Küçümseme Eğilimi

Başkasını Küçük Görmek​

Bir insan neden bir başka insanı kendisinden küçük görme ihtiyacı duyar?

en basit kavgalar bile,küçük gören bakışlardan ortaya çıkar.Biri birini kendisinden aşağılık görür.Karşı taraf da kendini korumak için saldırır.bu iki ego çatışması kavgayı doğrurur.Aslında ne o,ne karşındaki küçük biridir.kendince bir insandır.Ama durup dururken bir olay olur ve ego çatışması doğar.Ama neden?

insan karşındakinin kötü yönlerini göstererek kendi komplekslerini unutmaya çalışır o yüzden başkalarını küçük görür. diyebilir miyiz''

Komplekslerimizi mi gizliyoruz baskasini kucuk gorerek''

birilerine gicik giderek aslinda egolarimizi tatmin etme egilimi' yada komplekslerimizi mi bastiriyoruz' karsi taraftan neden korkluyoruz'' demek ki biz guclu degiliz' bizi gececek diye korkuyoruz'' neden belli kisileri seciyoruz ''ucube kisileri bu icin acaba-bizden daha guclu oldugunu kabul etmeme davranisi mi saldirganlik?

sizce sorun nedir? problemler korkudan mi eksiklikten mi kaynaklaniyor
 
Bence çok etkili bir başlık açmışsınız sn. orkuorkun . Hakikaten çevremizdekileri hakir görmek ve bunu rahatsız edici şekilde belli etmek , bana göre , son derece hastalıklı bir davranış . Yaşadığımız bu dünyada bu tür pek çok davranışla da ister istemez haşır neşir oluyoruz . İnsan duyguları olan bir varlık olduğuna göre ve çevredekileri küçümsemek de bir duygu yoğunluğunun dışa vurumu olduğuna göre , aslında çok da yadırgamamak lazım belki de.
Benim işyerimde de , okul hayatımda da , mecburen gitmek zorunda olduğum çeşitli kokteyllerde de , özetle her kesimden isanın olduğu her ortamda , karşılaştığım bir tutum oldu bu . Ali Ayşe'yi küçümsedi , Ayşe Veli'yi , Veli bilmem kimi ...
Bana kalırsa bunun tek sebebi insanların kendi iç dünyalarındaki kavgaları ve mutsuzlukları . Sonuçta kişi mutsuz olunca , o ya da bu şekilde o huzursuzluğu çevresine bir şekilde yannsıtıyor . Bir şekilde kompleksi de var ise , psikolojideki "karşıt tepki geliştirme" yaklaşımı ile , insanların kendisini hakir gördüğünü sanarak aynı ortamı o da yaratıyor . Böylece kendi içindeki savaşı bitmemecesine devam ediyor .
özetle diyebilirim ki ; insanların kompleksleri , iç dünyalarındaki huzursuzlukları , egolarının doyuma ulaşmamış olması bir araya gelip bu davranışı doğuruyor .
Bunların olmaması için ise ÖZGÜVEN sahibi bireylerin çoğalması ve komplekslerin minimuma inmesi gerektiği inancındayım . İyi forumlar diliyor ve bu hoş paylaşımınız için tebrik ediyorum .
 
Üst