Kuru fasülyenin faydaları.

[email protected]

Eski Üye
Baklagillerden olan kuru fasulyenin tam bir protein deposu olduğu ortaya çıktı. İçerdiği hayvansal olmayan protein ve lifli yapısı ile kırmızı etten bir eksiği bulunmayan kuru fasulye vejetaryen beslenme için de bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor.

Gıda uzmanları tüm bunlarla birlikte kuru fasulyenin sağlıklı beslenme diyetlerinde rahatlıkla tercih edilebilecek bir yiyecek olduğunun altını çiziyorlar. Türk mutfağının vazgeçilmez 'milli' yemeği kuru fasulyenin protein ve anorganik tuzlar bakımından da çok zengin olduğunu belirten gıda uzmanlar, bu önemli baklagilin kemik yapısının güçlenmesine yardımcı olduğunu, sinirleri kuvvetlendirdiğini kaydettiler. Gıda uzmanları üzerinde önemle durulması gereken konunun, kuru bakliyatın pişirilmesi olduğunu belirtiyor. Çünkü dikkatli pişirilmezse vitamin ve mineral değerlerinde ciddi kayıplar meydana gelebiliyor. Kuru fasulyenin diğer bakliyatlarda olduğu gibi pişirmeden önce en az 8 saat suda bekletilmesi ve pişirirken de köpüğünün alınması gerekli olduğunu belirten uzmanlar, gaz yapmasının önüne geçmek için de şunu öneriyor:

"Baklagillerin gaz yapmasının önüne ıslatmayla geçilir. Çeşidine ve mevsimine göre değişen sürelerde yapılan ıslatmayla baklagillerdeki gaz yapıcı etken olagosakkaritler ıslatma suyuna geçer. Bir gün suda bekletilerek pişirilmelidir".
Kaynak : İHA
 
kizlar kuru fasulyeyi ,kendi biraktigi suyla yemek yapsin , vitaminler kacmasin :Cachondon:

memlekette nukleer santral kurucaz, yolda gaz kacagindan patlayan adamlar tasavvur edemiyorum,

Turk Gemilerinde Her pazar gunu oglen yemegi kuru fasulyedir' milli yemek' oldugu icin memleketi anariz bazi gemiler hic turkiyeye gelmez 'ucakla gidersiniz ucakla donersiniz
gemi akdenize girerse sevinirsiniz
Uzakdoguda kasar peyniri,beyaz turk peyniri, kirmizi mercimek ,helva,zeytin zor bulursunuz, fasulye kismen bulunur.

faydali bilgi icin tesekkurler
 
Üst