Allah'a İnanıyormusunuz?

Adamın biri her zaman yaptığı gibi saç ve sakal traşı olmak için berbere gitti. Onunla ilgilenen berberle güzel bir sohbete başladılar.Değişik konular üzerinde konuştular. Birden Allah ile ilgili konu açıldı...

Berber: " Bak adamım, ben senin söylediğin gibi Allah'ın varlığına inanmıyorum."

Adam: " Peki neden böyle diyorsun?"

Berber: " Bunu açıklamak çok kolay. Bunu görmek için dışarıya çıkmalısın. Lütfen bana söyler misin, eğer Allah var olsaydı, bu kadar çok sorunlu, sıkıntılı, hasta insan olur muydu, terkedilmiş çocuklar olur muydu? Allah olsaydı, kimseye acı çektirmez, birbirini üzmezdi.Allah olsaydı, bunların olmasına izin vereceğini sanmıyorum..."

Adam bir an durdu ve düşündü, ama gereksiz bir tartışmaya girmek istemediği için cevap vermedi. Berber işini bitirdikten sonra adam dışarıya çıktı. Tam o anda caddede uzun saçlı ve sakallı bir adam gördü.Adam bu kadar dağınık göründüğüne göre belli ki traş olmayalı uzun süre geçmişti. Adam berberin dükkanına geri döndü.

Adam: " Biliyor musun ne var, bence berber diye birşey yok"
Berber: " Bu nasıl olabilir ki? Ben buradayım ve bir berberim."
Adam: " Hayır, yok. çünkü olsaydı, caddede yürüyen uzun saçlı ve sakallı adamlar olmazdı."

Berber: " Hımmm... Berber diye birşey var ama o insanlar bana gelmiyorsa, ben ne yapabilirim ki?"

Adam: " Kesinlikle doğru! Püf noktası da bu! Allah var, ve insanlar ona gitmiyorsa, bu gitmeyenlerin tercihi. İşte dünyada bu kadar çok acı ve keder olmasının nedeni!"
Alıntı...


Hani arkadaşlar biz dinimize laf söyletmeyız eğer birisi dinimize birşey dıyecek olursa dinsizdir deriz örğütleniriz kavga cıkartırız eylem yaparız ve bunun gibi birçok şey yaparız.


Aslında herşeyi başından beri yanlış yaparız.Bizim dinimiz islam dininin temelinde mantık vardır.Bizim aklımızı kullanmamız istenmiştir kaba kuvvet kullanmamız değil.Geçmişten bu güne kadar bize bazı bilğiler verilmeye ama yanlış yönde anlatıldı.

Hiç kimse bir dini yorumlarken ya da anlatırken tarafsız bakmamıştır.Sürekli müslüman olarak bakdıgımızdan bir çok sonuca ulaşamıyoruz.

Bu her şeyde böyledir din tartışacaksak dinsizin gözünden konuya bakacaz,siyasetse parti tutmadan bakacaz,her neyi tartışacaksak savunduğumuz şeyden değıl tarafsız olarak bakacaz anca gerçek doğruya ulasabılecez.

Örnek vereyim;diyelim ki müslümanlıgı tartışacaz.Hristiyan gözünden bakınca Müslümanlık nedir?Muhammed'in saçmaları(haşa örnekleme yapıyorum sadece)bu hristİyan gözündendir çünkü biri gelipde var olmayan bir dinden bahsederse ne deriz adamın birisi saçmalamış.Çünkü herkes inandıĞı din gözünden bakıyor.Bu tarafsız bakmayı benim bi abim anlattı ve anlatırken bana Hristiyanlığı anlattı o kadar güzel anlattı ki ben o an dedim heralde Hristiyan,daha sonra Museviliği anlattı dedim hayır Hristyan olamaz kesinlikle Musevidir,sonra Ateistliği anlattı kesin olarak dedım hayır Musevi olamaz kesin Ateisttir ve bir çok dini anlattıkdan sonra en son bana Müslümanlığı anlattı ve kesin olarak müslüman oldugu kanısına vardım

İşte bunun gibi birşeyi araştıracak ya da sorgulayacaksak doğru bilgiye ulaşacaksak öncelikle tarafsız bakacaz.

Vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederim umarım biraz aydınlatıcı konuşmuşumdur SAYGILAR!
 
Güzel bir perspektiften inanç sistemine değinmişsiniz, zevkle okudum. Emeğinize sağlık. Arayan istediği ölçü ve kapasitesince ulaşır ve doyuma ulaşır.
 
yazını zevkle okudum tarafsız kalabilmeyi yapabilsek güzel olucak. Yaptığımız çoğu görüşte anlattığın gibi tarafsız olamıyoruz.Emeğine sağlık.
 
Teşekkürler bu güzel paylaşımın için.çok güzel ve anlamlıydı..:Entusiasmado::Entusiasmado:
 
Hiç uymamış.
Çünkü cehennemi insanlarla dolduracağım diye bir ayet var.
Yani insanlar ne yaparlarsa yapsınlar, ne kadar iyi olurlarsa olsunlar, bir yolunu bulup cehennemi onlarla dolduracağım demek istiyor.
Durum böyle olunca da yapacak bişey kalmıyor bence.
 
Hiç uymamış.
Çünkü cehennemi insanlarla dolduracağım diye bir ayet var.
Yani insanlar ne yaparlarsa yapsınlar, ne kadar iyi olurlarsa olsunlar, bir yolunu bulup cehennemi onlarla dolduracağım demek istiyor.
Durum böyle olunca da yapacak bişey kalmıyor bence.

burda yaniliyorsunuz, Allah (c.c.) insani cok iyi tanidigi icindirki diger bir ayetindede ölseler baslarina gelenleri görseler tekrar diriltsem yine ayni hatalari ve günahlari islerler buyuruyor... cikis yolu kisilerin zafiyetlerini bilip tövbe ve duayi hic terketmemeleri gerekir...
ama her halti karistirip sonrada daha hala dogru yaptigini düsünenlerin oldugunu olacagini ve bunlarinda cehennemi agzina kadar dolduracagini Allah (c.c.) bilidiginden, ayaetinde belirtiyor...
 
Üst