oku-yorum-

Son olarak Nazlı Eray'ın Farklı Rüyalar Sokağı isimli kitabını okudum . Bir gecede ve soluksuz bitirdiğim nadir kitaplardan biri olduğunu söyleyebilirim . Eski Arjantin Diktatörünün eşi ,meşhur Eva Peron'un ilaheleştirilen tavırları , dünyada dolaşan gizemli bir mumya , hayalle gerçeğin birbirine karıştığı esrarengiz olaylar zinciri beni okudukça bilinmeyene sürükledi . Her sayfada ayrı bir gizem ve maceranın olduğu bu kitabı , özellikle Nazlı Eray'ın kendine has tarzını sevenler başta olmak üzere , bütün arkadaşlarıma tavsiye ederim .
 
Yine son zamanlarda okuduğum bir kitap ; İŞGAL ve DİRENİŞ . Hulki Cevizoğlu'nun cesur kaleminden çıkan ve belgeleriyle pek çok bilinmeyeni bizlere gösteren bir tarihi yapıt . Tarih derslerinde bile , bizlere eksik olarak gösterilen bazı konuların ayrıntılı bilgileri , bütün delilleriyle okuyucuyla buluşuyor . Kimi yerleri okurken içimi acıtan ama çoğunlukla , milli mücadelenin haklı gururunu yeniden yaşamama sebep olan bu kaynak eserde , okudukça 1919 ruhunu tatma fırsatı da buldum . Akıcı üslubu ile de okuyucuyu cezbeden İşgal ve Direniş , bence okunmayı hakediyor . Keyifli okumalar dilerim.
 
Ve dünyada satış rekorları kıran ; SECRET ( SIR) ... Yine bir solukta okunulası bir diğer değerli kitap . Ronda Byrne'nin bizlere sunduğu , kişisel gelişim tarzındaki bu kitap , herkesin içinde olan o büyük sırrı keşfetmesine yardımcı oluyor . Okuyan arkadaşlarım gibi ben de gizemine şahit olduğumu söylemek isterim . Bana göre , kendi dalındaki en iyi kitap . OKurken düşündüren ve düşünce gücünü tetikleyen bu sır dolu kitabı okudukça büyük bir keyif alacağınıza inanıyorum . Umarım beğenirsiniz
 
BİZ KINALI BACAKSIZLAR : Gazi Savaş Yücel'in hem kendi anılarını hem de askerliği sırasında arkadaşlarının şahit olduğu olayları anlattığı bu kitap ; hüznüyle , doğrularıyla , yanlışlarıyla bize bir toplumun iç kaygılarını ve yürek yakan hikayelerini sunuyor . Kınalanıp askere yollanan ana yavrularının , kahramanlık hikayeleri yine bir Türk askerine yakışır şekilde cesurca kaleme anılmış ve okuyucuların beğenisine sunulmuş. Biz Kınalı Bacaksızlar'ı okurken gazilerimizi ve şehitlerimizi anacak ve iç dünyalarına biraz daha yakından dokunacaksınız . Gerçek bir kesit olan bu kitabı okumanızı tavsiye ederim arkadaşlar .
 
VATANIN BAĞRINA DÜŞMAN DAYAMIŞ HANÇERİNİ :

Çok değer verdiğim bir ismin , yine belgelerle devleşen bir kitabı ; Vatanın Bağrına Düşman Dayamış Hançerini ... Her zaman güncelliğini ve sıcaklığını koruyan , yürek yarası haline gelen ve kaşıdıkça kanayan taze !! bir yara değil midir Ermeni Soykırımı ? Ermeni meselesi , Mançurya Kobayları , Kemalizme düşman olanlar , işgal yanlıları ve Uğur Mumcu'nun ölüm fermanı olan yazı ve diğerleri ... Neler yok ki bu kitapta ... Sadece iddia olarak kalmayan ve belgeleriyle sunulan çarpıcı olaylar hakkında daha yakından bilgi edinmek istiyorsanız , Cesur isim Vural Savaş'ın son kitabını muhakkak okumalısınız .
 
PAPA 16. BENEDİKT

Yine bir araştırma kitabıyla karşımızda Aytunç Altındal ... Benedikt adını alan papaların başına gelen ilginç olayları ve özellikle papa 16. Benedikt'in çocukluğundan günümüze özel yaşamını , tarih kitabı yazmanın sorumluluğuyla anlatan Aytunç ALtındal ; bu kitabında da gizli Türkiye gündemine ışık tutuyor . Türkiye'ye gelen papanın sırlarla dolu seyahatini de akıcı bir dille işleyen ALtındal ,Türkiye'yi sarsacak pek çok konuya da ışık olmaya çalışıyor . Destek yayınlarından çıkan bu kitabı keyifle okuacağınızı düşünüyor ve okuyuculara özellikle kapak tasarımındaki sırrı çözerek kitaba başlamalarını tavsye ediyorum .
 
Bugün Kemal Ateş'in "Küskün Fotoğraflar" isimli kitabını okudum . Sekiz öyküden oluşan bu kitapta birbirinden renkli ve nevi şahsına münhasır karakterlerin , gecekondu kültürü içindeki yerleri ve yaşamları konu ediliyor . Aslında yedi öyküden oluşmasına rağmen , yazar ilk bölümde kendi hayat hikayesini de bir öykü tadında yazdığı için , diğerlerinden ayırdedilmeksizin keyifle okunuyor.
Akıcı ve kolay oknur bir üslubu tercih eden Ateş , "bir gözü şehre bir gözü köye bakan , ŞAŞI bir kültürü" yani gecekondu kültürünü son derece güzel işlemiş . Okurken çok şey öğrendiğim gibi farklı hayatların evlerine de ister istemez misafir oldum çünkü son derece gerçekçi işlenen öyküler okuyucuda lezzetli bir tat bırakıyor . Bütün arkadaşlarıma " küskün fotoğraflar" ı tavsiye ediyorum .
 
Üst