Çanak Ayarlarken Dikkat Etmeniz Gereken Bazı Noktalar

Yeni bir anten kurarken veya çeşitli nedenlerle (rüzgar vs..) anten ayarınız bozulduysa, ve de elinizde herhangi bir uydu veya sinyal yakalayıcı alet yoksa, ayar yaparken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar şunlardır;

1 - Çanağın Gönyede Olması : Çanağınızın tutturulduğu borunun düşey olarak tam 90 derece gönyede olması gerekmektedir. Aksi takdirde diğer ayarlar tam bile olsa randımanlı bir verim alamazsınız. Eğer sıfırdan kurulum veya ayar yapıyorsanız da çok uğraştıracaktır.

2 - Çanağın Pozisyonu : Bilindiği üzre her uydunun farklı dereceleri vardır, hepsi farklı konumlardadır. Sıfırdan ayar yaparken çanağı hangi uyduya ayarlayacaksanız şöyle bir etrafınızdaki diğer evlerin çanaklarına bakarak kabaca kopya alabilirsiniz. Mesela en çok kullanılan uydular Türksat ve Hotbirt'tir. Etrafınızda bunlara ayarlı bir çanak %90 bulunacaktır. Eğer farklı bir uyduya ayarlamak istiyorsanız gene etrafınızdaki çanaklardan kopya alabilirsiniz. Mesela 1 derece (batı) Thor uydusuna ayarlamak istiyorsunuz. Etrafta Hotbirt'e (13 derece doğu) ayarlı bir çanak varsa, buna göre biraz daha batıya (sağa) çevirerek kabaca yerini bulabilirsiniz. Ama şunu da unutmayın, herzaman batıya gittikçe çanağı hafiften aşağı, doğuya gittikçe de hafiften yukarı oynatmanız gerekir.

3 - Çanağın Görüş Açısı : İzlemek istediğiniz uydu hangisiyse, o uydunun bulunduğu yerin havada önünün tam açık olması gerekmektedir. Yani çanağın önü açık olmalıdır. Mesela çok az farkla bir bina önüne denk geldi. Kapatma derecesine göre durum değişir fakat kurtaracak kadar önü açık olursa gene gösterir yalnız sinyal seviyesini etkileyebilir.

4 - Çanağın Yörüngesi :
Eğer çanağınız motorlu ise, yörüngesi oldukça önemlidir. Mesela birbirine yakın 2-3 farklı uydu gösterebilir fakat tam yörüngede değilse diğer uyduları göstermez. Bunun için yöründe ayarı yaparken birbirinden farklı 3 uydu seçin fakat aralarında biraz mesafe olsun. Örnek olarak 42 Doğu Türksat, 13 Doğu Hotbirt ve 30 Batı Hispasat olsun. Eğer imkanınız varsa, eskilerden kalma analog bir receiver de işinize oldukça yarayabilir. Kabaca bu analog ile Turksatın yerini bulun ve dijital alıcınızla ince ayar yapın. Daha sonra çanak ayarını fazla oynatmadan aynı işlemleri Hotbirt ve Hispasat için yapın. Tekrar Turksat'a ve Hotbirte dönün; eğer ayarı gitmişse ince ayar yapın. Sadece biraz sabır gerek. Hassasiyetle bu 3 uyduyu ayarlarsanız, anten büyük oranda yörüngeye girmiştir ve diğer uyduları da sadece kumandayı kullanarak bulabilirsiniz.

5 - LNB Ayarı :
Çanağın önünde "LNB" dediğimiz parçanın da ayarı önemlidir. Çanağınızı kabaca ayarlayıp sinyal aldıktan sonra veya ayarlı çanağınızın sinyali düştüyse LNB 'yi kontrol edin. Önden bakıldığında hafiften sola veya sağa çevirmek suretiyle sinyal oranını arttırabilirsiniz. Fakat şu da var; eğer motorlu anten kullanıyorsanız, bir uydu konumundayken LNB ayarı yaparken fazla coşup aşırıya kaçmayın. Sadece bir uyduya göre maximum ayarı yaparsanız diğer uyduların sinyalini kaybedebilirsiniz. Bunun için birkaç uyduyu deneyerek ortalama bir LNB ayarı tutturmanız gerekmektedir.

6 - Ayar Frekansı : Sıfırdan anten kurarken veya bozulmuş ayarınızı düzeltmeye çalışırken sinyal seviyesi göstergenizin hangi frekansta iken olduğuna dikkat edin. Makinanızdaki her frekansa veya sıradan bir frekansa göre ayar yapmaya çalışırsanız sinyal almanız zorlaşabilir, hatta hiç alamayabilirsiniz. Mesela anteniniz 90 cm'lik ve sizin sinyal aradığınız frekans minimum 150 ile geliyorsa, sabaha kadar da uğraşsanız sonuç alamazsınız. Bunun için her uydunun maximum ve en kolay sinyal alabileceğiniz frekansı vardır.
 
şifre kırma olayı artık eskisi gibi değil, yani elindeki eski uydu alıcısını çöpe atman gerekiyor, eskiden 3-6 ayda bir şifre değişiyor, eski sistemle yeni iş yapamazssın

card sharing destekleyen uydu alıcısı almazssan (250-300 ytl den başlıyor), internetin yoksa, vede bu şifreleri sana saniyelik değiştiren bir serverin yoksa,internet web sitesi.
şifreleri kıramazssın,

kırarsın ama sadece belli kanalları, ve günlük , emu yazılımlarıyle, en iyi destek alan cihazlar, next,sunny,goldmaster dir piyasada

şifrelerin hepsini her halukarda buna rağmen çözemezssin. bir kısmını sadece

Türkiyedeki Türk modüllerin dışındaki modüller genelde erotik kanalları açar, en ucuz 50 ytl den başlar 6 aylığı, o kadar porno cd-dvd satışının neden durduğunu anla, çünkü dvd cd bulundurunca suç oluşuyor, şifreler modülle çözülüyor seyrediyorsunuz , ve bir kanıt bırakmıyorsunuz , sapıklıklarımız sadece internette bıraktığımız izlerde, bastırdıkça yeni yöntemler keşfediyorlar. SKYSTAR 2 bilgisayar uydu alıcısı bu yönden meşhurdur.
Şimdi uyduları kaldırıp karasal yayına sevketme düşüncesinin biraz bununla alakası var desek yalan olmaz ,Görüntü kirliliği bahane

Dsmart gömülü sadece kendine has bir sistem,ama ne kadar dayanıklı onu bilemem, şifre kırma ile pek ilgilenmediğim için bu konuda bilgim yok.
 
Son düzenleme:
Üst