Kaz Kafalı Olmak

Kaz Kafalı Olmak​

Göç eden kazları havada süzülürken hiç izlediniz mi? 'V' şeklinde bir formasyonla uçtuklarını farketmişsinizdir. Bilim adamları araştırmış, 'Bu kazlar neden V şeklinde uçarlar' diye... Ve sonuçta kazların hiç de 'kaz kafalı' olmadıkları ortaya çıkmış. Hatta bizlerin ders alacağı noktalar var...

1. Uçan her kuş, kanat çırptığında arkasındaki kuş için onu kaldıran bir hava akımı oluşturuyor. V şeklindeki formasyonla uçan kaz grubu, birbirlerinin kanat çırpışlarındaki hava akımını kullanarak uçuş menzillerini %71 oranında uzatıyorlar. Yani tek başına gidebilecekleri maksimum yolu grup halinde neredeyse ikiye katlıyorlar.
BİIZE ÇIKAN DERS: Belli bir hedefi olan ve buraya ulaşmak için biraraya gelen insanlar oraya daha kolay ve çabuk erişirler. Çünkü birbirlerinin çekimini kullanırlar.

2. Bir kaz, V grubundan çıktığı anda uçmakta güçlük çekiyor. Çünkü kaldıraçla hava akımının d! ışında kalmış oluyor. Bunun sonucu olarak hemen formasyona geri dönüyor ve 'V'nin gücünü kullanıyor.
BİZE ÇIKAN DERS: Kafamız kaz kadar çalışıyorsa bizimle aynı yöne gidenlerle bilgi alışverişini sürekli kılarız.

3. Başta giden V lideri yorulduğunda en arkaya geçiyor ve hemen arkasındaki, lider konumuna geçiyor. Bu değişikliği sürekli yapıyorlar.
BİZE ÇIKAN DERS: Liderliği paylaşmak ve zor işi rotasyonlu yapmak ivme kazandırıyor.

4. Gerideki kuşlar öndekileri daha hızlı gitmek üzere bağırarak uyarıyor.
BİZE ÇIKAN DERS: Takım ruhu.

5. Formasyondaki bir kuş hastalanırsa veya bir avcı tarafından vurulur da uçamayacak hale gelirse... Düşen kuşa yardım etmek üzere formasyondan iki kaz ayrılıyor ve korumak üzere yanına gidiyor. Tekrar uçabilene kadar -veya ölümüne kadar- onunla beraber kalıyorlar. Sonra gider bir V formasyonuna katılır kendi gruplarına ulaşıncaya kadar beraber uçarlar.
BİZE ÇIKAN DERS: İşler zorlaştığında kenetlenmenin faydas! ı ve sadakat.
 
emeğine sağlık sevgili görkem..
içimde bir kaz antipatisini bir nebzede olsa hafiflettin...
çocukken makbule teyzenin kazları az kovalamadı beni..hala tırsarım.:))
 

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
Bende cd sini izlemiştim tabiki takım ruhu çok önemi tşk paylaştığın için..
 
Üst