Doğa Sporları

Bungee Jumping

Yerliler yaklaşık olarak 30 m. yüksekliğindeki bambu kuleden ayaklarına sarmaşık bağlayarak yaptıkları atlayışla erkekliğe ilk adımı attıklarına inanırlarmış. Günümüzde ise geliştirilen özel Bungee Jumping ipleri ve çelik kuleler bu sporun modern malzemeleri...

Yapılış nedeni ise belki de adrenalin dozu yüksek aktivitelere katılma isteği ya da doğa kanunlarına baş kaldırma heyecanı...

Bu spora artan ilgiyle birlikte Bungee Jumping'e yapılan yatırımlar da arttı ve bu spordan bir sektör doğdu. Yapılan yatırımlarla geliştirilen malzemeler gerekli uluslararası standartlara ulaştı.

Kullandığınız ipin karakteristik özelliklerine bağlı olarak, denize, hava yastıklarına veya karaya atlayışlar yapmak mümkün. Atlama içinse özel çelik konstrüksyon kuleler veya vinçler kullanılıyor.

Atlayışta kullanılacak ip sayısı, atlayışı yapacak kişinin kilosuna göre ayarlanmaktadır. Bunun amacı atlayış sırasında oluşan esnemeyi, atlayana mümkün olduğunca konforlu hissettirmek ve atlayışın güvenliğini arttırmaktır. Kiloya göre ayarlanan ip sayısı kaza riskini de en aza indirmektedir.

Kullanılan diğer malzemeler uluslararası normlara uygun ve yüksek performanslı ayak bağlama kolonları, vücut kolonları (leg harness, full body harness), çelik kilitler (karabina ve chuckle) ve perlon dokumalardır (sling ve strap).

Atlayışı yapacak olan kişi bu hastalıklardan hiçbirinin kendisinde olmadığını, 2 şahit huzurunda sözle ve yazıyla beyan eder. Bu işlemden sonra kilonun belirlenmesi amacıyla iki kez tartıya girilir. Daha sonra atlayışı yapacak olan kişiye ilk önce görevliler tarafından malzemeleri giydirilir. Daha sonra tüm güvenlik önlemleri alındıktan sonra vinç tarafından yukarı çekilecek olan platforma binilir. Platformla birlikte yaklaşık 50 m.yüksekliğe çekilen atlayıcı, yukarıdaki görevlinin son kontrollerinin ardından kendini boşluğa bırakır. Zemine doğru yaklaşan atlayıcıyının Bungee Jumping ipleri esner ve atladığı yüksekliğin yaklaşık olarak %70'i kadar bir yüksekliğe tekrar yükselir. Esneme tamamlanıncaya kadar hareketler bir süre devam eder (yaklaşık olarak 3-4 kez). Hareket bitiminden sonra platform aşağıya indirilir ve atlayıcı karşılama ekibi tarafından iniş minderine güvenli bir şekilde indirilir . Görevliler güvenlik malzemelerini çıkartmasında atlayıcıya yardımcı olur. Atlayış sırasında oluşan aşağı-yukarı esnemeler, sağlıklı bir insan için tamamen tehlikesizdir. Bungee Jumping her mevsim yapılabilen bir spor... Aranan tek şart havanın yağışsız olması. Atlama kulesi kurulabilen ya da atlayış yapma imkanı sağlayan vinçlerinin ulaşabildiği her yerde yapılabiliyor.
 
bungee jumping kesinlikle benim sporum...çok seviyorum.hayatım boyunca 2 kez deneme şansım oldu.o zamanlarda biraz kilom vardı ve biraz sorun yaşamıştım.ama bu kilomda sanırım sorun yaşamam.ama antalyaya gitmek için önce nakit ihtiyacımı çözmem gerekiyor.bayram kredisi mi alsam acaba? :))
 
Üst