Hayvanlarda cinsel yaşam

Gözlem boyutunda da olsa hayvanlar dünyasının cinselliği rengarenk. Aralarında gücünü ispat edip harem kuranlar, sadık ya da kıskanç olanlar var.

24 SAAT SEVİŞEBİLEN YILAN
Aslında ne bülbülün güzel sesi, ne kurbağanın vıraklaması, ne de baykuş ötüşünün uğursuzluğunun, biz insanlarla pek ilgisi yok. Bu hayvanların hepsi, sadece ‘karşı cinsi’ istedikleri zaman bağırıyorlar. Daha doğrusu erkekler, dişilere kur yapıyorlar. Bağıran erkeklerin bize hoş ya da kötü gelen sesleri, dişilere davet çıkarırken, rakip erkekleri de tehdit ediyor.

Bu hayvanlar, dişilerini bulur bulmaz susuveriyor. Hayvanlar arasında, dişilerini etkileyebilmek için koku salgılayanlar da bulunuyor. İşte bazı hayvanların cinsel hayatı:

KEDİ ASLAN
Ormanların kralı, iş cinselliğe gelince, kedi gibi oluyor. Dişisinin çevresinde dolaşıp tavlamaya çalışan aslan, birleşme sonrasında yeri göğü kükremesiyle inletiyor.

KISKANÇ FOK
Fok balıklarının erkekleri, çok çapkın olmalarına rağmen dişilerini de bir o kadar kıskanırlar. Haremlerini kendi seçimleriyle oluşturan fok erkekleri, dişilerine asla dokundurmazlar.

FRİJİT KURT
Kurtlarda söz sahibi olan, dişiyi de alıyor. Diğerlerine de sadece onu seyretmek kalıyor. Kurt çiftleri birbirlerine aylarca kur yapıyor ve dişi kurt yılda sadece bir kez erkeğini istiyor.

ZAVALLI AYI
Ayılar, hayvanlar dünyasında cinselliği en az yaşayan gruplardan. 3 yaşında cinsel olgunluğa erseler de diğerlerini korkutup, dişiyle birlikte olabilmek için en az 7 yaşında olmaları gerekiyor. Ayılar yılda bir, eğer şanslıysalar 2 kez ancak birleşebiliyor. Avcılar nedeniyle ömürleri 10-12 yıla inen ayılar, ömür boyu en çok 8 kez birleşebiliyorlar.

ROMANTİK FİL
İri cüsselerine rağmen sevimli görülen filler, kendi topluluklarında da sevecenler. Fillerde cinsellik önce hortumların birleşmesi ve minik öpücüklerle başlıyor.

TEK EŞLİ PENGUEN
Hayvanlar dünyasının smokinli asilleri penguenler, örnek aile tablosu çiziyorlar. Penguen çiftleri, daima yavrularıyla birlikte dolaşıyor. Erkek penguen, kuluçka sırasında eşine yardım ediyor ve o da kuluçkaya yatıyor.

YER TANIMAZ KUŞLAR
Kuşların birçok türü çift olarak yaşamaktan zevk alıyor. Anüsleri aynı zamanda cinsel organları olan kuşlar, havada, karada, kısacası her yerde sevişebiliyorlar. Devekuşu, ördek gibi büyük kuşlar ise küçük cinsel organı andıran anüs uzantısı sayesinde, kendi türleri dışındaki dişi kuşlarla da ilgileniyorlar.

ÇİFT ORGANLI YILAN
Yılanlar, tek eşlilikle, çok eşlilik arasında karar veremeyenlerden. Kimi tek eşle geçiriyor hayatını, kimi birkaç eşle. Yılanların cinselliğinin en büyük özelliği ise birleşmelerinin 24 saate kadar uzayabilmesi. Erkek yılanların, çift cinsel organa sahip olması ardarda gelen çiftleşmelere olanak sağlıyor.

79 GÜN DURMADAN
Bazı böcek türleri, 79 gün süren birleşme süresiyle rekor kırıyorlar. Dişiye kenetlenen erkek, 79 gün boyunca, hem ona göz kulak oluyor, hem de neslin devamını garantiye alıyor.

KANLI SEKS
Peygamber develeri, en kanlı cinsel birleşme örneğini sergiliyorlar. Dişi peygamber devesi, çiftleşme anında kendisini yiyecek olarak sunan erkeğinin kafasını kopararak yemeye başlıyor. Ancak bu arada çiftleşme de devam ediyor.

SADIK YENGEÇ
Bazı yengeç türleri, genç yaşlarında bir sünger ya da mercan oyuğuna yerleşip, tüm hayatlarını burada geçiriyorlar. Hızla büyüyerek, kovuktan çıkamaz hale gelen yengeçler, zorunlu olarak, yaşamlarını tek eşli geçiriyorlar. Aslında birbirleriyle değil, yuvalarıyla evleniyorlar.

HAREME MERAKLI KOALA
Avustralya’nın maskot hayvanı koalalar da harem meraklılarından. Haremlerinde o kadar çok ürüyorlar ki onları koruma altına alan Avustralya hükümeti 1998 yılında kısırlaştırma operasyonu başlatmak zorunda kaldı.
 
  • Beğendim
Tepkiler: SMN
Üst