Çocuklarda geçici dövme zararlı mı?

Genellikle “Bu geçici dövmelerin içinde ne var, neyle yapıyorsunuz?” sorusuna dövmecinin (ya da dövme sanatçısının) vereceği cevap “Hint Kınası” ya da “Kara Kına” dır. Ancak o boyanın içinde sadece hint kınası olmadığını da çoğu ya bilmez ya da diğer bileşenleri fazla önemsemez. Biz de yakın zaman kadar bilmiyorduk, yeni öğrendik. Boyanın içinde hint kınasından başka katkı maddeleri de var bunlardan en önemlisi de para-phemylenediamine (PPD). PPD geçici dövmelerin kullanımıyla ilgili allerjik reaksiyonlara en sık yol açan kimyasal madde.

PPD’ye allerjik reaksiyon verebilen kişilerde, özellikle çocuklarda geçici dövme, uygulandığı bölgede kontakt dermatite ve kontakt dermatit sonucu hipopigmentasyon (pigment kaybı) gelişimine yol açabiliyor.

Yani eğer çocuklarınızda allerji öyküsü varsa, onların geçici dövme yaptırma isteğine biraz daha temkinli yaklaşmanız gerekiyor.

Mutlu haftasonları dileklerimle…
 
bundan daha tehlikeli bisey var kiz cocuklarinin kullandigi et bebek denilen yumusak bebekler kucuk yasta kiz cocuklari bunu dokunuyorlar opuyorlar' kokluyorlar'
et bebek icinde kadinlik hormonu oldugu ogrenildi'

kiz cocuklari 9 yasinda adet gormeye basladi'' butun dunya yasakladi' bu problem 20 sene sonra anlasildir

kiz cocuklari olanlar lutfen et bebek kullanmasinlar' yumusak guzel ama
erken ergenlge sebep olup' erken kadinliga gecmesine sebep oluyor 'yani cocukluk yasamadan erken ergenlik' buda lise yaslarindayken asiri kadinsi hareketlere sebep oluyor''
onlar hepimizin evlatlari' kiz cocuklarini bu tur oyuncaklardan koruyun almayin..

ingiltere amerika fransa cinden gelen bu bebekleri yasakladi' simdi ellerinde kalanlari turkiyeye gazliyolar
 
Bunu öğrenmem iyi oldu . Sülalesinin yarısından çoğu kız bebek sahibi olan bir kadın olarak , elbetteki hediyelerimiz de genelde , bebekler oluyor . En azından daha dikkatle yaklaşırız bu konuya . Bilgiler için teşekkürler .
Dövme konusunda da size katılıyorum ; faydalı birşey olmadığı son derece ortada ancak çocukların özeneceği o kadar çok şekil ve biçimde karşılarına çıkıyor ki , yaptırmamaları da mümkün değil . Kuzenim de geçici dövme yaptırıp allerji sonucunda rahatsızlandığı için biz bu konuda sert ve temkinli bir tutum izliyoruz . Tüm ebeveynlerin daha dikkatli olmalarını dilemek düşüyor bana sanırım .
 
Üst