• Hoşgeldin ziyaretçi ÜYE OLARAK Özgün Haber ve Makalelerinizi kaynak göstererek uygun olan katogoriye ekleyebilirsiniz.

Güneşin Sıcaklığı Kaç Derecedir?

GÜNEŞİN SICAKLIĞI KAÇ DERECEDİR?

Güneş, Güneş Sistemi'ndeki en büyük gök cismidir. Çok sıcak ve yanmakta olan bazı gazlardan oluşur. Bu nedenle, yüzeyinde her saniyede milyonlarca atom bombası patlamasına eşit güçte patlamalar olur. Bu patlamalarda boyu Dünyamız'ın büyüklüğünün 40-50 katı olan alevler fışkırır.

Ateşten bir topa benzeyen Güneş, yüzeyinden çok büyük bir ısı ve ışık yayar. Eğer, Güneş olmasaydı, her zaman gece olurdu ve her yer buzla kaplı olurdu. En önemlisi daha önce söylemiştik ya! Dünya'da yaşam yani biz olamazdık.

Güneş'in sıcaklığı derece 6000 dış yüzeyinde, içindeki sıcaklık ise 12 milyon derecedir.
Çünkü, uzay (uzay filmlerinden de hatırlarsınız) karanlık bir yerdir. Dünyamız da bu karanlık yerdeki bir gök cismidir. Bu karanlık yerin içinde Dünyamız'ı Güneş'ten başka aydınlatabilecek ve ısıtabilecek bir gök cismi yoktur.

Ancak, Güneş'ten yayılan ışık çok parlaktır. Havanın açık olduğu bir günde Güneş'e bakmayı denemişsinizdir. Hatırlayın bakalım. Birkaç saniye bakınca gözleriniz kamaşmıştı, değil mi? Aslında, Güneş'e bu parlak ışık nedeniyle doğrudan bakmak çok tehlikelidir. Gözlerimize bu parlak ışık zarar verebilir. Ayrıca, yazın uzun süre Güneş'te kalmak da tehlikelidir. Hatta, cildimizde uzun bir tedaviyi gerektirecek çok ciddi yanıklar oluşabilir. Çünkü, Güneş'ten yayılan ısı özellikle yazın çok yüksek olur. Oysa Güneş, Dünya'ya milyonlarca kilometre uzaktadır ve uzaya yaydığı ısının sadece binde ikisi Dünyamız'a ulaşır
 
var olan aciga cikan bu enerjiden faydalanma yoluna bakmaliyiz' gunes enerji panellerini artik Turkiye uretmeli' yaz aylarinda gaz kullanacagimiza yazlik yerlerde' gunes ocaklari' gunes jeneretorleri kullanmaliyiz'' baslangicini mis adamlari atsin' kucuk parcalar olussun' mucitler gerekeni yapacaktir
 
12 milyon derecelik bir sıcaklık mı??? İnsan düşünemiyor bile ama haklısınız sonuçta ısıtmaya çalıştığı ve aydınlattığı alan gözönüne alınırsa olası bir sıcaklık olduğu da ortada . Ve sn. orkuorkun'un da fikri bence çok olumlu bir yaklaşım . Tükenmekte olan kaynakları - ki buna maalesef ki güneş de dahildir - kullanılabilir kılmak hepimizin görevi .
 
Çok haklısınız.Ama ülkemizde bu enerji çok az kullanılıyor.Aslında bu enerjiden faydalanmak, daha bir sürü olumsuzluğu değiştirecektir...
 
Üst