Formula pistleri ve özellikleri

ALBERT PARK , Avustralya

Pist Uzunluğu : 5,303 km
Tur Sayısı : 58
Tur Uzunluğu : 307,574 km
Viraj Sayısı : 16 (sol:6) (sağ:10)

Avustralya’daki Formula 1 yarışları 1985 yılında Adelaide‘de başladı. Büyük tartışmalar sonunda 1993 yılında yarışların Melbourne‘e taşınması konusunda Formula 1 ile anlaşmaya varıldı. Adelaide ile sözleşmenin bitim tarihi olan 1996 yılına kadar Melbourne pistinin tamamlanması çalışması yapıldı.

Melbourne‘un merkezindeki Albert Parkı’ndaki ilk GP 1997 yılında başladı. O zamandan beri şehir, Formula 1 sezonunun açılış yarışına parti havasında ev sahipliği yapıyor.

Şehrin çeşitli yerlerinden ücretsiz tramvay servisleriyle yarış pistine birkaç dakika içinde ulaşmak mümkün. İçinde otoparkı mevcut olmayan piste ulaşım ayrıca tren ve otobüslerle yapılıyor. Bunun için piste ulaşım için biletleri önceden satın almak gerekiyor.

SEPANG , Malezya GP

Pist Uzunluğu : 5,543 km
Tur Sayısı : 56
Tur Uzunluğu : 310,408 km
Viraj Sayısı : 15
Formula 1‘in en teknik pistlerinden olan Sepang‘in yapımına 1990‘larda başlandı. Yüksek sürate imkan sağlayan gayet geniş ve düz sürüş alanıyla dar viraji içeren bu çok komplike pist, sürücülerin en çok zevk aldıkları yarış alanlarından biri.

Malezya’nın Formula 1‘deki kararlılığı, Sauber‘e yaptığı büyük yatırım ve Lotus Engineering‘in satın alınmasıyla kuvvetlendirilmiş.

Yeni Kuala Lumpur International Airport‘dan 3.5 kilometre mesafedeki piste ulaşım otoban yoluyla yaklaşık 1 saat sürüyor. Kuala Lumpur, Seremban ve Nilai şehirlerinden kalkan trenlerle Sepang pistine ulaşım 20 ile 40 dakika arasında.

IMOLA , San Marino GP

Pist Uzunluğu : 4,933 km
Tur Sayısı : 62
Tur Uzunluğu : 305,846 km
Viraj Sayısı : 9
Ferrari‘nin yuvasında bulunan Imola pisti motorsporları için ideal özelliklere sahip. 1950 yılında otobanların birleştirilmesiyle kurulan pistteki ilk yarışlar 1954 yılında başladı. 1963 yılında Formula 1 ile ilk görüşmeler ve ardından da resmi olmayan yarışlar basladı. 1980 yılında ise Imola ilk ve son İtalyan Grand Prix‘sinin ev sahibi oldu. 1981 yılında İtalyan GP Monzo’ya döndü. Bunun üzerine San Marino Grand Prix‘i doğdu.

Imola’ya İtalya’nın her tarafından kolayca erişilebilir. Uçakla ulaşım için en yakın havaalanı Bologna‘daki Guglielmo Marconi havaalanı. Şehrin tren istasyonu ile pistin mesafesi 1.5 km.

Pist, San Marino Grand Prix‘in yanında diğer yarışlara da ev sahipliği yapmakta.

BARCELONA , İspanya GP

Pist Uzunluğu : 4,730 km
Tur Sayısı : 65
Tur Uzunluğu : 307,450 km
Viraj Sayısı : 9
1991 yılından beri İspanyol Grand Prix‘ine evsahipliği yapan Circuit de Catalunya‘daki yarışlarda New Holland olarak bilinen son iki tur sezonun en iddialı ayağını oluşturuyor. Bu sebeple, seyirciler için Elf virajı yarışı izlemek için en güzel yerlerden biri.

Barcelona'nın yüksek ve düşük süratli viraj içeren, inişli çıkıslı Circuit de Catalunya pistine, sürücüler alışıklar, ama fiziken ve mekanik olarak iddialı bir pist. Özellikle yüksek lastik kaplaması gereken bu pistte, aşırı rüzgar nedeniyle optimum bir denge yakalamak mümkün değil.

Barcelona‘dan 30 km uzaklıkta olan Circuit de Catalunya‘ya ulaşım kara yoluyla çok kolay. Bunun yanında Sants istasyonundan kalkan trenle seyahat sadece 40 dakika.

MONTE CARLO , Monaco GP

Pist Uzunluğu : 3,370 km
Tur Sayısı : 78
Tur Uzunluğu : 262,860 km
Viraj Sayısı : 10
Ustaca bir sürüş yanında teknik mükemmeliyet ve cesaretin gerektiği Monaco Grand Prix‘sini kazanmak sürücüler için Le Mans veya Indi 500 kadar önemli. Yarışçılar arsındaki fark, iyi ile muhteşem arasındaki fark kadar.

Monte Carlo‘da lastik bariyerlerle korunmuş pistte hata yapma payının sıfır olması konsantrasyonu maksimuma çıkarıyor. Aşağı basıncın ve frenlerin çok yoğun önem kazandığı yarışta diğer bir aracı geçmek neredeyse imkansız. Bu sebeple kalifiye yarışları çok önem kazanıyor.

Monte Carlo yarışları 1955 yılından beri dünya şampiyonasının muntazam bir parçası. Ayrton Senna ve Michael Schumacher gibi dev isimler bile bu zor yarış pistini yarıda bırakabiliyorlar.

Nis‘den yaklaşık 20 dakika mesafedeki Monaco‘ya ulaşım tren, araba, taksi ve hatta helikopterle mümkün. Monaco‘dan kalkan otobüslerle ulaşım ise 45 dakika.

NURBURGRING , Avrupa GP

Pist Uzunluğu : 4,556 km
Tur Sayısı : 67
Tur Uzunluğu : 305,252 km
Viraj Sayısı : 10
22.5 kilometre ve 172 virajlı Nurburgring pisti o kadar uzun ve komplikeki sürücüler yarış pistini hatırlamakta güçlük çekiyorlar. Niki Lauda‘nın 1976 yılında bu zor pistteki korkunç yanıkla sonuçlanan kazasından sonra Nurburgring‘in lisansı askıya alındı. Büyük yatırımdan sonra pist, 1984 ilkbaharında 20 adet Mercedes 190E ‘lerden oluşan özel bir yarışla yeniden açıldı. Şöhretlerin katıldığı yarışı kazanan isim Aytron Senna oldu.

1985 yılında Avrupa Grand Prix‘i yeniden başlatıldı, ancak ticari anlaşmazlık nedeniyle pist Formula 1‘e 1995 yılına kadar kapatıldı. 1997 ve 1998 yılında Luksemburg Grand Prix ‘i olarak tertiplenen yarışlar, o tarihten itibaren Avrupa Grand Prix‘i olarak anılıyor.

Yarış pisti eskisi kadar komplike olmasa dahi yine de sürücülerin hafızasını zorlayan bir yapıya sahip. Buraya yolunuz düşerse, bir taksiyle eski piste gidip morsporları tarihindeki en zor yarış pistini görebilirsiniz.

Nurburgring, Almanya’nın Eifel bölgesinde bulunuyor. Burası Koblenz ‘e 60 km, Koln‘e ise 90 km mesafede. Uluslararası hava alanlarına karayolu bağlantısı çok iyi.

CIRCUIT GILLES VILLENEUVE , Kanada GP

Pist Uzunluğu : 4,421 km
Tur Sayısı : 70
Tur Uzunluğu : 309,470 km
Viraj Sayısı : 5
1960 yılında başlayan Formula 1 yarışları ingilizce ve fransızca konuşan Kanada’lılar sebebiyle her yıl Mosport Park ve Mont-Tremblant ‘da dönüşümlü olarak düzenlendi. Fakat Mont-Tremblant‘ın sürücüler için tehlikeli olması nedeniyle 1970’de iptal edilmesiyle birlikte yarışlar Mosport Parkı’na kaydı.

1977 yılında Fransız Kanadalılar Formula 1 standartında yeni bir pist inşa ettiler. Böylece 1978 yılında ilk Formula yarışı yapıldı. 1982 yılında trajik bir kaza sonucu hayatını yitiren Ferrari sürücüsü Kanadalı Gilles Villeneuve‘e ithafen piste onun adı verildi.

Gilles Villeneuve pisti, Montreal yakınlarındaki St. Laurence nehrinin üzerindeki Ile Notre Dame adasında ve metro istasyonundan yürüme mesafesinde bulunuyor. Şehirden otobüs seferleri de mevcut. Montreal’in her iki havaalanından şehre ulaşım için direkt otobüs seferleri var.

INDIANAPOLIS , Amerika GP

Pist Uzunluğu : 4,192 km
Tur Sayısı : 73
Tur Uzunluğu : 306,016 km
Viraj Sayısı : 9

CIRCUIT NEVERS , Fransa GP

Pist Uzunluğu : 4,251 km
Tur Sayısı : 72
Tur Uzunluğu : 306,072 km
Viraj Sayısı : 9
1960 yılında Fransa’nın Upper Loire bölgesindeki Magny Cours‘da Jean Bernigaud tarafından yapılan pistin orjinal uzunluğu 1.6 kilometre civarındaydı. 1969 yılında başlatılan genişletme çalışmalarıyla birbirine bağlı iki piste dönüştürülerek uzunluğu 3.84 kilometreye çıkarıldı ve 1971 yılında da resmi olarak hizmete girdi. 1970 ‘lerde burası her türlü yarışların merkezi haline geldi.

Pist bir kaç kere European F3 şampiyonasına ev sahipliği yaptı. Eski Cumhurbaşkanı Francois Mitterand ise ciddi yatırımlarla burasını Formula 1 yarışlarına hazırladı. Pist çevreyolları ile birleştirildi ve Fransa’nın en iyi yarış takımlarını cezbedecek büyük bir sanayi parkı yaratıldı.

Daha sonra yapılan yatırımla virajlar değiştirildi ve pist, 4.26 kilometre uzunluğuyla bugünkü haline geldi. 1991 yılından beri de Fransız Grand Prix ‘ine ev sahipliği yapmakta.

Paris ile Lyon arasındaki Nievre bölgesindeki pist için çevre hava alanları hizmet veriyor. Çevre şehirlerden piste ulaşım ise karayolu ile çok seri.

SILVERSTONE , İngiltere GP

Pist Uzunluğu : 5,141 km
Tur Sayısı : 60
Tur Uzunluğu : 308,460 km
Viraj Sayısı : 11
Silverstone pisti, 1971 yılında İngiliz yarış sürücüleri kulübü ( BRDC ) tarafında Woodcote‘daki 720 dönüm arazi üzerine inşa edildi.

1987 ve 1992 yıllarında yeni ve kompleks virajların ilavesiyle piste son hali verildi. Son yıllarda pist üzerinde ve çevresinde yoğun geliştirme çalışmaları yapılıyor. Sapa bir yerde bulunan piste ayrıca çevre yolları da bağlanmakta. Böylece çok şikayet alan ulaşım sorunu giderilmiş bulunuyor.

Silverstone Pisti Londra‘nın kuzeyine 115 km uzaklıkta. En iyi ulaşım karayoluyla. Londra‘daki tüm havaalanları Silverstone ‘a hizmet veriyor. Silverstone‘a en yakın tren istasyonları ise Northampton ve Milton Keynes ‘de bulunuyor.

HOCKENHEIM , Almanya GP

Pist Uzunluğu : 4,574 km
Tur Sayısı : 67
Tur Uzunluğu : 306,458 km
Viraj Sayısı : 4
Hockenheim pisti, 1939 yılında yüksek hız testleri amacıyla Mercedes-Benz için inşa edildi. Yaklaşık 8 km uzunluğundaki ilk pist, her iki ucunda uzun virajların bulunduğu iki adet uzun eğimli düzlükten oluşuyordu.

Savaş sırasında ara verilen çalışmalar savaş bitiminde tekrar başlatıldı. Pist üzerinden çevre yolu geçmesi planlanınca hükümet zararı tazmin etmek için Hockenheim‘e hayli yüklü bir para verdi. Bu para, şu anki meşhur pistin inşaasında kullanıldı. Çevresine stadyum ve seyirci yerleri yapıldı.

Nurburgring‘un teknik yetersizliği nedeniyle 1970 yılında Hockenheim‘e gelen Formula 1, onarımdan sonra geri döndü. Böylece Hockenheim‘da sadece milli yarışlar ve F2 kaldı.

1976 yılında Niki Lauda‘nın feci yanığının sebebi Nurburgring olunca Formula o anda Hockenheim‘a geri döndü ve Hockenheim Alman Grand Prix’inin ev sahibi oldu.

Michael Schumacher‘in sahneye çıkmasıyla birlikte Hockenheim‘daki Alman Grand Prix‘i sezonun en gözde yarışlarından birisi oldu. 2002 yılında önemli modifikasyonlar gören pistdeki onarımdan sonraki ilk yarış gayet başarılı bir şekilde sonuçlandı.

Almanya’nın merkezinde küçük bir kasaba olan Hockenheim, Frankfurt Am Main havaalanına 90 km, Stuttgart Echterdingen havaalanına ise 110 km uzaklıkta. Kasaba ana şehirlere çevre yollarıyla bağlı.

HUNGARORING , Macaristan GP

Pist Uzunluğu : 3,975 km
Tur Sayısı : 77
Tur Uzunluğu : 306,075 km
Viraj Sayısı : 11

Macaristan Gand Prix‘e ilk defa 1930 yılında ev sahipliği yaptı. Fakat 2.Dünya savaşını ve Demir Perde’yi takiben motorsporlarına ülkede yer bulunamadı. 1980’lerde Demir Perde’nin ötesinde Gand Prix yapılması fikri ortaya atılınca gözler Moskova’ya çevrildi. 1983 yılında Macar spor yetkililerinin ülkeyi tekrar global motorsporları içine dahil olması yönündeki istekleriyle pusula tekrar Budapeşte’ye döndü.

Yarış pisti ve seyirci yerlerine çok uygun olan ve ayrıca Budapeşte’ye 19 km uzaklıktaki bir vadinin tabi yapısı nedeniyle Hungaroring’in inşaasına 1985 yılında başlandı. Pist 1986 yılında tamamlanarak, ilk Formula One yarışları aynı yılın Ağustos ayında başladı. 200,000 seyircinin katıldığı yarış büyük bir başarı içinde geçti. Dar ve kıvrımlı yolu ile pist o zamandan beri büyük yarışlara sahne oluyor.

Uçakla ulaşım Budapeşte’nin Ferihegy International havaalanı yoluyla olmakta. Budapeste‘den Hungaroring’e ulaşım karayoluyla çok kolay. Ayrıca piste çok yakın mesafeye kadar tren seferleri de mevcut.

SPA-FRANCORCHAMPS , Belçika GP

Pist Uzunluğu : 6,968 km
Tur Sayısı : 44
Tur Uzunluğu : 306,592 km
Viraj Sayısı : 11
1924 yılından beri Grand Prix‘e ev sahipliği yapan Belcika’nın Spa-Francorchamps pisti Formula One‘ın en eski pistlerinden biri. Toplam 14.9 km uzunluğundaki dar sokaklarda koşulan yarışlar oldukça tehlikeliydi. Zaman içinde elden geçirilen pistte, 1970 yılında en son yarışlar yapıldığında uzunluğu hala 14 km idi.

1983 yılına kadar Formula yarış takvimine dönmeyen Spa‘nın uzunluğu 7 km’nin altına düşürüldü. Bununla beraber pistin sihiri korunarak normal turun üçte ikisi original pist üzerine inşa edildi. Yüksek hız ve çabuk hızlanma özelliğiyle şöhreti çıkmış olan Eau Rouge virajı değişmeden kaldı. Son yirmi yıldan beri Spa, yarışların en uzun pistine sahip.

Hava koşullarının çabuk değişmesi bu pistin özelliklerinden biri. Öyleki bazen yağmur yağdığında pistin bir ucu ıslak, diğer ucu ise kuru olabiliyor.

Ustaların hakim olduğu bu iddiali pistte şu ana kadar sadece 5 yarışçı 3 defadan fazla galibiyet kazandı. Juan Manuel Fangio (3 kere), Damon Hill (3 kere), Jim Clark (four 4 kere), Ayrton Senna (5 kere) ve Michael Schumacher (6 kere).

Spa-Francorchamps pisti Belçika’nın güney doğusunda bulunuyor. Kasaba, Aachen ve Liege‘den 50 ‘şer km uzaklıkta ve Alman sınırına yakın. Brüksel‘in Zaventem International havaalanından uzaklığı ise 150 km.

MONZA , İtalya GP

Pist Uzunluğu : 5,783 km
Tur Sayısı : 53
Tur Uzunluğu : 306,499 km
Viraj Sayısı : 7
Hız ve hünerin hakim olduğu pistlerin en güzel örneklerinden biri olan Monza aynı zamanda tarihindeki en güzel ve en kötü yarışların mevcudiyetiyle pistler içinde anlamlı olanlarından biri. Bu sebeple İtalyan’lar bu piste Sihirli Pist diyorlar.

Altı aydan önce tamamlanan pist, 1922 yılında açıldı. Brooklands ve Indianapolis‘in yanında yarış amacıyla yapılan kalıcı pistler içinde üçüncülüğü alıyor. 10 km uzunluğundaki yarış pistinin tasarımı inşa edildiği oval alanla uyum içerisinde.

Monza, Milano‘nun 16 km kuzey-doğusunda bulunan küçük bir kasaba. Şehirden Monza’ya tren ve kara yoluyla ulaşım çok kolay. Tren istasyonundan piste yarış zamanlarında ücretsiz otobüs seferleri mevcut.

Malpensa International havaalanı uluslararası seyahatlerde en uygun olanı.

SHANGHAI , Çin GP

Pist Uzunluğu : 5,451 km
Tur Sayısı : 56
Tur Uzunluğu : 305,256 km
Viraj Sayısı : 9
Shanghai International Circuit yeni milenyumdaki yarışlar için tasarlandı. Muhteşem yol kalitesiyle bu modern pist Çin’in Formula 1 dünyasına açılması için planlandı.

Pistin mimarları Hermann Tilke ve Peter Wahl‘e göre “ 5.4 kilometrelik yarış pistinin şekli, Çin alfabesinde ‘yüksek’ manasına gelen “shang” kelimesini ifade eden karaktere göre tasarlandı. Takım binaları ve diğer tasarımların mimari yapısında kullanılan diğer semboller de geçen Çin tarihinden alınmış. Burada tabiat ve teknoloji, elemanlar arasında harmoni yaratmak için ustalıkla kullanılmış.

Farklı rüzgar etkilerindeki hızlanma ve yavaşlamada dikkate değer bir pist oluşunun yanında maksimum hıza ulaşmada da hem sürücünün hem de aracın kalitesini zorluyor. Seyirci yönünden çok özel bir yarış sunuyor. 29 bin sandalyeli seyirci bölümü yarışın %80‘ini rahatça izleme olanağı yaratıyor.

SUZUKA , Japonya GP

Pist Uzunluğu : 5,821 km
Tur Sayısı : 53
Tur Uzunluğu : 308,513 km
Viraj Sayısı : 8
1962 yılında test sürüşü amacıyla Honda tarafından inşa edilen Suzuka pisti Formula 1 yarışlarının en muhteşem pistlerinden biri. Piste ilaveten müthiş bir park da kompleksi tamamlıyor.

1987 yılındaki F2 ve değişik sportif araba yarışları ev sahipliği yaptıktan sonra Honda‘nın baskısı ağır gelerek Japon Grand Prix ‘i Suzuka’ya yerleşti.

Suzuka, Grand Prix yarışlarındaki en iddialı virajlarından birine sahip. Sürücülerin favorisi 130R ve Spoon kıvrımı. Sekiz rakamı şeklindeki yerleşimi pisti Formula One‘da eşşiz kılıyor.

Suzuka, Tokyo‘ya ve uluslararası Narita havaalanına 320 km uzaklıktaki Ise Bay adasında bulunuyor. Osaka'nın Kansai havaalanına uzaklığı ise 150 km. Piste en yakın havalaanı 50 km uzaklıktaki Nagoya international Airport. Nagoya ‘dan piste trenle ulaşım ise 40 dakika civarında.

SAO PAULO , Brezilya GP

Pist Uzunluğu : 4,309 km
Tur Sayısı : 71
Tur Uzunluğu : 305,939 km
Viraj Sayısı : 10
Yeni yerleşim merkezi yaratmak amacıyla yerli yatırımcılar tarafından 1938 yılında Sao Paulo‘da satın alınan arazinin bir bölümünün ev yapımına müsait olmaması sebebiyle o bölüme yarış pisti inşa edilmesi kararlaştırıldı. Ancak Sao Paulo‘nun planlanandan çok daha hızlı büyümesi sebebiyle pistin çevresi meskenle doldu.

Emerson Fittipaldi‘nin 1970‘lerdeki başarısı halkın dikkatini Formula 1‘e yöneltti. 1973 yılında ilk Grand Prix şampiyonasına ev sahipliği yapan Interlagos, Fittipaldi, Carlos Pace ve Carlos Reutemann gibi yerli yarısçılara gayet uğurlu geldi. Hepsi 70‘leri zaferle geçirdi. Carlos Pace uçak kazasında ölünce piste onun ismi verildi.

1978 yılında Rio‘ya taşınan GP Ayrton Senna‘nın en ateşli günlerinde 15 milyon dolarlık yenileme projesi kabul görünce Formula One Interlagos‘a tekrar geri döndü ve orada kaldı. Senna‘nın ölümünden beri hiçbir Brezilyalı yarışçı Interlagos‘da puan alamadı.

Pist, Sao Paulo‘nun merkezine 15 kilometre güneyde bulunuyor. Metronun bulunduğu her çeşit kamu ulaşım araçlarıyla, taksi dahil, piste gidilebilir. Sao Paulo‘daki uluslararası havaalanı Guarulhos havalanının uzaklığı ise 25 km.

İstanbul , Turkiye GP

Pist Uzunluğu : 5,378 km
Tur Sayısı : 58
Tur Uzunluğu : 311,924 km
Viraj Sayısı : 13
 
Üst