Üniversiteli Olmanın Maaliyeti

Türk Eğitim-Sen'in yaptığı araştırmaya göre, öğrencinin üniversiteye ilk adımının maliyeti 2 bin 114 YTL ile 4 bin 418 YTL arasında değişiyor.

Özcan, buna göre, şehir dışında ikamet eden bir öğrencinin üniversiteye ilk adım atmasının maliyetinin harç ücreti, yurt, yol, yemek, sosyal faaliyet, ders araç-gereçleri, fotokopi ve kitap masrafı dahil en az 2 bin 114 YTL, ortalama 2 bin 730 YTL olduğunu kaydetti. Öğrencinin tek başına eve çıkması halinde rakamın 3 bin 570 YTL'ye çıkacağını belirten Özcan, Fen-Edebiyat Fakültesini kazanan bir öğrencinin evini iki arkadaşıyla paylaşması halinde harç, kitap, ders araç-gereç, fotokopi, giyim, ulaşım, sosyal faaliyet ile birlikte masrafının 2 bin 383 YTL 34 YKR olacağını ifade etti.

Öğrencinin ikinci öğretimde okuması durumunda ise üniversiteye ilk adımın maliyetinin daha da yükseldiğine dikkat çeken Özcan, Mühendislik-Mimarlık Fakültesinde okuyan ikinci öğretim öğrencisinin üniversiteye ilk adım atmasının maliyetinin en az 3 bin 341 YTL, en fazla 4 bin 418 YTL olacağını belirtti.

Özcan, ailesinin ikamet ettiği şehrin dışında öğrenimini sürdüren ve devlet yurdunda kalan bir üniversite öğrencisinin aylık temel harcamasının ise 686 YTL olduğunun kaydetti.
(aa)
 
valla öğrenci olmak çok zor allah alileye yardım etsin o okuyan insanada akıl versin ki okulunu uzatmadan bitirebilsin
bizde 4 kardeşiz 3 kardeş üniversitede okuduk peş peşe çok zor gerçekten çok zor
özelliklede 2. öğretim okuyacak olanlar için daha da zor.daha zor derken maddi açıdan
 
Ülkemizde Üniversite okumak her ne kadar zor isede, bu zorluğu biraz olsun hafifletmek için birçok Üniversitemizde eğitip proğramları (dersler) bu gün itibariyle başlamıştır. Tüm öğrenci (yeni başlayanlarada) arkadaşlara başarılı, sağlıklı ve mutlu bir eğitim dönemi dilerim.
 
Üniversitede okumak nekadar güzelse maliyet yönünden bir okadarda zor. Biz sadece 2 arkadaş ev kiralamıştık. okulda eve bir hayli uzaktı. Birde kış gelince ısınmanın maliyetide ev kirası kadar tutuyordu.Allah hepsinin yardımcısı olsun.
 
Üst