Sofra kültürü hakkında bilinmesi gereken herşey

GENEL SOFRA ADABI

İçinde yaşadığımız toplumlarda, herkesin uyması gereken "Görgü kuralları" vardır. Toplumda sevilen, sayılan, aranan ve sözü geçen bir insan olmamız bu kuralları tam olarak bilmemize ve uygulamamıza bağlıdır. Özellikle Sofra adabı, kültürü görgü kurallarının önemli bir yerini oluşturur.

Bu kuralların bazıları şunlardır;

a) Bıçak sapından, işaret parmağı kesici kısmın sırtına uzatılarak tutulur. Bıçağı, ağıza koymak ayıptır. Bazı kişiler yanlış olarak peynir yerken bıçağı ağzına götürmeyi huy edinmişlerdir. Ekmek de hiçbir zaman bıçakla küçük lokmalara ayrılmaz. Bıçak ekmeğe sürülerek temizlenmez. Gümüş bıçak yalnız meyve yerken kullanılır. Gümüş ve çelik bıçakları ayırmakta yanılmamalıyız. Gümüş bıçak daha parlak olur.

b) Çatal, et yenilirken sol elde tutulur, bıçak ise sağda tutulur ve eti keser. Sebze yendiğinde çatal sağ elde tutulur yada tekrar sol elde tutularak sağ eldeki bıçakla sebzeler onun üzerine itilir. Çatal yere düşer ise, bir yenisinin gelmesi beklenmelidir veya yenisi istenmelidir.

c) Çorba kaşığının kullanılması ülkeden ülkeye değişmektedir. Fransızlar çorbayı kaşığın ucu ile içerler. İngilizler ve Amerikalılar kaşığın yanı ile içerler. Her ikiside uygulanabilir. Çorba içildikten sonra kaşık yere konmaz, doğrudan doğruya tabağın içine bırakılmalıdır.

d) Peçete, tam olarak açılmaz uzunlamasına dizlerin üzerine serilir. Peçeteyi göğse takmak, yeleğe geçirmek ayıptır. Yemek bittikten sonra peçete toplanıp katlanmadan tabağın yanına bırakılır. Eğer bir bayanın peçetesi yere düşerse, hemen yanında oturan kişi (bay) peçeteyi yerden hemen kaldırmalıdır. Bir şey içerken ağzımızı önce silmemiz gerekir. Dudaklarımız bardağın üzerinde hiç bir iz bırakmamalıdır. Ses çıkarmadan içmeyi öğrenmeliyiz. Bir kerede bardak boşaltılmamalıdır.

Sofra ve yemek görgüsünde, sunulan yemekleri belli yöntemler çerçevesinde yiyebilmek, öğrenilmesi gereken önemli bir noktadır. "Her yiğidin bir yoğurt yemesi vardır" atasözü hiçbir zaman uygulanamaz. Tersine, her yemeğin belirli bir yenme biçimi vardır. Bu kurallara örnek verecek olursak;

PİLİÇ:

Piliç,daima çatal ve bıçakla yenir. Kemikleri hiçbir zaman ağıza götürülmez. Etler bıçakla, kemikten ayrılır ve çatalla ağıza konur.

BALIKLAR:

Önce baş çıkarılır. Sonra da çatal ve balık bıçağı ile baştan kuyruğa doğru ikiye ayrılır. Sonunda bıçağın ucu ile kılçık tamamıyla ayrılıp çıkarılır. Ayrılan kılçıklar tabağın içine ya da tereyağı tabağına konur. Etli kısmı çatal ya da bıçakla ufak parçalara bölünerek yenir. Eğer bunların arasında küçük kılçık parçaları kalmışsa bunları ağzımızdan parmaklarımızın ucuyla çıkarmalıyız. Çok küçük balıklar (gümüş v.b) başı ile beraber çiğnenerek yenilir.

MAKARNA:

Makarnayı İtalyan usulü yemek için; çatal ve kaşık kullanılır. Kaşık sol elde tabağa dikey yakın bir şekilde tutulur. Sağ eldeki çatal ile bir kısım makarna alındıktan sonra dişleri kaşığın iç yüzüne dayanmış olan çatalı çevirerek makarna iyice çatala sarılmış olur ve bu şekilde ağıza götürülür. Alışılmış yeniliş tarzında ise; makarna, çatal ve bıçakla küçük kısımlara ayrılır ve çatala alınarak ağıza konulur.

İSTAKOZ VE YENGEÇ

Küçük kıskaçlar sofrada bir ceviz çekici ile kırılıp elle ayıklanır. İstakoz ve yengeç özel takımla yenir, fakat bunların bulunmadığı zaman, balık takımı kullanılabilinir. Ayıklanmış olan et, eritilmiş tereyağına, mayoneze ya da özel olarak hazırlanmış salçaya batırılıp yenilir.

İSTİRİDYE

Sol el ile tutulur ve özel istiridye çatalı ile et kısmı kabuktan ayrılır. Arzu edilirse salçaya batırılabilinir ve bir lokmada ağıza konulur.

SANDVİÇLER VE KANEPELER

Çaylarda ikram edilen küçük sandviç ya da kanepeler elle yenilir. Eğer çok ufaksalar bir lokma halinde ağıza sokulur. Daha büyük ve bir iki tabakalı sandviçler ise çatal ve bıçakla yenilir.

SOFRADA MEYVE YEME İNCELİKLERİ

ELMA, ARMUT

Helezoni olarak soyularak ya da dört parçaya ayrıldıktan sonra ayıklanarak elle ya da meyve çatalı ile yenir.

MUZ

Samimi bir ortamda: Muz kabukları alt ucuna kadar soyulup orada bırakılabilinir. Tamamı ile soyulup atılmaz.
Resmi bir ortamda: Kabuklar tamamen çıkarılır ve meyve bıçağı ile kesildikten sonra ağıza götürülür.

KAYISI, ERİK, KİRAZ

Bir ya da iki lokmada yenilir.Çekirdek ağızda ayıklanıp avuca alınarak tabağa konulur .

ŞEFTALİ

Yarma şeftali: ikiye bölünerek kolayca çekirdeği çıkarılır ve yenilir.
Yarma olmayan şeftali: Dörde ayırılıp kabuğu soyulduktan sonra bıçakla küçük parçalara ayrılarak çatal ile yenilir.

PORTAKAL

Helezoni olarak soyulur ve dilimlere ayrılıp tabağa konulur, dilimler küçükse bir lokmada, büyükse kesilerek el ya da meyve çatalı ile yenilir.

KAVUN

Dilimlere ayrılarak tabağa konulur. Dilimler bıçakla ufak lokmalara ayrılır yada kaşıkla yenilir. Eğer üzerinde çekirdek var ise bunlar ağızda ayıklanır ve avuç içine alınarak tabağa konulur.

ÇİLEK

Sapları daha önceden çıkarılmış küçük çilekler kaşıkla yenilir.
Bunların üzerine toz şeker ekilir ya da krema konulur. Fakat büyük çilekler bazen sapları ile sofraya getirilir. Bu takdirde saptan tutup şekere batırmak ve ısırıp yemek gerekir. Elde kalan sap, tabağa konulur.

YEMEK MASASI DÜZENİ

Tabaklar aile sofrasında yada yakın dostlara, samimi konuklara verilen davette kullanılandan ayrı, daha büyük daha kıymetli porselenden, renkli yada kenarları yaldızlı olmalıdır.

Tabağın, sağına bıçaklar ve kaşıklar, soluna ise çeşitli boyda ve kullanılma yeri değişik çatallar yerleştirilir.

Bunların oyuk tarafları hep yukarı doğru konulmalıdır. Takımlar birbirinden ve tabak kenarlarından birer santim uzakta bulunmalıdır.Her bir takıma üçten fazla çatal ve bıçak konulmaz. Yemek süresinde gerektikçe yenileri konulur.

Bıçakların üst tarafına sağa doğru bardaklar dizilir. Bardaklar hep aynı örnekte olmalı ve sağdan sola doğru, en büyüğünden küçüğüne doğru gitmek üzere dizilmelidir. Değişik boydaki bardaklar; su, şarap ve içki çeşitleri içindir. Aile sofraları dışında şaraba su katmak ayıptır.

İçme suyu,sürahilere konulur, maden suları ise kendi şişeleri ile sofraya getirilir.

Bira, kristal kaplara konarak sunulur. Kırmızı yada beyaz adi şaraplar ufak sürahiler içinde, herkesin sıkılmadan kullanabileceği sayıda sofraya konulur. Özel ve pahalı şaraplar şişelerinde saklanır; fakat hiç bir zaman sofrada bulundurulmaz.

SOFRA GÖRGÜSÜ

Herkes yerli yerine oturduktan sonra, konuklar kendilerine ait tabağın içindeki peçeteyi alıp açar ve dizlerinin üzerine koyarlar. Birçok kimseler sabredemeyip henüz yemek gelmeden bir ekmek koparıp ağızlarına atarlar. Bu terbiyesizce bir davranıştır.

Servis şu sırayı izleyerek yapılır;

1-Ev sahibi bayın yanında oturan bayan
2-Solundaki bayan
3-Öncelik sırasına göre diğer bayanlar
4-Ev sahibi bayan
5-Onun sağındaki davetli
6-Solundaki konuk
7-Onu izleyen baylar
8-En sonrada ev sahibi bay

Her erkek, yanındaki bayanla arasıra nazik ve neşeli konuşmalar yapar;onu bırakıp başkaları ile fazla ilgilenmez. Yeri gelince elbette sohbete karışır. Sofra başında din, politika gibi ağır konular işlenmez, daha çok eğlendirici ve herkesi ilgilendirici konulara değinilir.

Yanımıza düşen bayanlara ayrıca hizmet etmemiz gerekmez; bu ödevi hizmetçiler yaparlar. Terbiye kusurları sofrada pek çabuk göze batar; onun için her davranışımızı kontrol etmemiz gerekir.

Büyük tabaklarda sunulan et yemeklerinden en iyisini seçip çıkarmak doğru değildir. Kesilmiş ve dizilmiş et parçalarından sırayı bozmadan birisi çıkarılmalıdır. Tavuk ve benzeri yemeklerden sevdiğimiz parçayı seçip almak hakkımızdır, fakat bunu yaparken çok oyalanmamalıyız. Bir kez alınan parçayı bırakıp yenisi ile değiştirmek terbiyesizliktir.

Sunulan yemeklerden birini yemek istemezsek "Teşekkür ederim" diyerek uzak durmak yeter.

ASLA VE ASLA YAPILMAYACAKLAR

Ev sahibesi davet etmeden sofraya oturulmaz.
Bayanlara oturmaları için yardım etmemek. (sadece iki yanınızda oturacak olanlar )
Ev sahibesi yemeğe başlamadan başlanmaz.
Çorba sıcaksa üfleyerek soğutulmaz.
Yerken ağız gürültüsü çıkarılmaz.
Sunulan tepside önüne isabet eden parça alınır, asla seçilmez.
Tabağa büyük miktarda alınmaz.
İkinci bir kere yemek teklif edilmez ise istenilmez.
Dirsekler masa üstüne, eller masa altına koyulmaz.
Ağız dolu iken konuşulmaz.
Hızlı yemek yenilmez, yemeği diğer misafirler ile birlikte bitirmek esastır.
Konuşurken çatal bıçak ile hareket yapılmaz.
Çatal bıçak yalanmaz.

Ekmek ısırılarak koparılmaz.
İzin istenmeden masadan kalkılmaz.
Masa terkedildiğinde peçete katlanmaz.Olduğu gibi sandalyenin üstüne bırakılır.
 

Eftelya

ØLokantada, mönü listesi açık kaldığı müddetçe garson gelmez. Yemek
seçimi yapılınca mönü kitapçığı kapatılır.
Ø Peçete diz üzerine katlı olarak serilir. Tabak altına serilmez. İkiye katlanan peçetenin açık uçları bedenimize bakar. Küçükse tek dize serilir.
Ø Peçetenin amacı, ıslanan ve yağlanan dudaklarımızı silmektir.
Ø Üst düzey peçetesini açmadan diğerleri açmamalıdır. O toplamadan toplamamalıdır.
Ø Masadan kısa süreli ayrılmalarda peçete sandalyeye bırakılır.
Ø Peçeteyi kullandıktan sonra peçeteye bakılmamalı.
Ø İşi biten peçete servis tabağının sağına öylece bırakılır.
Ø Kullanılan kağıt peçetede katlanmadan servis tabağınınsağına bırakılır. Kesinlikle buruşturulmaz.
Ø Ev davetlerinde bez peçete olması makbuldür. İkisi de olabilir.
Ø Tabağın içine peçete atılmaz.
Ø Protokol yemeğinde masa örtüsü ve bez peçete aynı renkte olmalı, mümkünse beyaz olmalıdır.
Ø Çatallar solda, bıçak ve kaşık sağda olmalı.
Ø Çatal-bıçak dıştan içe doğru olmalı.
Ø İki el masa altında olmamalı, en az bir el yukarıda olmalı. İki el de bileklerden yukarıda olmalı. Bilimsel olarak da ellerin yukarıda olması önemlidir.
Ø Masadan yere düşen hiçbir şey alınmaz. Garsona yardım edilmez.
Ø Kaşık çorba içildiği müddetçe kasesinin içinde olmalıdır. Ancak çorba bittikten sonra çorba tabağının yan tarafına bırakılır.
Ø Limon çatalla sıkılmaz, sağ elle sıkılırken sol el siper yapılır. Çorba alt tabağının yanına konur.

KÖPRÜ KURULMAZ.
Ø Çorbaya ekmek doğranmaz.
Ø Tabağa çok fazla eğilinmez.
Ø Kaşığın kenarına bırakılması, yemeğin bittiği anl***** gelir.

GARSONA YARDIM ETMEK KİBARLIK DEĞİLDİR.
Ø Çorbanın dibini almak için tabak yatırılmaz.
Ø Yemek esnasında bıçak-çatal ters V şeklinde olmalıdır. Arası açık olarak paralel de olabilir.
Ø Çatalın ağzının yukarıda, bıçak ile yanyana paralel hale gelmesi "yemek bitti" demektir.
Ø Kaşık sağ elle kullanılır.
Ø Masadaki kaşık, bıçak ve çatal kullanılacak ele göre konulur.
Ø Et yemekleri tek parça kesilir, tek lokma yenir. Bir parça kesilip ağza götürülür.
Ø Pilav çatalla yenir. Çatal-bıçak el değiştirebilir. Pilav çatalla yenirken bıçakla destek verilebilir.
Ø Börek vs. sağ elde bıçak, sol elde çatalla yenir.
Ø Balık bıçağı sadece balığın kılçığını ayıklamak için kullanılır.
Ø Balık bıçağı yoksa bunu ekmek parçası ile yaparız.
Ø Balığın önce kılçığı tamamen çıkarılır, sonra parça parça yenir.
Ø Balık çatalla yenir ancak kılçık elle çıkarılır ve tabağın kenarına bırakılır.
Ø Tavuğun derisi yenmek istenmiyorsa, deri çatal ve bıçak yardımıyla ayrılır. Tek kesim, tek lokma prensibi uygulanır.
Ø Ağıza istenmeyen bir lokma (taş, kıl vs.) gelirse, kağıt peçeteyle çıkarılır ve görülmeyecek bir yere konulur.
Ø Elde çatal bıçak, ağızda lokma varken konuşulmaz.
Ø Sağdaki içecekler bize aittir.
Ø Soldaki yiyecekler bize aittir.
Ø Yiyecek servisi soldan yapılır. Boş tabaklar sağdan alınır.
Ø İçecek servisi sağdan yapılır, sağdan kaldırılır.
Ø Bardaklar küçükten büyüğe doğru sıralanır.
Ø Beyaz etle beyaz şarap, kırmızı etle kırmızı şarap alınır.
Ø Beyaz şarap soğuk içilir.
Ø Şarap bardağının ¾ 'ü dolu olur, boşaldıkça garson doldurur. Rakı ise bittikçe doldurulur.
Ø Boşalan su veya meyve bardağı garson tarafından doldurulur.

(Protokolde)
Ø Ne içiliyorsa onunla "Şerefe" denir.
Ø Protokolde kadeh tokuşturulmaz.
Ø Ast-üst kadeh tokuşturamaz.
ØYaşı küçük olan yaşı büyük olanın kadehini üstte tutarak kendi kadehini alta gelecek şekilde tokuşturur.
ØYemeğin bir başında kadeh tokuşturulur ,bir de yemek sonunda vedadan önce.Yemek esnasında akla estikçe kadeh tokuşturulmaz.
Ø Çok delikli olan tuz, tek delikli olan karabiberdir.
Ø Tuzluk ve diğer istenen malzemeler elden ele verilmez. Uzanabileceği yere bırakılır.
Ø Yemeği tadmadan tuz atılması görgüsüzlüktür.
Ø Çatal ve bıçağın peçete ile silinmesi görgüsüzlüktür.
Ø Büyük bıçak ana yemek bıçağıdır.
Ø Büyük çatal ana yemek çatalıdır.
Ø Yemek çatalıyla tatlı yenmez.
ØTabağın kenarında birden fazla çatal ve bıçak dizili ise en dıştakinden yani tabağa en uzak olanından başlanır.
Ø Açık biber, tuz vs. kaşığın ucuyla alınır.
Ø Bize has ekmek tabağı varsa bir parça ekmek bölünür, gerisi bırakılır. Şayet ortak bir tabaktan alınıyorsa, ekmeğin kalanını tabağımıza koyarız. Masa üstüne koyamayız.
Ø Bütün sebze yemekleri ve köfteler çatal ile yenilir.
Ø Bıçağa ihtiyaç varsa çatalın kenarı kullanılır.
Ø Yoğurt kaşıkla yenir.
Ø Çatal tek başına kullanılıyorsa sağ elde olmalıdır.
Ø Yemeğe ekmek banmak doğru değildir.
Ø Bütün makarnalar çatal ile yenir.
Ø Spagetti yerken kaşıktan yardım alırız. Makarna tabağının içinde çatalla makarnayı dürerken kaşık alttan çatala zemin yapılır. Spagetti makarna hüüp yapılmaz.
Ø Şerefe kadeh kaldırıldığında içki olmasa da katılmak lazımdır.
Ø Kadeh göğüs hizasında kaldırılır.
Ø Garsonla yüzyüze iletişim kurulur, Mimikler ile anlaşılır, el ile çağırmamak gerekir. El kol hareketi yapılmaz, Hop, hışt denmez.
Ø Zeytin, çatalla yenir, çekirdeği çatalla çıkarılır ve tabağın yanına konulur. Kül tablosuna veya masa üzerine konulmaz.
Ø Akşamları soğuk mezeler (tereyağı, acılı ezme vs.) ekmek sol elde,
bıçakla sürülerek yenir.
Ø Peynir çatalın kenarıyla kesilir.
Ø Protokolde kürdan olmaz. Diğer zamanlarda sol el perde yapılarak kullanılabilir. Peçetenin içine bırakılır, masa üstüne veya kül tablasına bırakılmaz.

RESTORAN OTURMA DÜZENİ
Ø Cam veya duvar önü tercih edilmelidir.
Ø Restoranda teşrifatçı varsa, teşrifatçı önde, bayan ortada, biz arkada oluruz. Yoksa, biz önden giderek bayana yol gösteririz, öncülük yaparız.
Ø Girişe yakın ayakaltı yerlere oturulmaz.
Ø Eş ile gidiyorsak karşılıklı oturulur.
Ø Sosyal yemeklerde eşler yanyana oturur.
Ø Eş (bayan) erkeğin sağında oturur.
Ø Kalabalığa erkeğin yönü dönük olmalıdır.
Ø Bahşiş, yemek çok beğenilmişse %10, normalde %5 olmalıdır.
Ø Restoranda yemeği bayan söylemez, bey onun adına söyler.
Ø Erkekler pardüselerini vestiyere bırakır. Bayanlar yanına alabilir.
Ø Tokalaşmak için önce bayan elini uzatmalıdır. Erkeğin önce uzatması görgüsüzlüktür.
Ø Sağımızdaki bayandan sorumluyuz.
Ø Cep telefonu, telsiz vs. yemek masasının üzerine konulmaz.
Ø Cep telefonu mesajlarında son kısma isim yazılmalıdır.

HİTAPLAR VE TANIŞMA
Ø Ünvan önce,sayın kelimesi sonra isim en sonra gelir örnek=Emniyet Müdürü Sayın Ad Soyad
Ø Üstlerle ve bayanlarla güneş gözlüğüyle konuşulmaz.
Ø Bayan yerine mutlaka "Hanımefendi" denilmelidir.
Ø Genel Müdür Yardımcısına normalde "Genel Müdürüm" denilir. Ancak Genel Müdürün yanında "Sayın Müdürüm" denilmelidir.
Ø Emniyet Eski Genel Müdürlerimizden, "Eski" başa alınmaz.Eski Emniyet Genel Müdürüm denmez.
Ø Ast, üste takdim edilir. Yani muhatap üsttür.
Ø Diğer zamanlarda muhatap bayandır. Yani erkek bayana takdim edilir.
Ø Genç yaşlıya,küçük büyüğe tek kişi gruba, yeni gelen mevcut olanlara takdim edilir.
ØHanımefendiler ellerini uzatmadan erkekler toka için el uzatmaz
ØHanımefendiler selam vermeden,erkekler selam vermez
 
Üst