Ernesto Che Guevara de la Serna kimdir?

Ernesto Che Guevara de la Serna (1928 Arjantin-1967 Bolivya)
Ernesto Che Guevara , 39 yıllık kısa önründe yaşadıkları ve yaptıklarıyla, dün olduğu gibi bugün de bir çok insanı etkilemeye devam ediyor.Ölümünün 40. yıldönümünde Che devrimci paratiğe kattıkları ,hayata bakışı ve ilkeleriyle hala "güncelliğini" korumaktadır.

HAYATINDAN KESİTLER

*İspanyol ve İrlanda aıllı bir ailenin beş çocuğunun en büyüğü olarak 1928 de Arjantinde dünyaya geldiAstım hastası olmasına rağmen iyi bir atletti ve rugby oynamayaı severdi.Satranç konusunda oldukça iyiydi.

*Ergenlik döneminde şiire merak saldı.Özellikle Pablo Neruda şiirlerine ,Jack London,Bertrant Russel bu dönem okuduğu yazar ve düşünürlerden bazıları.Daha sonra ise Don Kişot başucu kitabı olacaktı.Fotoğraf çekmeye de bu dönem merak sardı.

*Tıp öğrenimi için 1948 de Buenos Aires Ünüversitesine girdi.Arada Ltin Amerika yolculukları nedeniyle kesintiler olmasına rağmen 1953 de mezun oldu ve gezilerine kaldığı yerden devam etti.

*Latin Amerika gezileri sırasında bir çok insanın karşı karşıya kaldığı yoksulluğu doğrudan gözlemleyebildi.Bu deneyimler sonucunda insanlara arasındaki eşitsizliği ortadan kaldırmanın tek yolunun devrim olduğuna ikna olarak Marksizm'i incelemeye başladı ve ilk iş olarak da Guetemala' daki devrimci mücadeleye katıldı.

*Kosta Rika' da Fidel ve Küba'lı sürgünlerle tanıştı.Bu sıralarda,Arjantinlilere özgü "hey", "dostum", "birader" anlamalarına gelen "che" ünlemini çok sık kulanması nedeniyle kendisininde benimseyeceği "che" takma adını aldı.

*1959 yılında içinde Castro'nun da yer aldığı askeri nitelikli 26 Temmuz Hareketinin içinde yer aldı ve Küba devrimine öncülük etti.

*Küba da sosyalizmin hayat bulabilmesi için oldukça çeşitli görevler yaptıktan sonra diğer ülkelerdeki devrimci mücadelelere bizzat katılmak için 1965 yılında Kübadan ayrıldı.İlk olarak Kongo,ardından da Bolivya'ya geçti.

*Bolivya dağlarında CIA ve Amerikan Ordusu Özel Harekat Birliklleri tarafından yaralanarak yakalandı.Karşısında titreyen ve korktuğu belli olan çavuşa, "Buraya beni öldürmeye geldiğini biliyorum.Vur beni korkak, yalnızca bir adam öldürmüş olacaksın" dediği ve bunu son sözleri olduğu ifadelere geçmiştir.

CHE: Mütevazi bir yaşama ustası ve "imkansızın" gerçekçi savaşçısıdır..!!!!
 
*Bolivya dağlarında CIA ve Amerikan Ordusu Özel Harekat Birliklleri tarafından yaralanarak yakalandı.Karşısında titreyen ve korktuğu belli olan çavuşa, "Buraya beni öldürmeye geldiğini biliyorum.Vur beni korkak, yalnızca bir adam öldürmüş olacaksın" dediği ve bunu son sözleri olduğu ifadelere geçmiştir.

Sanırım son sözleri de geçerliliğini hala koruyor ; zira ölen sadece bedeni oldu . Halen daha Küba başta olmak üzere Latin Amerika ülkelerinde ve hatta dünyanın çeşitli yerlerinde ismi saygı ile alınıyor . Bir ülkeyi bağımsızlığa taşımak kolay değildir , o bunu başaran nadr iaimlerden biri oldu . En azından bunun takdir edilmesi gerekir diye düşünüyorum .
 

güney

Kesinlikle katılıyorum..Ne yazık ki Che günümüz dünyasında kapitalizm tarafından gerçek bir pazarlama ürünü olarak görülmektedir.Öyleki öldürülüşünden 40 yıl sonra bile, Che'nin cesedinden kesip sakladığı bir tutam saçı ve onun cesedinin fotoğraflarıyla oluşturduğu koleksiyonu satışa çıkarması; ürettiği puroları "che" logosuyla pazarlayan patronun bunu satış stratejisi olarak nitelemesi gibi örnekler artık kimseyi şaşırtmıyor..
CHE "bireysel bir isyancı" değil, bir "devrimcidir" !!!!!!!!!
 
Üst