Mobilya almanın altın kuralları

Mobilyaların insan hayatındaki önemi çok büyüktür. Bedenen ve fikren dinlenmeye ihtiyacı olan insanın aradığı rahatlık ve huzur, kullanışlı ve iyi döşenmiş mobilyayla elde edilebilir. Kötü bir mobilya, sebep olduğu sırt, adale, bel ve ayak ağrıları gibi zararlarının yanında psikolojik olarak da kişiyi rahatsız ve huzursuz eder.

Bunun yanı sıra vaktinden önce bozulur, eskir ve kısa bir zaman sonra da onarılması, yenilenmesi zorunlu hale gelir. Bu yüzden mobilyaların seçiminin çok iyi yapılması gerekir.

İhtiyacınız olan bir mobilya her bakımdan rahat, kullanışlı, uzun ömürlü olmalı ve dolayısıyla değerini karşılamalıdır. Bu sebeple satın alacağınız herhangi bir koltuk, kanepe, sandalye hakkında yeterli bilginiz olmalıdır. Bu bilgi çok sayıda mağaza gezilerek elde edilebilir. Görünüşü güzel olan bir mobilyanın fiyatı ve kullanımı size uygun olmayabilir.

Diğer taraftan dayanıklı, rahat ve uygun fiyatta olan mobilyanın da görünüşü güzel olmayabilir. Bu nedenle, mobilyanın sadece dış görünüşüne bakmak yeterli değildir. Kullanılma biçimi de kontrol edilmelidir.

Seçim yapılırken, mobilyanın fiyatı ve rahatlığı kadar, birden fazla amaç için kullanılabilmesi, kapladığı alan, dayanma süresi, bakım masrafları da göz önünde tutulmalıdır. Yasal bir zorunluluk olmasına rağmen, mobilyaların özelliklerini de içeren kullanma kılavuzları çoğu zaman tüketiciye verilmemektedir.

Bu durumda önce o ürüne ait kullanma kılavuzu istenmeli, kılavuzun verilmemesi durumunda ise mobilya dikkatli bir şekilde incelenmeli, ayrıca satıcıdan tüm bilgiler edinilmelidir.

Mobilyanın yapımında kullanılan ağacın cinsi, birleştirme yerlerinin sağlamlığı ve cilasının düzgün olması da, satın almaya karar vermede önemli faktörlerdendir. Satın alınması düşünülen mobilyadaki döşemelik malzemenin kolay yanmayan, terletmeyen ve kolay temizlenen özellikte olması tercih sebebidir.

Alınan mobilyanın eve veya büroya teslim masraflarının fiyata dahil olup olmadığı, satın almadan önce öğrenilmelidir. Mobilyaları satın almadan önce; aile bütçesi ön planda tutulmalı, mobilyanın kullanılma amacı, dekorasyondaki yeri ve önemi dikkate alınıp, ihtiyaç durumu ortaya çıkarılmalıdır. Bu durumda yalnız yeni alınacakları değil, varsa eski eşyaları da dikkate almak gerekir. Mobilyaların seçiminde ihtiyaçlar, ekonomik durum ve zevk oldukça önemlidir. Ayrıca kullanışlılık, sağlamlık ve uzun ömürlülük gibi hususlar da mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

Ahşap mobilyalarınızı satın alırken şu noktalara dikkate etmelisiniz:

"Dolap kapakları iyi kapanmalı
Çekmeceler kolay sürülebilmeli
Çekmece içleri temiz olmalı, sözgelimi kıymık ve budak içermemeli
Uzun olan raflarda orta destek bulunmalı
Sürgülü kapılar gıcırdamamalı ve kolayca sürülebilmeli
Uzun kapılar sağlam menteşelerle iyice desteklenmiş olmalı
Mobilyanın kostrüksiyonu sağlam ve güvenli olmalı
İç yüzey köşeleri pürüzlü olmamalı
İç aydınlatma kolayca yapılabilmeli
Masa ayakları yere tam basmalı ve birbirleriyle tam uyumlu olmalı."
Öte yandan, kumaş kaplı mobilyalarınızı satın alırken ise şu noktalara dikkate etmelisiniz:
"Oturumu rahat, arkalığı çıkıntısız ve düzgün olmalı
İskeleti kuvvetli olmalı, gıcırdamamalı ve sallanmamalı
İskelet ve köşeler kumaş ile iyi bir şekilde kaplanmış olmalı
Köşeler iyi birleştirilmiş ve yapıştırılmış olmalı
Dikişler ve biyeler düzgün olmalı
Desenler ortalanmış ve çizgilerle dikişler uyumlu olmalı
Minderler esnek ve koltukla tam uyumlu olmalı
Kanepe ve koltuk üzerindeki düğmeler güvenli bir biçimde dikilmiş olmalı
Sürekli kullanılacak olan ürünler sağlam ve sık dokunmuş olmalı
Temizlemek üzere çıkarılabilecek parçalar yırtılmayacak bir üründen yapılmış olmalı
Her pozisyon için oturma dengesi iyi sağlanmış olmalı."
Mobilya seçerken tüm bu özellikleri dikkate alarak, istek, ihtiyaç ve bütçenize en uygun olanları seçebilirsiniz.
 
üstteki ileti sahibi:
şuradaki sayfaya baktık? yahu siz bu insanları bu kadar akmakmı sanıyorsunuz, yada yeşil sermaye zenginimi? tv ünitesine 750,00-TL'den başlayan fiyat çekiyorsunuz.
 
hayır eğer üretilenler buysa çok sıradan şeyler. kimse kusura bakmasın, benim özellik göremediğim ürünlere ne diyecektim ki?
 
Üst