Vatan Neymiş Anladım Yeni haber

'Vatan Neymiş Anladım'​

Yorker Dergisi’nin sanat etkinliklerine katılan Nobel Ödüllü Orhan Pamuk: "Memleketimde din her şeyi ezecek kadar güçlü değil"

Şeytan Ayetleri kitabının yazarı Salman Rüşdi ile New Yorker Dergisi’nin sanat etkinliklerinde buluşan Nobel Ödüllü Orhan Pamuk, "Memleketimde din her şeyi ezecek kadar güçlü değil" dedi. Rüşdi ise ülkesinde kendi gibi düşünenler olduğunu söyledi.

New Yorker Dergisi, Sanat Etkinlikleri Festivali’nin ilk gecesinde, Nobel ödüllü Orhan Pamuk ile "Şeytan Ayetleri" kitabının Hint asıllı İngiliz yazarı Salman Rüşdi’yi buluşturdu.

New Yorker’ın roman/kurgu editörü Deborah Triesman’ın yöneticiliğinde "Vatan" konulu sohbette bir araya gelen iki yazar, romanlarında anavatanlarının etkisini, işledikleri konulara yaklaşımlarını ve karakterlerin gerçek yaşama uygunluğu gibi konularda görüşlerini, konferans salonuna çevrilmiş bir gece kulübünde, 400 kadar edebiyat meraklısı önünde anlattılar.

VATAN NEYMİŞ ANLADIM

Editör Triesman’ın, "İkiniz de oldukça laik insanlarsınız. Dinin merkezi bir yere sahip olduğu ülkelerden geliyorsunuz. Kendinizi ülkenizde daha az rahat mı hissediyorsunuz ?" sorusuna, Rüşdi, "Hayır, benim gibi düşünen çok insan var" dedi. Orhan Pamuk ise "Memleketim güçlü bir laik tarihe sahip, din herşeyi ezecek kadar güçlü değil" diye yanıt verdi.

Pamuk, kitaplarındaki karakterlerin başından geçenlerin çoğunun kendi başından geçenler olduğunu söyledikten sonra, bir ülkede birkaç ay geçirenlerin yazdığı kitapların gerçekleri yansıtmadığını ifade etti. "Vatan hakkında yazıyorum, çünkü bildiğim şey o. İstanbul’u yazıyorum çünkü hayatımın 50 yılı orada geçti. İnsanlıkla İstanbul’da karşılaştım. Vatan insanlığın olduğu yerdir" diyen Pamuk şöyle devam etti:

"Genç yazarlar, dostlar, ’İstanbul’u niye siyah-beyaz anlatıyorsun, bu kent mutlu bir yer’ diyorlar. Ben hüzünlü İstanbul’u seviyorum. Anılarımı seviyorum, vatan annedir, başlangıçtır ve bir lisanımız var. Dünyanın öbür ucuna gidebilirim, ama Türk dili hep benimle beraber gelir. 1985 de Amerika’ya ilk gelişimde kimlik korkusuna kapıldım. İlk kez vatandan uzak olduğumda vatanın ne olduğunu anladım."

(Vatan)
 
Üst