Bitkisel ölüm hapı lida

Bitkisel ölüm hapı hortladı​

Önceki gün bitkisel bazlı zayıflama hapı alıp öldüğü iddia edilen 19 yaşındaki gençle, tartışma alevlendi. Bu haplar arasında başı çeken Lida içinse adı geçen iki bakanlığın da izni olmadığı ortaya çıktı

İSTANBUL - Eczanelerde satılması yasak bir bitkisel bazlı zayıflama hapını internetten satın alıp kullanan 19 yaşındaki Burak Çarboğa'nın ölümü, bu sınıftaki zayıflama hapları hakkında tartışmayı alevlendirdi. Gözler bu tür ilaçların en bilineni Lida'ya çevrildi.
Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı, Lida adlı zayıflama kapsülüne 28 Kasım 2006'da 9 bin 500 kutu için izin verildiğini ancak Sağlık Bakanlığı'nın halk sağlığını tehdit ettiğine yönelik uyarısı üzerine kutuların toplatılması için harekete geçildiğini ama piyasaya sürülen ürünlerin hepsinin satıldığını tespit ettiklerini açıkladı. Bakanlık, tartışma yaratan zayıflama kapsülüne yönelik şu açıklamayı yaptı:
"28 Kasım 2006'dan sonra Sağlık Bakanlığı'nın bahse konu ürünlerin içinde 'sibutramin' adlı etken maddenin olabileceği yönünde bakanlığımıza bilgi vermesi üzerine, bakanlığımızca söz konusu ürünlerin bileşimlerinde 'sibutramin' olup olmadığı yönünde denetimler ülke genelinde yapılmıştır. Bu denetimler sonucunda 9 bin 500 kutunun hemen tamamının satışının tamamlandığı ve piyasada bakanlığımızca izin verilmiş bir ürünün bulunmadığı tespit edilmiştir. Bakanlığımızdan gerekli izinleri almayan ürünlerin yurda girişinin ve reklam tanıtımının önlenmesi
için konu Gümrük Müsteşarlığı ile Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'na da iletilmiştir."

Bakanlık halktan ihbar bekliyor​

Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı, halen internetten açıkça ve çok kolay bir şekilde satışı yapılan Lida ve bakanlıktan onay belgesi olduğunu iddia eden Li-Da hakkında da "Gerekli izinleri almamış ve yurda kaçak giren ürünlerin denetimleri 81 tarım il müdürlüğü tarafından yapılmış ve yapılmaktadır. Bakanlığımızca bu tür ürünlerin ithal izinleri ikinci bir talimata kadar askıya alınmıştır. Günümüz itibarıyla piyasada bulunabilecek 'Lida' adlı ürünlerin tamamıyla izinsiz ve kanuni olmayan yollardan girdiği anlaşıldığından, bakanlığımızca izinli olmayan bu ürünlerin tüketilmemesi gerekmektedir. Halkımızın bu tür ürünleri bulunduran işyerlerini bakanlığımıza bildirmesi denetimlere güç katacaktır" açıklamasında bulundu.

Sağlık Bakanlığı da uyarmış​

Sağlık Bakanlığı yetkilileriyse söz konusu kapsül ilaç olmadığı için herhangi bir denetim ya da izin yetkisine sahip olmadıklarını belirterek, "Biz gelen şikâyetler üzerine analiz yapıp halk sağlığını tehdit ediyorsa ilgili bakanlığa uyarıda bulunuyoruz. Bu kapsül için de aynı uygulamayı yaptık, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı'na yazı yazarak, ürünün içeriğinde tehlikeli bir madde bulunduğunu ve imhasının gerektiğini bildirdik" diye açıkladı.
Li-Da adlı kapsülün internet satış sitesinde 'Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı'ndan onay alınmıştır' ifadelerine yer vererek halkı yanıltmaya çalıştığını söyleyen bakanlık yetkilileri bu iznin eski olduğunu, artık böyle bir izin bulunmadığını belirterek, bu konuda gerekli yasal işlemleri de yapacaklarını belirtiyor.
İstanbul Eczacılar Kooperatifi'nin kendileri üzerinden eczanelere dağıtım izni verilmediği açıklamasını yaptığı ürüne internetten kolaylıkla ulaşılabiliyor. Gazi Üniversitesi Tıp Fak. Endokrin, Diyabet ve Metabolizma Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. İlhan Yetkin, "Zayıflama amaçlı 50'den fazla diyet-destek maddesi, 125'ten fazla Sağlık Bakanlığı ilaç denetim birimlerinden izin almamış, kullanıcıların ilaç statüsünde düşündüğü ama ilaç olmayan zayıflama ürünü piyasada" diyor.
İnternetten veya telefon siparişiyle eve kadar teslim edilen ürünlerle ilgili olarak İstanbul Eczacı Odası Başkanı Zafer Kaplan da "Sağlık Bakanlığı'nın birinci geri çekme uyguladığı ürün internetten alınabiliyorsa bu suçtur. İnternet suçu iyi tanımlanıp ceza yasalarına girmiş değil. Kesinlikle reçeteli olarak verilmesi ve eczacıların kontrolü olmadan satılmaması gereken bu ürünleri evinize kadar getirtebiliyorsunuz" diye konuşuyor.

Kaçağa engel olunamıyor​

Piyasada yüzde 6 oranında sahte ilaç olduğunu vurgulayan Kaplan, "Toplatılan, kaçak giren veya Tarım Bakanlığı'nın onayladığı
ürünler var. Ama bakanlığın bunu araştıracak laboratuvarı yok, meslekten dahi olmayan insanlar kâğıt üstünde onay veriyor. Sağlık Bakanlığı'ndaki uzun prosedürden kaçmak için reçetesiz, bitkisel ilaç, gıda desteği gibi adlarla çok sayıda ürün pazara giriyor" diye konuştu
 
Sağlık Bakanlığı, Farmalife firma yetkilisinin "Lida" isimli zayıflama ilacının güvenle kullanılabileceği yönündeki açıklamaları üzerine, "Lida'nın sağlığa zararlı olma özelliği dolayısıyla kesinlikle kullanılmaması" gerektiğini bildirdi.

Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Farmalife adlı firmanın yetkilisi tarafından dün düzenlenen basın toplantısında, Bakırköy Cumhuriyet Savcılığının, "kovuşturma yapılmasına gerek olmadığı" yolundaki kararı gerekçe gösterilerek, vatandaşların "Lida'yı güven içinde kullanabileceği ve eczanelerde satılabileceği" yönünde beyanları olduğu hatırlatıldı.

Sağlık Bakanlığı Refik Saydam Hıfzısıhha Merkezi Başkanlığı'nın 24 Eylül 2007 tarihli analiz raporunda, Farmalife firmasına ait "Lida Dai Dai Hua Capsules" ürününün numunesinde "N-mono-desmetilsibutramin" adlı bileşiğin bulunduğu bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Tarım ve Köyişleri Bakanlığının kontrol belgelerini iptal ettiği, son yapılan analizde bir sibutramin türevi olan 'N-mono-desmetilsibutramin' tespit edilen Lida, sağlığa zararlı olma özelliği dolayısıyla kesinlikle kullanılmamalıdır.

İl Sağlık Müdürlüklerimiz ve Türk Eczacılar Birliğine gönderilen 'çok acele' kayıtlı yazılar ile eczanelerde kesinlikle bu ürünün satışının yapılmaması ve olan ürünlerin derhal toplatılması talimatı verilmiştir."
 
slm ben lida kullanıyorum burayada yeni üye oldum lida hakkında konuşabilirim ne sormak istersen
 
Üst