Rüzgar gibi geçip gittiler

Daha doğru dürüst konuşmayı bile beceremezken kamera karşısına geçip rol yaptılar. Yaşıtlarının hayal bile edemeyeceği kadar büyük bir servete ve şöhrete kavuştular. Ama pek çoğu için her şey başladığı kadar hızlı sona erdi. Bazıları tek bir filmle parlayan bu küçük yıldızlar yine çok kısa sürede beyazperdeden kayıp gittiler. İçlerinden pek azı ilerideki yıllarda da sinemada tutunmayı başarabildi. İşte 'hayal perdesinin' kısa bir süre parlayıp sonra da hayatın farklı dönemeçlerine savrulan küçük yıldızları.

ÖMERCİK

Siyah- beyaz Yeşilçam filmlerinde kimi zaman sokaklarda yankesicilik yaptı, kimi zaman Filiz Akın ablasına elinde darbukasıyla eşlik eden bir çingene oldu. Bazen de Ediz Hun'a "size baba diyebilir miyim amca" deyip mavi gözlerinden boncuk gibi yaşlar akıttı. Filmlerdeki değişmez rol arkadaşı ve gerçek hayattaki kuzeni Zeynep Değirmencioğlu'nun (Ayşecik) babası senarist Hamdi Değirmencioğlu onu Ses dergisinin çocuk yıldız yarışmasına sokmasaydı belki de hayatı çok farklı bir şekilde ilerleyecekti. Yarışmada birinci değil ikinci oldu ama yine de Yeşilçam kapıları onun için ardına kadar açıldı1959 doğumlu Ömercik ya da gerçek adıyla Ömer Dönmez, 4 yaşında kamera karşısına geçti. 60'lı ve 70'li yıllarda 40'a yakın filmde oynadı. Ama pek çok çocuk yıldızın kaderinden farklı olmadı onunki de. Büyüdükçe popülerliğini kaybetti. 17 yaşındayken geçirdiği talihsiz bir kaza nedeniyle de sol gözünü. Kısacası onun için "film bitti". Sonra bir süre büfecilik, taksicilik yaptı. Zeynep Değirmencioğlu'nun emlak ofisinde çalıştı. Şimdi 50'li yaşlarına merdiven dayayan Ömercik, İkinci Bahar dizisinde bir kuruyemişçiyi canlandırdı. Artık, eski parlak günlerinin çok uzağında bir yaşam sürdürüyor.

SEZERCİK

Sezercik Aslan Parçası, Sezercik Yavrum Benim, Sezercik Küçük Mücahit gibi filmlerin kocaman gözlü, dağınık perçemli sevimli oyuncusu Sezer İnanoğlu babası yapımcı Berker İnanoğlu sayesinde sinemaya adım attı. Genellikle Kemaletin Tuğcu'nun kahramanlarını anımsatan anne- baba sevgisinden uzak çocukları canlandırarak seyirciyi 'bal telinden' vurdu. Ama dönemin sinemaseverlerinin gönlünde 1974 Kıbrıs çıkarmasını konu alan Sezercik Küçük Mücahit filmindeki rolüyle taht kuran Sezercik'in hayatı yetişkinliği döneminde çok farklı bir yola girdi. Bir kaç filmin yapımcılığını üstlendiyse de sinemada eski parlak günlerine bir türlü dönemedi.Eşinin intiharı ise onun hayatında farklı bir dönüm noktası oldu. Ama dönemin sinemaseverlerinin gönlünde 1974 Kıbrıs çıkarmasını konu alan Sezercik Küçük Mücahit filmindeki rolüyle taht kuran Sezercik'in hayatı yetişkinliği döneminde çok farklı bir yola girdi. Bir kaç filmin yapımcılığını üstlendiyse de sinemada eski parlak günlerine bir türlü dönemedi.Eşinin intiharı ise onun hayatında farklı bir dönüm noktası oldu.

YUMURCAK

Yeşilçam'ın efsane yapımcılarından Türker İnanoğlu ile Türk sinemasının en zarif yıldızı Filiz AKın'ın oğlu İlker İnanoğlu'nun sinemadan uzak durması elbette beklenemezdi. O beyazperdede YUmurcak adıyla ünlendi. Tıpkı kuzeni Sezer İnanoğlu gibi masum yüzüyle 70'li yıllarda Türk sinemasının aranan çocuk yıldızlarında biri oldu. Bir dönem ABD'ye gitti, orada evlendi.Türkiye'ye döndükten sonra ise filmleriyle ya da sinemayla ilgili çalışmalarıyla değil Güzide Duran'la ilişkisi ve Yeşim Salkım'la evliliği gibi magazinel konularla gündemen geldi.

YEŞİLÇAM'IN POLLYANNA'SI

Ömercik'in değişmez rol arkadaşı ve kuzeni. Babası senarist Hamdi Değirmencioğlu sayesinde henüz 2 yaşındayken Papatya adlı filmle sinemaya adım attı ve 20 yaşına gelinceye kadar da çok sayıda filmde rol aldı. Dönemin ünlü futbolcularında Serkan Acar ile evlenince sinemaya da veda etti. O pek çok çocuk yıldızdan daha şanslıydı. İyi bir evlilik yaptı sonra da bir emlak bürosu açtı. 'Yıldız' olduğu günler ise artık çok gerilerde kaldı.

90'LARIN ÇOCUK YILDIZI

90'ların çocuk yıldızlarından biri. Ömer Kavur'un Amansız Yol filmiyle sinemaya adım attı. Osman Seden'in yönettiği Çalıkuşu dizisinde Aydan Şener ve Kenan Kalav ile birlikte kamera karşısına geçti. 1980'lerin sonunda Bulgaristan'da Türklere yönelik baskıları konu alan Yeniden Doğmak'taki rolü şöhretini pekiştirdi. Atıf Yılmaz'ın Berdel filmindeki yorumuyla da dikkat çekti. Türk sinemasının kalbürüstü yönetmenleriyme çalışması da onun kariyerinde beklediği etkiyi yapmadı. Bir ara şarkıcılığı denedi ama albümü ilgi görmedi. Son olarak Mustafa Altıoklar'ın yönettiği Beyza'nın Kadınları'nda bir fahişeyi canlandırdı.

13 YAŞINDA VE FİLM BAŞINA 8 MİLYON DOLAR

1980li yılların en ünlü çocuk yıldızı Macaulay Culkin, Evde Tek Başına serisi ile şöhret oldu. Henüz 13 yayındayken film başına 8 milyon dolar alıyordu. Yani döneminin en ünlü oyuncularıyla yarışıyordu bu konuda. 1980 doğumlu Culkin, 17 yaşına geldiğinde kendisiyle yaşıt olan Rachel Miner ile evlendi. Ama bu evlilik sadece iki yıl sürdü. Hollywood'da şimdi Culkin'in adı pek duyulmuyor.

MİLYONLARI AĞLATTI

Ricky Schroeder henüz 9 Yaşındayken usta yönetmen Franco Zeffirelli'nin imzasını taşıyan The Champ (Şampiyon) filmimde John Voight'ın oğlu rolünü oynadı ve milyonlarca kişiyi gözyaşlarına boğdu. Daha sonra bir çok filmde ve TV dizisinde rol aldı ama o tek fimlik şöhretinin yanına bile yaklaşamadı. Şimdilerde 24 dizisinin yeni sezon bölümlerinde oynamaya hazırlanıyor. Ricky Schroeder bugünh 37 yaşında bir orta yaşlı.

ONU AŞK KURTARDI

Edward Furlong henüz 14 yaşındayken Terminatör 2'de Genç Connor rolüyle ünlendi. Herkes onun bu parlak çıkışı yine aynı şekilde sürdüreceğini düşünürken o uyuşturucu tutkusu yüzünden neredeyse her şeyini kaybedecek hale geldi. Neyse ki bu alışkanlığından kısa sürede kurtuldu. Şimdi Rachael Bella ile evi ve bir çocuğu var. Edward Furlong henüz 30 yaşında ve kariyerini toparlamak için hala şansı var

E.T. ONU ŞÖHRETE ULAŞTIRDI

1975 doğumlu Drew Barrymore beyazperdenin harika çocuğu Steven Spielberg'in E.T. adlı filminde oynadığında henüz 7 yaşındaydı. Sinemacı bir aileden gelen Barymore, bu filmle kimsenin beklemediği kadar büyük bir başarı elde etti. Ama bu ona pek de yaramadı 10 yaşında sigarala başladı, 13 yaşında da kokaine. Uzun tedavilerin gördü. Şimdilerde biraz daha toparlanmış gibi görünse de yine de E.T filmindeki başarısını tekrarlayacak bir mesleki başarı elde edemedi .

MAGAZİN GÜNDEMİNİN İLK SIRASINDA

Sinemacı bir annenin kızı olan Lindsay Lohan henüz 3 yaşındayken mankenlik yaparak kariyerine başladı. Daha 10 yaşına gelmeden 60'dan fazla reklam filminde oynadı. 1961 tarihli The Parent Trap'ın yeniden çevrimi onun kariyeri için bir dönüm noktası oldu.Kızıl saçları, çilli yüzü ve kocaman mavi gözleriyle daha kısa bir süre önce çocuk filmlerinin vazgeçilmez yıldızı olan Lohan bugün 21 yaşında ve yarattığı skandallar ile gündemde. Çok iddialı olduğu I Know Who Killed Me adlı film de eleştirmenler tarafından yerden yere vuruldu.Yani o artık sinema dergilerinin değil magazin basınının gözdesi.
 
Bir eklemede ben yapayım...

"Evde Tek Başın" filminin kahramanı Kevin şu anda genç bir delikanlı ve uyuştrucu bağımlılığındna kurtulabilmek için eğitimini yarıda bıraktı...
 
Bir düşünsenize ; daha küçücük çocuklar ve şaşaalı , rüya gibi bir hayatın içinde buluyorlar kendilerini . Diğer çocuklar ders çalışırlarken onlar setlere gidiyor ya da rollerini ezberliyorlar . Haliyle okullarını ve ailelerini , doğal olarak da arkadaşlarını ihmal etmeye başlıyorlar . Sinemanın ve beyaz camın büyüsüne kendilerini iyice kaptırıp eğitimlerini de bırakabiliyorlar . Peki ama sonra ? İşte sonrası kötü çünkü büyüyorlar . O zaman , SEVİMLİ KÜÇÜK YILDIZ rolünü üstlenecek başka isimler aranmaya başlıyor ve bir kenara itiliyorlar . Ne de olsa artık küçük değiller . Ve ne oluyor ? Hem çocukluklarını yaşayamamış oluyorlar hem de eğitimlerini bıraktıkları için eğitim almamış ve hatta meslek sahibi olamamış kişiler olarak - KAYIP gibi- yollarına devam ediyorlar . Üzücü ve bir o kadar da trajik bir tablo . Eğer çocuk yıldızlar olacaksa çok bilinçli ebeveynlerin gözetiminde bu işin içinde yer almalılar diye düşünüyorum . Yoksa yıldız çocuklar zaman içinde kayıp çocuklara dönüşür .
 

SAHARAY

Unutulmaz bir replik; Amca size baba diyebilir miyim? Çocuk yıldızlardan aklımda kalan en unutulmaz replik budur...
 
Üst