Esaretin pençesinde yaşayan Türk Yurdu Doğu Türkistan

Doğu Türkistan​

Onyıllardır esaretin pençesinde yaşayan Türk Yurdu. Hanedan ve Kızıl Çin yönetiminin yaptığı baskılara büyük bir azim ve kararlılıkla direnen kahraman Doğu Türkistan Türkleri. Hep yalnız, hep tek başına, hep gözardı edilerek yaşamaya; bağımsızlık hasretlerini dindirmeye çalışıyorlar.

Bugüne kadar yaptıklarınızı canı gönülden destekliyorum. Bu bir bağımsızlık mücadelesidir. Bu özgürlüğüne düşkün bir ırkın özgürlük mücadelesidir.

Hepinize selam olsun.
Ama yapılan/yapılmaya çalışılan yanlışları söylemeliyim. Bu bir özeleştiri olmalıdır.

1- Bugüne kadar Doğu Türkistan davası dünya kamuoyuna hiç ama hiç anlatılmadı. Bu süreye büyük lider İsa Yusuf Alptekin'in yaşadığı dönemde dahil. Hafızamda kalan tek ve en büyük eylem geçen yıl yapılan AGİT toplantısı sırasında yapılan ve KIZIL ÇİN yönetiminin yaptıklarını dünya kamuoyuna ifşa edilmesiydi. İlk ve son kez olarak bunu bütün dünya medyası ve kamuoyu gördü.

Şimdi; sormak istiyorum?

1-Neden bugüne kadar -ki yıllardır uygulanan- bir mezalimi dünya kamuoyu görmedi?

Kabul ediyorum ÇİN çok büyük bir ülke ve ekonomik olarak diğer devletlerin iştahını kabartıyor.

Ama bütün dünyada insan hakları kavramı işler haldedir. Fakat nedense biz Türkler bu konuda hiç bir çalışma yapmadık-yapamadık.

Türk anakarası üzerinde bu konuda hep başımız ağrıdı yada var olan haklarımızı hiç kullanamadık. Bu soğuk savaş döneminde de böyleydi, şimdide böyle.

2- KIZIL ÇİN hükümetinin yıllardır Doğu Türkistan topraklarında uyguladığı Nükleer deneme çalışmalarında zarar gören Doğu Türkistan Türkleri için bir -istatistiki- olmasa bile genel bir rakam veremedik. KIZIL ÇİN'in Doğu Türkistan topraklarında asimilasyon politikası ve göçmen politikaları hakkında dünya kamuoyu bilgilendirilmedi.

3-Bugüne kadar Doğu Türkistan Türkleri ve Doğu Türkistan topraklarının yapısı tabii kaynakları, bunların Çinliler tarafından nasıl yağmalandığı konusunda dünya kamuoyuna hiç bilgi verilmedi.

4- Eğer bu çalışmaların %10'u yapılmış olsaydı başta CNN yada BBC gibi haber kanallarından dünyaya boğucu bir enformasyon akımı olması gerekirdi.

Bu konuda inanılmaz eksiklikler var.

Bahsettiğim konulardaki problemleri gidermek ve Doğu Türkistan'ı bağımsızlığına kavuşturmak için;

1-Sürgünde DOĞU TÜRKİSTAN HÜKÜMETİ kurulmalı ve derhal faaliyete geçirilmelidir.

2-Doğu Türkistan'dan devamlı bir haber akışı sağlanması için gayriresmi bir haber ajansı faaliyete geçirilmelidir.

3-Başta ABD olmak üzere AB ülkeleri, Japonya, Türkiye,Türk Cumhuriyetleri, İKÖ, Hindistan, Rusya, İskandinav ülkeleri (Norveç,İsveç,Finlandiya) ve İsviçre'de temsilciler faaliyete geçerek resmi kurumlara, basın kuruluşlarına ve bulundukları ülkelerin kamuoyuna Doğu Türkistan gerçeğini ısrarla anlatmalıdırlar.

Tabii bu ülkelerden; Türkiye ve Rusya Federasyonu'nda nasıl karşılanacakları da bilinen bir gerçek. Ama bağımsızlık uğrunda mücadele edenlerin karşılaşacakları/görecekleri kötü muamelelerden yılmamaları gerekir.

Doğu Türkistan'ın kutlu davasında bayraklaşan yüce insanları rahmetle anıp, hayatta olanlara bundan sonraki mücadelelerinde başarılar dileyerek, Rabb'imden bu mücadalede bizlere olan desteğini esirgememesini niyaz ediyorum.

KUTLU DAVA UĞRUNDA SAVAŞANLARA SELAM OLSUN...

Alıntı: Doğu Türkistan Dergisi
 
Üst