E-Book Nedir? Nasıl Okunur?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
E-kitap, elektronik ortamda yayınlanmış ya da elektronik ortama aktarılmış ve bu ortamda kullanılan çeşitli protokoller ve yazılımlar ile bunları kullanan bilgisayarlar sayesinde izlenebilen metin, resim, film ve sesleri barındıran bir medya formatıdır.

Okunabilen ifadesi yerine izlenebilen denilmesinin en önemli nedeni ise, bu kitaplarda sadece resim ve metin bulunmaması, yayının amacına yönelik olarak içinde film, animasyon ve ses gibi çoklu ortam materyallerine de rastlanabilmesidir. E-kitaplar düz metin şeklinde olabildikleri gibi, elektronik ortamda kitap okumayı kolaylaştırıcı yardımcı yazılımların görüntüleyebileceği farklı formatlarda kullanıma sunulmuş olabilirler.

Aslında e-kitaplar internet üzerinden download edebileceğimiz (kişisel bilgisayarlarımıza aktarabileceğimiz) birer dosyadır. Çeşitli yardımcı programları kullanarak bilgisayarınızda e-kitapları okuyabilirsiniz. Hatta bilgisayarınız yardımı ile e-kitaplar da oluşturabilirsiniz.

LIT uzantılı dosyaları okumak

Lit uzantılı elektronik kitaplar Microsoft Reader programı yardımı ile okunabilir. Windows işletim sistemi uyumlu bilgisayarlar için Microsoft Reader’ı www.microsoft.com/reader/download.asp sitesinden bilgisayarınıza çekebilirsiniz. Yukarıdaki link ile gelen ekrandaki yönergeler doğrultusunda programı bilgisayarınıza çekin. Programın hard diskinize kayıt edilmesinin tamamlanmasını bekleyin. Daha sonra internet’ten çektiğiniz bu dosyanın üzerine çift tıklayın ve programı kurmaya başlayın. Bilgisayarınız yükleme işlemine başlayacaktır. Kurulum bittiğinde bilgisayarınızda bulunan lit uzantılı dosyalar program tarafından otomatik olarak tanınacaktır. Dosyaların üzerine çift tıklayarak kitabınızı okumaya başlayabilirsiniz.

PDF uzantılı dosyaları okumak

Pdf uzantılı elektronik kitaplar Adobe Acrobat Reader programı yardımı ile okunabilir. Bu programı Adobe - Adobe Acrobat Family - Create PDF file, Edit PDF file, Convert PDF to word, Convert PDF to doc sitesinden download edip, bilgisayarınıza kurabilirsiniz. PDF dökümanlar çok geniş bir kullanıcı kitlesi olması nedeniyle tercih edilmektedir..
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst