Neden antika?

İnsanlık, içinde bulunduğu her çağda geçmişe karşı sürekli özlem duymuş ve bu özlemini, sahip olma tercihi ile gidermiştir. Son yıllarda mobilya ve aksesuarlar "eski-antik" görünüm sağlanarak alıcılara sunulmaktadır. Ancak bizim burada bahsettiğimiz "gerçek antika" dır.

Antika eşya ve mobilyalara 2 türlü sahip olabilirsiniz:​

Birincisi, özel yüzey işlemler uygulanmış eskitilmiş mobilyalardan alabilirsiniz. Bu kolay ve ucuz yoldur. Bu yolla, sadece antika görünümlü eşyaya sahip olabilirsiniz. İkinci yol ise, bazıları için zevkli, bazıları için zahmetli ve diğerine göre biraz pahalı olan bir yoldur. Gerçekten eski, az hasarlı mobilyaları satın alarak, restore ettirerek sahip olabilirsiniz. Eski eşya pazarları, antikacı dükkanları, açık pazarlar ve mezat salonlarından temin etmeniz mümkündür.
Antika mobilyaları; model ve stilleri, üretildikleri yıl, ülkesinde en iyi yapılan şehir ve kasabaya göre, ağaç malzemelerine göre ve işçiliğine göre sınıflandırmak mümkündür. En az 100 yıllık bir mobilya "antika" dır. Yıllarına ve stillerine göre adlandırılırlar.

İşte bazıları;
William ve Marry (1689-1702)
Quin Anne (1702-1714)
Amerikan Mobilyası (1700-1760)
Georgian Öncesi (1714-1740)
Empire Style (1805-1880)
Victorian Period (1840-1860)
Victorian sonrası (1860-1900).

Unutmamamız gereken önemli konulardan biri de, eğer antika olduğunu düşündüğünüz bir eşyaya rastlarsanız dikkatli olmanız ve işin uzmanı bir kişiden yardım almanızdır. Satmak veya satın almak konusunda bir çok antikacı, size bu konuda espertiz hizmeti verecektir.
 
Üst