Yerinize oruç tutulur

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde, bir market sahibinin işyerinin önüne astığı ''Vekaleten itinayla yerinize oruç tutulur, 20 YTL'' yazısı, bazı yerel gazetelerde de haber olunca tartışma yarattı.

İlçeye bağlı Alibey Adası'nda (Cunda Adası) 24 yıldır market işleten İsmail Günaltay'ın, işyerinin önündeki ekmek dolabının c***** astığı ve konuyla ilgili bir karikatürle de desteklediği yazı, ilçenin gündemine oturdu.

İlçede yayınlanan bir gazete, manşetine taşıdığı haberi, okurlarına ''Vekaleten oruç tartışması'' başlığı ile duyurdu.

Market sahibi İsmail Günaltay, ''ramazan şakası'' olarak astıkları yazının ciddiye alındığını ifade ederek ''Ramazan esprisi olsun diye yazdık, millet gerçek sandı. Aslında bir espriydi. Kimisi 'olmaz', kimisi 'olur' dedi, ama, bizimki espriydi başka bir şey değil'' dedi.

Ayvalık İlçe Müftüsü Fikret Ekinci ise vekaleten oruç tutulamayacağını belirtti. Ekinci, namaz kılmak ve oruç tutmak gibi ibadetlerin, bizzat yapılması gerektiğini vurgulayarak, ''Kişinin, başkasının yerine bunları yapması mümkün değildir. Başkasının yerine namaz kılmak, başkasının yerine oruç tutmak caiz değildir. Böyle bir şey yoktur'' diye konuştu.

A.A.
 

SAHARAY

Ben de bir an için gerçek sandım ve pes dedim ama neyse ki şakaymış:)
 

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
olurmu olur taze taze yasin var diyen bazı fırsatçılar gibi oruç ta tutulur diyenler olur yani inanın nasıl üfürükçü hocalara giden bazı saf insanlar varsa buna da inanan kşiler çıkacaktır ...
 
Üst