Kürtçe ders

Kürtçenin seçmeli ders olması ve okullarda kürtçe öğretilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yorumlarınızı bekliyorum...

Pekçok kürt kökenli arkadaşım var , bana darılmasınlar ama ben çok mantıklı bulmuyorum bu düşünceyi . Bir dilin seçmeli dil olarak verilmesi için herşeyden önce geçerliliği olan ve dünyada yetkin bir dil olması gerektiği inancındayım . Bana göre bir dil bu sebeple öğrenilir yani dünyada kullanılan ve tercih edilen dili öğrenip , iletişimde ve özellikle iş hayatında sıkıntı çekmemek için. Oysa kürtçe bildiğim kadarıyla sınırlı bir bölgede kullanılıyor .

Ama doğu illerinde Türkçe tek kelime dahi bilmeyen insanlar var , bence o vatandaşlarımıza Türkçe öğretilmeliz . Ulu önderimiz bizi ümmetten millet kimliğine büründüren kişidir ve millet olmanın gerekliliklerinden biri de dil birliğidir . Eğer maksat birliği ve bütünlüğü dilde de sağlamaksa önce Türkçe'yi öğreterek başlamalıyız , Kürtçe'yi değil .

Dilde birlik, devlet olmanın olmazsa, olmaz değeridir. sahrabetis arkadaşıma aynen katılıyorum ve ekliyorum, bir kısım kültür veya lehçe veya dillerle bizi genel konularda meşgul etöeleri ve sıkıntıya soklamarı, aklıma başka maksatlar taşıdıklarını getiriyor.

benim ismim ferhat mademki türkiyede kürtler var, mademki kürtçe konuşuluyor o zaman kürtçe derslerinin seçmeli bir ders olması bence gereklidir.

kimse gücenmesin ama kürtçe seçmeli derse karşıyım.sebebine gelince zaten yeterince kendi dilimize yakın değilken ve birçok ingilizce terimi konuşmalarımıza katıp,dilimize saygısızlık yaparken kürtçeninde işin içine girmesiyle daha karışık bi durum ortaya çıkabilir.

ayrıca ben ortam içinde kürtçe konuşmalara karşıyım,zira biz kürtçe bilmiyoruz ama kürtler türkçe biliyor onlar için sorun olmayacağı kanısındayım.ama kimse kürtçe konuşmasın diyecek kadar ırkçı değilim tabiki herkez anladığı dilden konuşur.

benim ismim ferhat mademki türkiyede kürtler var, mademki kürtçe konuşuluyor o zaman kürtçe derslerinin seçmeli bir ders olması bence gereklidir.
türkiye kozmopolit bir yapıya sahip bir ülkedir.her dilden her ırktan her dinden insan mevcut.kürtler var diye kürtçe seçmeli dersi açarsa, lazlar içinde laz dersi açması lazım, ingilizler için igngilizce dersi açması lazım.ee herkese diline göre ders verirsen ne anlamı kaldı millet olmanın.Bence bu düşünce yanlış bi kriter.bence bir ülkede yabancı dil dersi verimesi için o dilin genel geçer bir dil olması düşüncesine bende katılıyorum.

türkiyenin kozmopolit bir ülke olduğunu bende biliyorum sayın karaca10.kürtçe lazcadan daha çok konuşulan bir dildir.eğer senin dediğin gibi olsaydı o zaman lazca,çerkezce vs diller de konuşuluyo fakat kürtçe kadar yaygın değil.
Sizin gibi cahil insanların düşüncesi bence bu.Mademki öğrenmek istemiyorsunuz doğuya gidin şırnak,maraş,diyarbakır,hakkari,kars vs gibi şehirlerde türkler oldukça az.sadece memur kişiler geri kalan kürt.:Ahsi:
Ama doğru sizin gibiler ingilizce yi öğrenemez iken başka bir dilide öğrenemezsiniz.
diyeceklerim bu kadar bu foruma sık sık giremiyorum o yüzden cvp yazamam kaç dil bildiğimi merak ediyosan kürtçe dahil 11 dil.
KENDİNİZE İYİ BAKIN ARKADAŞLAR BENİMKİ SADECE BİR TARTIŞMA KONUSUYDU.
EĞER KÜRTLER KONUŞURKEN SİZİNDE ANLAMANIZ AÇISINDAN SÖYLEMİŞTİM BENDE KÜRT DEĞİL FAKAT BİLİYORUM..:bye::bye::bye::bye::bye::bye: