Çocuk Ve Bebek Odalarının Dekorasyonunda renklerin önemi

Sıcak renklerin insanı canlandırıcı, soğuk renklerin ise sakinleştirici etkisi olduğunu biliyoruz. Artık, boya firmalarının sağladığı kolaylıklar sayesinde istediğimiz rengin istediğimiz tonunu elde edebiliyoruz. Soft, pastel tonlar daha huzur verici, sakin ortamlar yaratmamıza yardım eder. Canlı ve koyu renklerin kullanılması ise daha dikkat ister.

Çalışma odaları, kütüphaneler, sınıflar, eğer çok günışığı alıyorsa veya çok kuvvetli suni aydınlatma varsa bu mekanlarda beyaz kullanmak uygun değildir. Çünkü beyaz ışığı yansıtır, gözü yorar, öğrenme hızını düşürür. Konsantrasyon gerektiren konularla uğraştığımız bu tip mekanlarda, sarı kullanmak daha iyi sonuç verir. Detaylı, dikkat isteyen işlerle uğraşılacak, teknik çizimler yapılacak çalışma yüzeylerinde açık, yumuşak bir sarı kullanılabilir

Pembe
Kasları gevşetir, duyguları geliştirir. Çok fazla güneş ışığı alan odalarda pembenin sıcak tonlarının kullanılması rahatsız edici olabilir. Doğuya bakan odalarda, bebeğin sabah daha erken uyanmasına neden olabilir.

Mavi
Sakinleştirici, yatıştırıcı bir renktir.Fazla heyecanlı bebeklerin odaları için uygundur.

Sarı
Sarı, neşeli, yumuşak fakat uyarıcı, canlandırıcı bir renktir. Açık tatlı bir sarı karanlık odaları aydınlatır.Sarının bir özelliği de diğer sıcak renkler gibi, boyandığı yüzeyi daha yakındaymış gibi göstermesidir. Rahatsız edecek kadar yüksek tavanlarda kullanılabilir. Sarı ve beyaz nesneler, aynı büyüklükteki kırmızı, mavi ve yeşil nesnelerden daha büyük görünürler.

Sarı, açık ve saf kullanıldığında ne kadar rahatlatıcıysa, kirli sarı da o kadar rahatsız edici olabilir. Sinirli yapıdaki insanlar parlak kırmızıdan olduğu gibi sarıdan da olumsuz etkilenirler. Çok fazla sarı kullanılan bir oda mavi bazlı renklerle dengelenmelidir.

Uçuk Yeşil
Sakinleştirir, gözleri dinlendirir. Gün boyu çok fazla güneş ışığı alan odalarda tercih edilmelidir. Bebeğin gündüz uykusuna daha rahat dalmasına yardım edebilir. (Tabii bir de ne yaparsanız yapın uyumak istemeyen bebekler var. Sizinki de onlardansa her şeyi bir yana bırakıp açık havada yürüyüşe çıkmak en iyisi. Hem ona hem de sizin sinirlerinize iyi gelir.)

Uçuk Turkuaz
Mavi ve yeşil gibi sakinleştiricidir

Kırmızılar, maviler, yeşiller bebeğin fiziksel, zihinsel, duygusal gelişimine yardımcı olur. Tavanı ise beyaz yerine duvarların çok açık bir tonuna boyayabilirsiniz.
 
Üst