BACH ( Johann Sebastian Bach )

Lise yılları idi benim klasik müzik ile tanışmam yada belki de ortaokul son sınıf.
Hollanda'ya gittiğimde baktım Beethoven , Mozart , tchaikovsky CD'leri toplu halde çok uygun fiyatlara satılıyor. Bende 6 tane aldım. İki Beethoven 2 Mozart bir tchaikovsky ve birtane de Bach ( o zamanlar Bach'ı hiç tanımaz idim) amacım bunları Türkiye'de arkadaşlarıma satmak ve bundan para kazanmak idi.
Benim o dönemler CD çalarım filan yok idi. Denemek için arkadaşın evine götürdük taktık dinliyoruz. tchaikovsky çok sert geldi bana.Çok keskin ve çok acımasız gibi idi diğerlerini de dinledim azar azar ama Bach o kadar hoşuma gitti ki bende CD'lerin kopyasını kasete aktarttım arkadaşıma.
Lise hayatım boyunca da sürekli dinledim.Şimdi düşünüyorum da para hırsım olmasa bu zevkten mehrum kalacak idim

Herşey ne kadar tuhaf ama değilmi.

Johann Sebastian Bach (21 Mart,1685 - 28 Temmuz,1750) dünyaca ünlü Alman klasik müzik bestecisi ve orgcudur.

Eisenach'da müzisyen bir ailenin çocuğu olarak doğdu. Eserleri kendinden sonra gelen bütün klasik müzik bestecilerini derinden etkiledi. Çoğunlukla kilise için müzik yazdı. Kantat, oratoryo, dini müzik olarak, keman, çello, flüt, org ve klavsen için 300 civarında eser yazdı. Orkestra için yazdığı 6 Brandenburg konçertosu ve orkestra süitleri meşhurdur.

Yeni müzikal formlar yaratmamış olmakla birlikte, klasik Alman tarzına, özellikle İtalyan ve Fransız melodileri katarak barok tarzın en tipik örneklerini vermiş ve barok akımı en olgun seviyesine getirmiştir.

İki defa evlenen Bach'ın toplam 20 çocuğu oldu. Çocuklarının bazıları da müzisyen oldu. Leipzig'de öldü.

J.S.Bach Eserlerinin Sınıflandırılması
J.S.Bach'ın eserleri BWV numaralarıyla indekslenmektedir; kısaltma Bach Werke Verzeichnis ( Bach Eserleri Kataloğu) kelimelerinin baş harflerinden oluşur. Katalog, Wolfgang Schmieder tarafından derlenerek 1950 yılında basılmış; kronolojikten ziyade tematik olarak olarak düzenlenmiştir. Örneğin BWV 525'ten BWV 748'e kadar olan eserleri org için yazılmıştır.

Koro Müziği
Magnificat - 1723
Aziz Yuhanna Pasyonu - 1724
Aziz Matta Pasyonu - 1727
Noel Oratoryosu - 1734
Si Minör Missa - 1749
Üç yüze yakın kilise kantatı, motetler, koraller, şarkılar ve aryalar.

Din Dışı Yapıtları

Kahve Kantatı - 1735
Köylü Kantatı - 1742
40 kadar kantat

Orkestra Müzikleri

Brandenburg Konçertoları> 1-6 (1721)
4 Orkestra Suiti - (1725-1731)
7 Klavsen ve Yaylılar için konçerto
İki klavsen için 3 Konçerto
Üç Klavsen için 2 Konçerto
Dört Klavsen için 1 Konçerto
2 keman ve yaylılar için konçerto
iki keman ve yaylılar için re minör konçerto.

Oda Müziği

Keman ve Klavsen için 6 sonat -1720
Solo keman için 3 Sonat ve 3 Partita BWV 1001-1006
6 Viyolonsel süiti -1720
Müziksel Sunu - 1747
Trio Sonatlar
Flüt ve Klavsen için 3 Sonat
Flüt ve sürekli bas için 3 Sonat

Klavsen Eserleri

Kromatik Fantazi ve Füg - 1720
İyi Düzenlenmiş Klavye (Das Wohltemperierte Clavier) 48 Prelüd ve Füg - 1722, 1744
6 İngiliz Süiti - 1724
6 Fransız Süiti -1724
6 Partita - 1731
İtalyan Konçertosu - 1735
Fransız Uvertürü - 1735
Goldberg Çeşitlemeleri - 1741
Füg Sanatı - 1745

Alıntıdır. Tabii üstteki kendi yorumlarım

emeğine sağlık.pek ilgimi çekmesede yararlı olacağını düşünüyorum

Teşekkürler,

İlgini çekmesede yorum yapmış olman güzel.Ama bence ilgimi çekmiyor diye dinlememzlik yapma. Pazar günleri TRT 2 de mesela Klasik müzik programları var öğlen saatlerinde. Birgün otur gözlerini kapat ve dinle. Çok beğeneceğine eminim.

Ya aslında ben ne istiyorum biliyormusun?Beni rahatlatacak.Kafamda var olan saçma kederlerden uzaklaştıracak bir müzik istiyorum.Kendimi ve özel olduğumu anlamak istiyorum.Yani kendimi bulmama yardım edecek bir müzik istiyorum.

İçinde söz olmayan müzikleri dinleyeceksin.
Hatta mümkün ise bence tasavvuf filan da dinle. Ney dinle gitar dinle.
ama içinde bol acılı şarkılar dinleyerek kendini daha da zor duruma düşürme

çok haklısın.acı hikayesi olan şarkılar daha da dibe itiyor insanları.çok saol kardeşim

Bach hakikaten çok farklı ve keyifli bir seçim . Ben de çok çok yorulduğum günlerde , dinlenmek için özellikle tercih ederim Bach'ı . Nefiz manzaralı bir teras , lezzetli ve iyi seçilmiş kırmızı şarap ve klasik müziğin vazgeçilmezlerinden Bach . Hoş bir üçlemedir benim için . Paylaşımınız için teşekkürler .

Paylaşımımı beğenecek birisini bekliyor idim çünkü emin olun bu paylaşımı yapıyor iken çok keyif aldım.
Dinlemek lazım bu adamı ki relax olmak nasıl birşeymiş öğrenin.
Söyle ayaklarını uzatacaksın ve kimsecikler seni rahatsız etmeyecek.
Offff ya yine aklıma geldi.
Demek ki bazen insan klasik müzik dinleme krizide tutuyor imiş :)

Konuyu beğenmenize sevindim.
Ve kırmızı şarap ile manzara nefis ama manzara teras yerine deniz olursa ve ay ışığı denize vuruyor iken olursa daha da güzel olur bence

Merhaba

1750 - Johann Sebastian Bach, Alman besteci (d. 1685) oldu

Johann Sebastian Bach - Bach: Mass in B Minor - Kyrie