Kur'an'ı 8 makamda okuyor

Altı yaşında okumaya başladığı Kur'an'ı Kerim'i 11 yaşında ezberleyen Mısırlı küçük hafız Sümeyye Ed-Diyb, İstanbul'a geldi. Küçük hafız Sümeyye, 8 makamda Kur'an okuyor.

Kur'an-ı Kerim'in tek bir makamdan okunamayacağını söyleyen Sümeyye, “Her ayetin farklı bir vurgusu, anlamı var. Bu nedenle her ayeti farklı seslerden okumak gerekir. Ben 'azap' ayetlerini okuyacağım zaman Saba makamında, 'müjde' ayetlerini Nihavend makamında okuyorum. Ayetin anl***** bakarak hangi makamda okuyacağıma karar veriyorum” diye konuştu.

İlkokuldan sonra El Ezher Üniversitesi'ne bağlı enstitüye gittiğini belirten Sümeyye, hem dini hem de matematik, kimya gibi dersler aldığını dile getiriyor ve ekliyor: “Eğitimim beni mühendis yapmaya yetecek seviyede değil ama devam edersem mühendis de olabilirim. Fakat ben öğretmen olup Kur'an öğretmek istiyorum.” İstanbul'u çok sevdiğini söyleyen Sümeyye, Kur'an okuduğu sırada dinleyici kadınların gözyaşlarından çok etkilendiğini belirtti.
(YeniŞafak)
 
Maaşallah evladımıza..sekiz makam haaa..:Burning:

Mübarek Somuncu baba Bursada Ulu camide Beş makam,beş manasını okumuşta ilk makamı herkes anlamış..diğerlerini anlayabilenler üç beş Veli,den başkası olamamış..

Bu evladımız sekiz makamı okumuş..ve dinleyenlerde bu makamları ve manaları anlayarak ağlamış..Mübarek olsun..

Mushaf okumak başka..bu MÜKEVVENATI KURAN,ı okuyabilmek bambaşka şeylerdir..karıştırmayalım..o okunan Mushaftır..gerçektende iç içe gül gibi manaları açılırda açılır..bu demek değildir Mushafı teganniyle okumak..anlamlandırıp yaşantımızda HAL edebilmek..hem kim anlayabilirki tümünü Mushafın..ancak bir kaç ayetini anlayıp,o ayetler ile yaşayabiliyor isek o ayetler bize AİT olur..bizede inmiş olur..yoksa hikaye gibi,saba makamında,nihavent makamında,bilmemne makamında okumak Mushaf putperesliğinden başka bir şey değildir..
 
Üst