Fare

Fare, kemiriciler (Rodentia) takımının Myomorpha alt takımından, başta ev faresi (Mus musculus) olmak üzere çok sayıda küçük memelinin ortak adı.

Belirli bir taksonomik gruba karşılık gelmeyen "fare" adı, bilimsel adlandırmada özellikle Muridae familyasının üyeleri ile Cricetidae familyasının Hespromyini oymağı (Yeni Dünya fareleri) için kullanılır. Bununla birlikte Muridae familyasının Rattus cinsini oluşturan ve halk arasında sıçan olarak da bilinen kemiricilere keme, Cricetidae familyasının Microtus cinsini oluşturan ve tarla faresi olarak da bilinen kemiricilere ise "sıçan" denir.

Çok hızlı kaçabilen ve çok hızlı üreyen hayvanlardır, yeryüzünün bütün karalarına dağılmışlardır.

Yanaklarından omuzlarına kadar inen küçük astarlı iki dış çene keseleri vardır. Fareler bu keselerde yiyecek taşırlar, temizlemek gerektiğinde de içini dışına çıkararak çevirip temizlerler. Avurdu keseli fare yuva yaparken toprağı güçlü ön pençeleriyle kazar. Kıvrık kesici dişlerini sert toprak ve taşları yerinden oynatmak için kullanır. Kesici dişleri sürekli olarak büyüdüğü için aşınan yüzeyler hemen yenilenir.

Tahıl, kök, meyve, ot, böcek gibi çok çeşitli yiyeceklerle beslenirler.

Ayrıca, farelerin genetik yapısı ile insan genetik yapısının ileri düzeydeki benzerliği ve üreme hızları dolayısıyla, kobay olarak yaygınca kullanılırlar.

Tarlalara, ambarlara ve evlere dadanarak insanın besin kaynaklarına ortak olurlar. İnsan eliyle yapılmış korunaklı yapılarda yaşamayı yeğleyen birçok tür, depolanmış yiyecekleri tüketen, her çeşit gereci kemiren, hatta tifüs, veba gibi salgın hastalıkları taşıyabilen önemli zararlılardır. Doğada yaşayan ve kalabalık sürüler halinde bulunduklarında zaman zaman tarım ürünlerine büyük zararlar verebilir. Buna karşılık yiyecek bulamadıklarında evcil hayvanlara saldırırlar. Birçok yabanıl hayvanın en önemli besinlerinden biri olan fareler bu yönleriyle doğal dengeyi koruyan hayvanlar olarak da kabul edilir.

Fare türleri

Ak ayaklı farecik
Avurdu keseli fare
Bandikut faresi
Çekirge faresi
Çeltik faresi
Dikenli fare
Fırça kuyruklu fare
Hasat faresi
Huş faresi
Kanguru faresi
Orman faresi
Pamuk faresi
Sıçrayan fare
Yeleli fare
 
fare , bazılarının çok kurcaladığı bir konu , bende ballandırayım biraz,

Coca cola ya en hasta hayvandır , meyan kökü ne bayılırmış, insanlarla dalga geçmeye bayılırmış,
özellikle ambarlarda coca cola ,turkuaz su, ve danone peşindedir,bazı üretim menşeii belli olan malların peşindedir :Entusiasmado:

bundan sonra hangi ülke mallarını boykot edeceksek ona maledeceğimiz bir hayvan ,

daha stratejik bir hayvan seçmeliyiz, uyumayanlar var ,herkes her yalana inanmayabilir.
bir hayvanın satış politikası veyahut siyasete alet edileceği az ülkeden biriyiz. ama olsun yuttuk gene kabulümüzdür,pis fareleri bırakıp daha iyi üretimler yaparak, yerli mal tüketimini geliştirmeliyiz, başkasının malını kötüleyerek değil daha iyi mal üreterek. fare son zamanlarda sembolleşti o yüzden bana çağrışım yaptı,

güzel bilgiler için teşekkür ederim
 
Üst