreye duyarsız yapılaşma, evsel ve endüstriyel lağım suları, tıbbi atıklar, çöpler ve tarım alanında bilinçsizce kullanılan ilaç ve gübreler yüzünden Karadenizin kirlenmesi, tüm duyarlılık arttırma çalışmalarına karşın sürmektedir. Aşırı kimyasal madde kullanımına dayalı tarım(gübre, ilaç), evlerde kullanılan kimyasal maddeler (deterjanlar, ambalaj atıkları, atık yağlar vb. ), hiçbir arıtmaya tabi tutulmayan endüstriyel atıklar (ağır metaller, petrol ve türevleri, kanserojen pek çok
kimyasal) Karadenizin ekosistemini geri döndürülemez şekilde bozmaktadır.

Karadeniz, dünyanın en yoğun petrol trafiğinin yükünü çekmektedir. Petrolün kirlilik derecesi, Karadenizde kabul edilebilir değerlerin üzerindedir ve toplam kirliliğin çok önemli bir bölümünü teşkil etmektedir.100 bin tonun üzerinde bir petrol her yıl Karadenize atılmaktadır.

Kirlilik, Karadenizde yaşayan balık türlerinin azalmasına ve bazı türlerin yok olmasına neden olmaktadır. Geçmişte avlanabilen 26 balık türünden sadece dört beş tür balık yaşamaktadır. Mersin, kalkan, orkinos, kırlangıç gibi balıklar neredeyse tamamen yok olmuştur. Balıkların azalması ve yok olmasında kirliliğin yanında kontrolsüz balık avcılığı da etkendir.

Karadenizin Türkiye kıyılarını kelepçe gibi saran Sinop-Sarp Sahil Yolu maalesef Karadenizliyi Karadenizden kopardığı gibi zaten çok gelişmemiş olan deniz turizmi olanağını da tamamen yok etmiştir. Kumsalları, vadileri, koyları yok eden bu yol sonrası plansızlığın abideleri olarak ve tüm karşı duruşlara, çevresel uyarılara karşın Karadenizde hala yat limanları yapılmaktadır. Koyu, kumsalı kısaca kıyısı olmayan, kıyıları molozla doldurulmuş bir denize yatın gelmeyeceğini yetkililere AB den birilerinin mi anlatması, yapmayın demesi gerekmektedir?.

Çernobilin sonuçlarının hala görülmekte olduğu bölgemizde, yapımı, işletilmesi ve bertarafı en karmaşık ve pahalı sistem olması yanında radyoaktivite yayması durumunda bölgenin tamamını bir daha insan yaşayamayacak şekilde kirletme riski olan nükleer santrallerin Sinopa kurulması Karadenize, Karadenizlilere, bir bütün olarak ülkemiz insanına vurulan en büyük darbelerden birisi olacaktır. Karadenizli daha fazla risk almak istemiyor. Nükleer santrallere hayır diyor.

Karadeniz çevresinde yaşayan ve Karadenizi kirleten her insan yani hepimiz bu denizi temiz tutmak için çevresel duyarlılığımızı arttırmalı, yerel ve ulusal iradelere baskı yapmalı ve bu denizin ekolojik ve ekonomik olarak sömürülmesine izin vermemeliyiz.

Hasta Karadenizin eski sağlığına, insanların da denize kavuşabilmesi için Tuna nehri ve diğer akarsuların getirdiği kirliliğe, boğazlardan geçen ve Karadenizi petrol yolu yapan tankerlere, gemi yapım ve bakım tesislerinin yarattığı kirliliğe, sanayi atıklarına, kıyı kentlerinin döktüğü çöplere, faili meçhul olmayan varillere, tarımda aşırı ve yanlış ilaç ve gübre kullanımına, akarsuların kirletilmesine, doğal atık kanalları olarak kullanılmasına, arıtmasız kanalizasyon sistemlerine, nükleer enerjiye, otoyolların yaptığı tahribata, doğayla barışık olmayan yatırımlara ve yerleşimlere dur diyelim. Karadenizi çocuklarımıza, yarınlara taşıyabilelim. Karadeniz bize babamızdan miras kalmamış. Gelecek nesillere ulaştırmak için emanet bırakılmıştır.

Türkiye Çevre Platformu (TÜRÇEP), Karadenizi tehdit eden sorun kaynaklarının ortadan kaldırılması, yapılan yanlış uygulamaların sona erdirilmesi ve Karadenizde ekolojik tahribatın durdurularak sürdürülebilir bir yaşamın kurulmasi için tüm çevre duyarlıları ile işbirliği ve güçbirliğini pekiştirerek mücadelesini sürdürecektir.

Türkiye Çevre Platformu, bileşenleri ile 31 Ekim 2007 günü Igneada(Kırklareli), Kandıra (Kocaeli), Karasu (Sakarya), Akçakoca(Düzce), Karadeniz Ereğli, Zonguldak, Bartın, Bafra(Samsun), Samsun ve Ordu da diğer çevre duyarlısı kişi ve kuruluşlarla el ele, omuz omuza bir dizi etkinlik düzenlemektedir. Türkiye nin tüm güzel insanlarını etkinliklerimize katılmaya çağırıyoruz.
Karadeniz Bizim, Karadenizin geleceği ellerimizdedir, Karadenizi kurtaralım
ve geleceğimizi koruyalım.

(TÜRÇEP) TÜRKİYE ÇEVRE PLATFORMU​

Etkinlik Koordinatoru: Doc.Dr. Tanay Sıdkı Uyar, KADOS - Kadıköy Bilim Kültür ve Sanat Dostları Derneği ,Zümrütevler Mah. Nil Cad. Hukukçular ve İdareciler Sitesi Sosyal Tesis Binası No:24 K:2D:7 34852 Maltepe / İSTANBUL
Faks: 0216 5891616 Tel: 0555 4836830 Tel: 0532 7744525 e-posta:
[email protected], e-posta: [email protected] Samsun Doga ve Yaban Hayati Koruma Dernegi ORCEV (Ordu Cevre Dernegi)

KARADENİZ KARARMASIN

aslın bütün dünya denizleri kararmasın ve hep yaşanısı olsun. hepimiz üzerimize düşen görevleri yapmalıyız bunun için.
KARADENİZ'liler günümüz kutlu olsun..

Çevre dostu bir arkaşımızdan alıntıdır..
 
arkadasim guzel bir konu, tebrik ederim. aslinda butun denizlerimiz icin gecerlidir.
karadeniz ic deniz oldugu icin en cok kirlenir. almanyadan gelen sanayi atiklarindan tutun bircok pislik nehirle gelir, romanyada sulina da nehirden cikan balik yenmez zehirlidir.

rusyanin atiklari da epey fazladir,, benim cok kizdigim bir nokta vardir...

gemilerin hemen hemen hepsi sintine basar. o pis su bir sekilde denize atilir.
ama en kotu sey denize yag ve yakit basmaktir.

Bunu cevre temizlikcileri de bilir, herkes bilir.

bizim cevre temizlik zabitalari belediyelerin botlari ile temizlik icin etrafta dolasir,
gemiden cikan pis su veya yag atiklarini kontrol ederler.

nedense Turk gemilerine ceza keserler,, yunanistanda ,misirda,arabistanda bizi surundururler haberleri yok ,, bula bula turk gemilerinin etrafinda dolanirlar.

Yabanci gemiye ceza yazarsaniz ulkemiz doviz kazanir. ciddi ulke imaji veririz.
biz turk gemileri zaten korkudan sintine basmayiz.

cok buyuk bir haksizlik yapildi, daha once 230.000 dolar calistigim gemiye ceza kesildi
butun problem kar suyunun geminin ustunde eriyerek denize kirli su karistirmasi''

yunan gemisi yan tarafta yag basinca gormuyolar, cunku acentesi guclu' belediye yakalarsa susturacak kadar paralari var'yada baska zorlu yollar

kendi ulkemizde yabanci olduk'istedikleri gibi yabancilar SLUDGE slac' sintine yagi basiyorlar. ceza kesecek Turk gemisi vardi ama artik turk gemisi de kalmadi' Hemen hepsi yabanci bayraga donduler.
Turkiyede Turk gemisi olmak zor.kendi kendine ceza kesen ulke olduk
yabancilara hosgorumuz olsun diye ,avrupa topluluguna girelim diye ceza mi yazmiyor.
oyle yada boyle deniz kirleniyor.

bu sludge bir yere basilacak' deniz kirleniyor diye bagiriyoruz'
be kardesim' simdi turkiyenin kac tane limaninda sludge alma tankeri var,, ve bunu kac paraya yaparlar biliyormusunuz' epey pahalidir. cok pahalidir bu is

hem pis yaglari vermek zordur' hemde boyle bir hizmet azdir'' yalanlar atilir
cogu denize dokulur' dersin ki slacim az ' sadece kayit defterine olsun diye deftere dusersin' gostermelik sahile verirsin.

peki sahile verdin diyelim bu slaci artima tesisi uzaksa ya toprak altina gomerler'
yada denize.
 
Copler sahillerden uzakta denize atilir' plastikler atilmaz' bazilari yakilir falan filan''
Ama genelde plastik atigimiz yoktur yakariz ..

Fakat her limanda hemen hemen gemilerin cop servisi vardir' her 2-3 gunde bir cop almaya gelinir ve bu islem ortalama 1500 ytl-2000 ytl civarindadir her cop toplama' ticarettir. cop alindigina karsilik bir belkge verilir ve MARPOL deniz kirliligini onleme defterine islenir..

Gemimiz HINDISTAN VISHAKHAPATNAM limanina girdi' Copculer geldi
copleri istediler naylon postlerde kategorize etmisiz' hemde super bir sekilde
coplerimizi sahile teslim ettik
dedik ki baya iyi ya hindistan gelismis'' Cop faturasini imzaladi bize verdi
biz zannettik ki copleri arabayla alicaklar'
gemimize ciktik,

Hintli copcu faturayi kestikten sonra limanda bizim verdigimiz copleri geminin onunde denize atmaya basladi

dedik ki Naapiyorsun

Burasi dedi HINDISTAN :

zahmet etmeseydin biz senin yerine atardik' usul oyle demekki
 
Üst