• Hoşgeldin ziyaretçi ÜYE OLARAK Özgün Haber ve Makalelerinizi kaynak göstererek uygun olan katogoriye ekleyebilirsiniz.

Ayva'nın yararları

Akdeniz ve Asya ülkelerinde yetişen ve 'kışın habercisi' olarak bilinen ayva meyvesinin çok olduğu zaman kışın ağır, az olduğu zaman ise hafif geçtiğine inanılıyor.

Türkiye'de birçok bölgede yetişen ayvanın kalp, akciğer, boğaz, mide, böbrek, göz, bağırsak, ağız rahatsızlıkları ve adet kanamalarına oldukça faydalı olduğu biliniyor. Soğuk iklimlerde yetişen bu meyve, sarı renkli güzel görünümü ve hoş kokusuyla dikkat çekiyor. Satın alırken büyük, sert ve sarı olanların seçilmesi tavsiye edilirken, ayvanın özellikle kalbi ve mideyi kuvvetlendirdiği, ağız kokularını yok ettiği ve kabızlığı giderdiği uzmanlarca belirlendi.

Kurutulmuş ayva suda bekletilerek yapılacak şurup ile gargaranın boğaz iltihaplarına, çiçekleri bal ile karıştırılarak macun yapılırsa yemeklerden sonra alınmak suretiyle kalbe kuvvet verdiği ve zihni berraklaştırdığı ifade edildi.

Ayva çekirdeğinin ise göğüs tıkanıklığında, öksürük tedavisinde, ekzema tedavisinde, deri çatlaklarını gidermede kullanıldığı kaydedildi. Ayvanın iyi geldiği hastalıklar şunlar: "İshal ve dizanteriyi keser. Mide ve bağırsakları kuvvetlendirir. İnce bağırsak iltihabını giderir. Kanı temizler. Karaciğer tembelliğini giderir. Safra akışını sağlar. Çarpıntıyı dindirir. Kadınlarda görülen beyaz akıntıyı keser. Bronşit, müzmin öksürük ve veremde faydalıdır. Ağızdan su gelmesini ve kan kusmayı önler. Vücudun gelişmesine yardım eder. Merhem yapılarak kullanıldığı takdirde; el ayak ve meme ucu çatlaklarını, yüz ve boyun kırışıklıklarını giderir. Egzama kaşıntılarını ve basur memelerinin doğurduğu şikayetleri giderir. Kabızlık çekenler ve tansiyonu yüksek olanlar yememelidir".
(İHA)

ekmek ayvaları var burda çok güzel oluyolar ama nedense ben çok fazla yeyince buğazımda diziliyolar sanki nefes alamıyorum
bende inanırım çok ayva sert kız az ayva az kışa
burda normal ayvalar oldu normal olacak zannedersem kış

Bizim burada Ayva için daha değişik yorumlar yapılıyor. Hamile bayanlar ayva yerse çocukları gamzeli olur imiş :)

Annem ayvanın yaprağını kurutur idi ve sonra onu kaynatır içirir idi bize. Hem lezzetli hem güzel kokulu hemde sağlıklı derdi.
Şimdi okuyunca doğru olduğunu da görüyorum

Ayvanın ishale iyi geldiğini babaannemden biliyorum.Ama hani o değişik yapısı varya ne denir bilmiyorum ama yutmaya çalıştıkça boğazıma düğümleniyordu... :=)

Ayvanın kalbe ve mideye iyi geldiği, ağız kokularını yok ettiği ve kabızlığı giderdiği belirtiliyor.

Akdeniz ve Asya ülkelerinde yetişen ve 'kışın habercisi' olarak bilinen ayvanın kalp, akciğer, boğaz, mide, böbrek, göz, bağırsak, ağız rahatsızlıklarına faydalı olduğu biliniyor. Soğuk iklimlerde yetişen bu meyve, sarı renkli güzel görünümü ve hoş kokusuyla dikkat çekiyor. Kurutulmuş ayva suda bekletilerek yapılacak şurup ile gargaranın boğaz iltihaplarına iyi geldiği belirtilirken, ayva çekirdeğinin ise deri çatlaklarını gidermede kullanıldığı belirtiliyor.

Bence en güzeli ayva tatlısı veya reçeli.Meyve olarak yerken yutamıyorum ben ,boğazıma çakılıyo sanki:) bu çok rastlanan bir durum eğer başınıza gelirse geçmesi için sakın su içmeyin!Herhangi bişey yiyin ekmek gibi.Su daha fena yapıyor.bir yerden duymuştum hatırlamıyorum ama geç duydum:))

Ayva'yı yemek için 12 neden:)
1-Damar sertliğini önler.
2-Karaciğer tembelliğine iyi gelir.
3-Ayva şurubu ishali ve dizenteriyi keser. Mideye ve bağırsaklara kuvvet verir.
4-Tansiyonu düşürür.
5-Safrayı tedavi eder.
6-Bronşite, öksürüğe ve vereme faydalıdır. Çekirdekleri kaynatılıp suyu içilirse göğsü yumuşatır.
7-Çekirdeklerinden yapılan merhem, dudak ve meme çatlaklarında, ekzamalarda kullanılır. Çekirdekleri kaynatılıp suyu içilirse göğsü yumuşatır.
8-Ayvanın yaprağını yakıp kül olmadan söndürüp iyice dövüp göze çekilirse çok faydalıdır.
9-Çiçeği baş ağrısını geçirir, kalbe, beyne iyi gelir.
10-Ayva suyu kabızlığı giderir.
11-Çiçeği bal ile pişirilip emzikli anneye verilirse sütü bollaşır.
12-Yemekten önce yenilirse kabızlık, sonra yenirse ishal yapar.
(Bugün)
Ayva'yı yeyin :)