Kız çocuğunun okula gitmesi ayıp

Şanlıurfa'nın Suruç İlçesinde “Tarladan okula” projesi kapsamında okula gönderilmeyen 22 kız çocuğunun okula kazandırılması için 2 bayan öğretmen Kürtçe konuşarak aileleri ikna etti.

Suruç İlçesinde genç kızın okula gitmesi ayıp tarlada çalışın, kardeşlerine baksın denilerek okula gönderilmeyen kız çocukları için Kaymakamlık ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü seferberlik başlattı. Suruç Kaymakamı Muhittin Pamuk, başkanlığında oluşturulan eğitim gönüllü öğretmenlerle birlikte köyleri kapı kapı dolaşıp aileleri iknaya çalışıyor.”Tarladan okula”projesi kapsamında özellikle Köseveli köyünde beşinci sınıftan sonra töre ve adet geleneği yüzünden “kardeşlerine bakacakögerekçesiyle okuldan alınan kızları tekrar sınıflara döndürmek için Suruç Kaymakamlığı,İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Yatılı Bölge İlköğretim Okulu (YİBO) ortak çalışma başlattı. Köseveli köyünde okula gitmeyen 22 kız çocuklarını koordineli bir şekilde tespit eden (YİBO) görevli öğretmen Müjgan Şahin, Fidan Bağcı,yanlarına Kaymakam Muhittin Pamuk, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Mehmethan Özdemir, alarak köyün yolunu tutular.

Köy muhtarı tarafından karşılanan Kaymakam Pamuk burada öğretmenlerle birlikte 7 aileyi ziyaret etti. Köydeki kadınların yabancı erkekler konuşması hoş karşılanmadığı için bayan öğretmenler, kadınların yanlarına giderek okula gitmeyen kız çocuklarının kazandırılması için dil döktü. Köseveli köyündeki kadınların çoğunluğu Türkçe konuşmayı bilmediği için Kürtçe konuşan öğretmenler, 22 kız çocuğunun tekrar okula kazandırılması için aileleri ikna etmeye çalıştı.

KIZ ÇOCUĞUNUN OKULA GİTMESİ AYIP

İlköğretim 5 sınıfa kadar okuduktan sonra ailesi tarafından okuldan alınan Ceylan ile Feyma Kaya isimli kız kardeşlerin annesi Emine Kaya, “Bizim burada adetlerimize töremize göre genç kızın okula gitmesi ayıp bu yüzden biz onları okuldan çıkardık”dedi.

Okumayı çok sevdiklerini ve polis olmak istediğini söyleyen Ceylan Kaya,”Okula gitmek için ne yaptımsa annem ve babama dinletemedim. Beni ve kardeşimi 5'ci sınıftan aldı”dedi.Köylerine Kaymakam Muhittin Pamuk'un geldiğini duyan anne Emine Kaya, okuldan çıkardıkları kız çocuklarını samanlığa gönderip gelen heyetten uzaklaştırmak istedi.

Öğretmen Fidan Bağcı tarafından fark edilen öğrenciler ağlayarak samanlıktan çıkartılıp Kaymakam Pamuk'un yanına getirildi.

Kürtçe konuşarak kız çocukların annelerini ikna etmeye çalışan öğretmen Müjgan Şahin,”Bu bölgede toplumsal bir ön yarığı var. Kadın okuyamaz, kadın dışarı çıkamaz, kadın ayakları üzerinde duramaz eksik bir parçadır.Geleneklerden gelen bir faktör var dedelerinden nenelerden böyle görmüşler.Bu nedenle ayıp diye en önemli madde ayıp diye göndermiyorlar.Benim içinde böyle dediler.benim babama da ayıp dediler. Okula gönderme dediler,başını örtüsün dediler uzun elbise giysin dediler.babam okumayı sevdiği için beni okula devam ettirdi benim gibi binlerce kız okumak istiyor ama onların okuma şansları yok umarım bu kampanya başarılı olur”diye konuştu.

7 KIZ ÇOCUĞU OKULA GÖNDERME SÖZÜ ALINDI

Köseveli köyünde okula gitmeyen 22 kız çocuğunun yerine sadece 7 kişiyi okula gönderme sözünü alan Kaymakam Muhittin Pamuk,”Bölgede kızların yatılı okumasına karşı bir soğukluk var.Batıl inançların töreninde etkisi var özellikle beli bir yaştan sonra kız çocukları ayıp diye toplumsal baskı yüzünden okula göndermiyorlar.bizim 200 kapasitelik bir yatılı okulumuz var ancak burda şuan 3 kız öğrenci kalıyor.Biz bu sayıyı yükseltmek için tespit ettiğimiz ailelerin yanlarına giderek, onları ikna etmeye çalışacağız” dedi. Pamuk ve beraberindekiler, Melek, Ceylan, Tuba, Mürşide, Fehime Kaya ve Tuba Bayraktar ile Emine Deniz'in okula gönderilmeleri konusunda ailelerinden söz aldı. Bu kız çocuklarının YİBO'ya kaydettirileceği söyledi.
HABER7
 
Gelişmiş toplumların öncelikli şartı ve olmazsa olmazı eğitimdir . Bu konuda hiçbir şekilde taviz verilemez . Çok büyük bir yaradır ki halen daha böylesi zihniyetteki insanlar , çocuklarının ve doğal olarak da ülkenin geleceği ile oynuyorlar . Her okumuş beyin , ülke adına bir adım daha aydınlığa yaklaşmaktır . Bizler , genç nesillere destek olacağımıza , böylesi düşüncelerle onların taze beyinlerine karanlık fikirler sokuyoruz . Hakikaten içleracısı bir durumda olduğumuzu düşünüyorum .
Herşeyden önce burada birden fazla sorun var ; öncelikle erkek çocuklarını okutup da kız çocuklarını okutmamayı tercih etmek , hatta bir adım daha öne giderek 'ayıp" olarak görmek en trajik sorun diye düşünüyorum .
Bir diğer problem ise ; diğerlerine baksın diye büyük olan çocukların eğitim hakkını elinden almak . Neden ? çünkü bir yaş bile büyük olsa , büyüklerden fedakarlık yapması beklenir . Hele de kız çocuk ise 2-0 yenik başladı demektir hayata .
Ve bir diğer problem de ; bu kişileri Türkçe konuşarak değil de Kürtçe konuşarak ikna etmiş olmaları . Ancak bu etnik konuya hiç girmiyorum .
Velhasıl , okuduğum bu haber , bence hem sosyal hem iktisadi hem de psikkolojik açıdan önemli idi . Paylaşımınıza teşekkür ederim .
 
kiz cocugu,erkek cocugu nedir bu turkiye deki cehalet...asil ayip olan cocugu okumaktan,ogrenmekten marum birakmak ve herseyden once gelecegine dair onemli adimlar atmasina engel olmak....o kiz cocugunuda kendisi gibi cehalete suruklemek...:((
 

blueice

yapılan kampanyalarla değişecekmi sizce hep durumlarından şikayetçiler fakat doğuda yaşayan insanlarımızı ağalık ve aşiret sisteminden çıkarmak gerek önce o zaman bunlar da değişir çünkü kızların ya da okumak isteyenlerin önünü bunlar kesiyor cehalet gerilemiyor ilerliyor bu düzen yüzünden hepsine bireysel olarak çekip soralım hepsi oradan kurtulmak istiyor herkesin el ele verip besledikleri düzeni alt etmeleri gerekki ayşeler ve aliler istediği kadar okusun marabalıktan kurtulsun.....
 
Esas ayıp olan hala bu devirde böyle banaz insanların bulunması ve onlara konuşma hakkı verilmesidir bence canım çok acı ve can yakan bir konuya parmak basmışsın eline sağlık işte bu konularda devlete büyük görev düşüyor bence bu olayın üstüne gidilmesi ve gerekiyorsa bu konuda ağır cezalar verilmesini isterdimki bizim milletimiz böyle cezai işlem yapılmadan adam olmaz aksine kız çocuklarının eğitim alması ekonomik özğürlüğüne kavuşturulması gerektiğini savunan annelerden biriyimmmm bu böylede olmalı zaten....Saygılar
 
yapılan kampanyalarla değişecekmi sizce hep durumlarından şikayetçiler fakat doğuda yaşayan insanlarımızı ağalık ve aşiret sisteminden çıkarmak gerek önce o zaman bunlar da değişir çünkü kızların ya da okumak isteyenlerin önünü bunlar kesiyor cehalet gerilemiyor ilerliyor bu düzen yüzünden hepsine bireysel olarak çekip soralım hepsi oradan kurtulmak istiyor herkesin el ele verip besledikleri düzeni alt etmeleri gerekki ayşeler ve aliler istediği kadar okusun marabalıktan kurtulsun.....

Maalesef elinde bulunan hazır bedava iş gücünü kim kaybetmek ister ki.
Ağa bir izin veriyor bakıyor ki okumuş insanlar geliyor doğruları anlatıyor. Eee ne oluyor adamın saltanatı sallanıyor. Bunu nasıl engellersin? Çok basit insanların eğitilmesine izin vermeyerek.

Ne kadar günah. Sırf 80senelik bir sefahat için binlerce insanı körertmek. Vatana yazık,millete yazık geleceğimize yazık.
 
İLim cehalet alır eşşeklik baki kalır :D adam diyor bale male çekiyorlar biz korkuyoruz::pP ama helal olsun öğretmen ablalarıma çok iyi bi düşünce kim olsa yerinde aynı şeyi yapardı diye düşünüyorum
 
hem kız çocuklarını okula çağıracaksın hemde tek tip bir beyin yapısı oluşturmaya çalışacaksın çok zor bir iş derim

eğitimde reform istiyorsanız önce emekli öğretmenlerin yerine genç ve dinamik öğretmenleri yerleştirmekle başlayabilirsiniz

dip nor: bu eski konuya kısa bir yanıt da ben veriyim bari dedim
 
Üst