İngiltere Öğrenci Vizesi

VİZE BAŞVURU YAPMADAN ÖNCE OKUMANIZDA FAYDA OLAN ÖNERİLER

· Vize için başvuru yapmadan önce vize işlemleri için talep edilen belgeleri tam olarak sağlayıp sağlamadığınızı kontrol ediniz. Vize başvuru formundaki ilgili tüm soruları tam olarak cevaplandırdığınıza emin olun. Sizinle ilgisi olmayan soruları boş bırakmayıp kısa bir çizgi çekiniz. Diploma, tapu vb. belgelerin aslını değil fotokopilerini vize dosyasına koyunuz.

· Konsolosluklar zaman zaman vize ücretlerini ve işlemlerini değiştirebilmektedir. Vize başvurusu için ödenen vize ücretleri genel olarak TL karşılığı olarak yatırılmaktadır.

· Konsolosluklar bizim tatil günlerimize ek olarak kendi ulusal bayramlarında da kapalı olmaktadır. Ek olarak bazı konsolosluklar haftanın sadece belirli günlerinde vize başvurusu kabul etmekteler. Özellikle İstanbul, Ankara dışından başvuru yapanların tatil günlerini önceden öğrenmeleri sıkıntıya düşmelerini engelleyecektir.

· Hiç bir şekilde kulaktan dolma bilgilere itibar etmeyin. Yurtdışı eğitim konusunda uzmanlaşan kuruluşların tavsiyelerine kulak verin. Araya rastgele 'torpil' koymayı ya da iş takip bürolarını denemeyin.

· İngiltere için vize başvurunuzu Optima sizin adınıza takip edecektir. Bununla birlikte Konsolosluk gerekli gordüğü durumlarda başvuru sahiplerini görüşmeye çağırmaktadır.

· Vize görüşmesi sırasında en önemli konu sorulara tutarlı cevaplar vermektir. Çelişkili cevaplar verilmesi vize görevlisini tereddüte düşürebilir ve hakkınızda yanlış izlenim edinmesine yol açabilir. Kendinize güvenin, gülümseyin ve kesinlikle görevli ile tartışmayın.

İNGİLTERE

Vize veren şehirler :
İstanbul ve Ankara.
İstanbul:
Meşrutiyet Cad. No: 34 Tepebaşı
Tel: 0212 334 6500 Fax: 0212 334 6504

Ankara:
Şehit Ersan cad. No.46/A Çankaya
Tel: 0312 455 3344 Fax: 0312 455 3353

Vize Ücreti : Birleşik Krallık Vize Başvuru Merkezleri Ankara’da 7 Kasım 2005’den itibaren ,İstanbul’da ise 14 Aralık 2005 tarihinde hizmete girmiştir. Bu tarihlerden itibaren Ankara İngiltere Büyükelçiliği ve İstanbul İngiltere Başkonsolosluğu, acentelerden, şirketlerden ve organizasyonlardan direkt olarak ya da posta yoluyla gönderilen başvuruları kabul etmeyecektir. Başvurular incelenmek üzere İngiltere Büyükelçiliği veya İngiltere Başkonsolosluğu'na gönderilmeden önce bazı temel idari işlemler Vize Başvuru Merkezi tarafından yapılacaktır. Belirtilen hizmet için her başvurudan 40 YTL ücret alınmaktadır. Buna ek olarak, merkez dışındaki başvuru noktalarından yapılacak olan vize başvuruları için ayrıca kurye hizmet ücreti alınacaktır.

Vize Formu: Vize formu Türkçe dolduruluyor ve vize evrakları Türkçe hazırlanıyor.

Talep edilen belgeler:

· VAF 1 başvuru formu. Başvuru formunuzdaki TÜM ilgili yerlerin SİYAH tükenmez kalem ile doldurulmuş olduğundan emin olunuz. Formunuzu imzaladığınızı kontrol ediniz. (imza atamamanız halinde parmak basmanız gereklidir).

· Son 6 ayda çekilmiş iki adet vesikalık fotoğraf.Fotoğrafların arka fonu beyaz olmalı ve başvuru formuna iliştirilmelidir.

· Pasaport en az altı ay geçerli ve içinde vize konulabilecek boş sayfasının olması gerekmektedir. Pasaportunuz ile birlikte pasaportunuzun ilk 4 sayfasının fotokopisini de sunmanız gereklidir.

· 86 Pound karşılığı olan 210 YTL vize ücreti ödenmelidir.
· İngiltere’deki okuldan aşağıdaki bilgileri kapsayan geçerli bir kabul mektubu:
- Kurs ücreti ve ödenmişse makbuzu
- Kalacağınız yerin detayları ve ücreti
- Haftada kaç saat ders göreceğiniz
- Kursun başlama ve bitiş tarihleri.
· Kurs ücretlerini ödeyebileceğinizi gösteren kanıtlar:
- Gelirinizi gösteren evrak, örneğin maaş bordronuz
- Banka hesap cüzdanlarınız
- Ailenizin mali durumunu gösteren evrak, örneğin maaş bordroları ve banka hesap cüzdanları
- Eğer sizin veya ailenizin malvarlığı varsa, tapularınız.
· Eğer serbest çalışıyorsanız şirket evrakı: Ticaret Odası Sicil Kaydı, son vergi levhanız, imza mektubu ve bu yükümlülüğü gerçekleştirebileceğini kanıtlayacak gelir bilgileri, örneğin maaş sirküleri, ticari gazete ve benzeri.

· Kursun ücretini kendiniz karşılamayacaksanız, mali kefilinizden masraflarınızı karşılayacağına dair teminat bordroları, banka hesap cüzdanları ve benzeri. Ayrıca kişisel mali durumunuzu gösterir evrak da getirmeniz gerekir; örn. Sizin ve/veya ailenizin gelirine ve malvarlığına dair evrak.

· İngiltere’de bulunan akrabalarınızın, o ülkedeki yasal durumlarını gösteren pasaportlarının fotokopisi.
· İşyerinizden veya okulunuzdan izin mektubu.
· Eğer varsa eski pasaportlarınız
· Eğer Türkiye’de öğrenciyseniz, öğrenci olduğunuza dair belge ve not çizelgeniz ve almış olduğunuz İngilizce dil eğitimi belgeleri. [aslı]
· Erkek adayların askerlik durumu ile ilgili bilgileri istenecektir.
· Velileri olmaksızın İngiltere’ye seyahat eden 18 yaşın altındaki çocuklar, velilerinin seyahat etmelerine izin verdiklerini belirten noter onaylı bir mektup sunmalıdırlar.
 
Üst