Asprin'in Faydaları Bul Bul Bitmez

Bir zamanlar sadece baş ağrısına iyi geldiği sanılan aspirinin bilinmeyen bir çok özelliği son yıllarda keşfedildi. Bunların arasında kalp krizi riskini azaltması da bulunuyor. Yapılan yeni araştırmalar bu konudaki bilgi dağarcığımızı genişletti.

Sonuçları British Medical Journal'da yayımlanan bir çalışma kalp krizi geçirme riski taşıyanların günde bir veya iki bebek aspirini almasının yeterli olduğunu ortaya koydu. Daha önce günde bir adet yetişkin aspirini tavsiye ediliyordu. Doktorlar günde 325 miligram aspirin veriyordu. Ancak 75 - 150 miligramlık bir dozun yeterli olduğu anlaşıldı. Çok fazla aspirin sağlık sorunlarına ve iç kanamalara yol açabiliyor.

Yapılan yeni çalışmalar aspirinle birlikte hangi ilaçların kullanılabileceği konusuna da açıklık getirdi. Uzmanlar aspirinin kolesterol düşürücü ilaçlarla birlikte kullanılmasında bir sakınca bulunmadığını vurguluyor. Buna karşılık bir çok ağrı kesicide bulunan ibuprofen maddesi, aspirinin kalbe yararlı özelliklerini yok ediyor. Dolayısıyla ağrı kesici ilaçlarla, aspirini birlikte kullanmak sağlık açısından umulan yararı sağlamıyor.

Aspirin hakkında elde edilen yeni bulguların en önemlilerinden biri inmeyle ilgili. Uzun bir süreden beri aspirinin inme riskini azalttığına inanılıyordu. Amerikan Kalp Cemiyeti'nin yayımladığı Stroke adlı dergide yer alan bir çalışma aspirinin, inmenin hafif geçmesini sağladığını tespit etti. Ancak yine bu çalışmada düzenli aspirin kullananların, kullanmayanlara göre daha fazla inme geçirdiği de ortaya çıktı.

Ayrıca aspirin herkesin kullanabileceği bir ilaç da değil. Günde üç kadehten fazla içki içenlerin, karaciğer veya böbrekleri fonksiyonlarını tam yerine getirmeyenlerin aspirin kullanmaması gerekiyor.
 
Üst