Google de işe girmek, Zeka mantık sorularını bilmekten geciyor

İnternet devi Googleâda işe girmek isteyenlere cevapları zeka ve mantık gerektiren sorular soruluyor

işte bazıları...

1- Bir otobüse kaç tane golf topu sığar?
2- Seattle daki tüm camları kaça temizlersiniz?
3- Veritabanı kavramını 8 yaşındaki yeğeninize 3 cümleyle anlatın.
4- Akreple yelkovan günde kaç kere üst üste gelir?
5- Bir ülkede aileler sadece erkek çocuk sahibi olmak istiyor. Kızları olursa çocuk yapmaya devam ediyorlar. Erkek olursa çocuk yapmayı bırakıyorlar. Ülkede erkeklerin kızlara oranı nedir?
6- Saatinize baktınız ve 15:15 olduğunu gördünüz. Yelkovan ile akrep arasındaki açı kaçtır?
7- Eşit boyda 8 topunuz var ancak bir tanesi diğerlerinden daha ağır. Bir terazi ve 2 kez tartma hakkıyla ağır olanı nasıl bulursunuz?
8- Bir korsan gemisinin kaptanısınız ve ganimetin nasıl bölüneceğini oylamanız gerekiyor. Eğer mürettebatınızın yarısından fazlası sizin önerdiğiniz şekilde hazineyi paylaşırsa siz öleceksiniz. Nasıl hem hayatta kalır hem de hazineyi istediğiniz gibi paylaşabilirsiniz?

YANITLAR:

7. sorunun yanıtı:
Sekiz toptan ikisini ayırarak, diğerlerini üçerli iki grup halinde tartıya koyarız. Eğer terazi dengede kalırsa, ağır olan ayırdığımız iki topun arasında demektir. Bu iki topu tartarak ağır olanı bulabiliriz. Ancak üçerli olarak tarttığımızda terazinin dengesi bozuluyorsa, bu kez terazinin yukarda kalan kefesini boşaltıp, ağır gelen taraftaki toplardan birini dışarı çıkartırız. Kalan iki topu da karşılıklı olarak tartarız. Denge bozulursa ağır olan topu bulmuş oluruz. Ancak iki top da eşit ağırlıktaysa aradığımız dışarı çıkardığımız son toptur.

1)Birinci sorunun cevabını bilenlerin büyük bir bölümü âürün müdürüâ koltuğunu kapıyor. Cevap 660 bin top.
2) 10 dolar
5) ½
4) 22 kez
7) Oylama yapmadan hazinenin yüzde 51âini mürettebatınız arasında paylaşırsınız.
 
Üst