Türk Kahvesi, Espresso, Capuccino, Caffe Latte nasıl yapılır

Türk Kahvesi, Espresso, Capuccino, Caffe Latte nasıl yapılır (1 kişilik)

TÜRK KAHVESİ

Kahve 1 tatlı kaşığı 2 gram (evet en ideal ölçüdür)
Şeker 1 tatlı kaşığı 4 gram (aldanmayın 1 tatlı kaşığı koyarsanız şekerli olur , orta kahve için 1,5 çay kaşığı koymalısınız)
Su 1 fincan 60 gram

Yapılışı
Cezveye kahve ve şekeri koy. Suyu ekle, karıştır. Kısık ateşte yüzeyindeki köpük hafif kabarıncaya kadar beklet, köpüklü kısmını fincana boşalt. Cezveyi yeniden ateşe koy, kaynayınca fincana boşalt. Sıcak servis yap. Türk kahvesi 3 şekilde hazırlanır. Sade kahveye şeker konmaz. orta şekerli kahve 1/2 tatlı kaşığı şeker (1,5 çay kaşığı), şekerli kahve 2 - 2,5 çay kaşığı şeker, çok kullanılarak yapılır. Yüzyıllardır vazgeçilmeyen içeceği, Türk kahvesinin yanısıra değişik tatlarda da içmek mümkün. İşte birkaç öneri....

ESPRESSO

Espresso ve Capuccino yapmak için mutlaka fitre kahve makinalarından farklı, yüksek basınçlı su buharı veren bir alet kullanılır. Bu aletin filtre içeren haznesine özel espresso kahvesi yerleştirilir. Espresso yönteminde su yüksek basınçla ve yüksek ısıyla kahveden geçer. Kullanılan su miktarı, filtre kahveye göre çok azdır.

CAPUCCİNO

Capuccino, eşit miktarlarda espresso, kaynar süt ve süt köpüğünden oluşur. Capuccino yaparken en önemli nokta, sütün köpük haline getirilmesidir

CAFFE LATTE

1 ölçü kahveye, 2-3 ölçü sütle yapılır. Kahve ocak üstünde yapılır. Süt te ısıtılır (kaynatılmaz). Kahvenin üzerine eklenir. Capuccino;ya göre daha hafiftir ve sütü köpürtülmez.
 
Üst