Takı Kullanma Detayları

  • Deodorant, krem gibi kimyevi maddelerin takıya temas etmemesine özen gösterin.
  • Takılar kuru bir yerde kapalı olarak muhafaza edilmelidir.
  • Takılar yalnız pamuklu bezle silinmelidir.
  • Yatarken takılarınızı çıkarmaya özen gösterin.

* Takılarınızın çok kirlendiğini ve eski parlaklığını kaybettiğini düşünüyorsanız, takınızı 1-2 damla amonyaklı deterjanlı ılık bir suya bırakın; kirin çözüldüğünü gördükten sonra kullanmadığınız yumuşak bir diş fırçasıyla kirli gözüken yerleri fırçalayarak takınızı eski parlaklığına ve temizliğine kavuşturabilirsiniz.

Altın seçerken

* Altın almadan önce tüketici, altının gram-birim fiyatını aşağı yukarı bilerek kuyumcuya gitmelidir.

* Alıcının vitrinde beğenilen takıyı, mutlaka üzerlerinde fonksiyonlarını, kendilerine uyumlarını deneyerek almaları gerekir.

* Takıyı aldığınız kuyumcunun garanti belgesi verip vermediğini mutlaka sorun.

Pırlanta seçerken

* Hayat boyu sürecek bir beraberliği pırlanta bir yüzükle tamamlamak istiyorsanız işte dikkat edilecek öneriler.

* Pırlantalar arasında belli belirsiz olan ton farkı dikkati çekmese de unutmayın, pırlantanız ne kadar beyaz ise o kadar değerli ve az bulunur demektir.

* Pırlantanın kesiminin mükemmeliyeti taşın ışığı kırma ve yansıtma oranı ile doğru orantılıdır. Doğru bir kesim şekillendirilmiş pırlantanın bir yüzeyinden giren ışık diğer yüzeyinde yansır ve üst kısmından yayılır.

* Kesimi yassı olan pırlantalar ışığı iyi yansıtmaz ve parlamazlar.

* Pırlantanın ağırlığı karat ile ölçülür; eğer yüzüğünüzün çok değerli olmasını istiyor ve para önemli değil diyorsanız yüksek karatlı pırlantaları seçmelisiniz.

* Berraklık pırlantaların saflığının ölçüsüdür. Pırlantalar içersinde gözle görülmeyen lekeler vardır ve konunun uzmanlarınca pırlantalar buna göre sınıflandırılmıştır. Alırken bu etkenleri sormayı unutmayın.
alıntı
 
Üst