Adam dediğin

Bu kadar cesur olunabileceğini öğretmediler sana... hem ne derler sonra...ayıp... hadi canım...

Adam dediğin cesur olacak! Baktımı şöyle karşıdan, için titreyecek için.
Ayaklarında bir dermansızlık, seni alıııp götürecek.
Artık ev mi olur, deniz mi , gökyüzü mü, nedir bilmem. Alsın götürsün yeter.

Adam dediğin;​

Sana ihtiyacım var demeyi bilecek. Seviyorsa seviyorum var mı, diyebilecek. Korkmayacak ne aşksızlıktan ne parasızlıktan ne senden ne başkasından...

Öyle sümüklü böcek gibi yapışmayan cinsten, kalabalıklarda gözlerini senin üzerinden ayırmayan. Tamam sigaranı O yakacak, kapıyı sana O açacak, şarabı senin için ilk O tadacak, kibar olacak kısaca asla yapışık ikiz değil. Oturup kalkmasını, kültür yapmasını, iki maç anlatmasını, ekonomiyi, siyaseti bilecek... Misal; Atatürkten sonraki 4 cumhurbaşkanını sayabilecek tereddütsüz...

Vizyonu olacak vizyonu, televizyondan bakmayacak hayata. İki laf ettiğinde bileceksin ki anlamış da başka konuya atlamış bile. Uyuşuk olmayacak adam dediğin leb demeden leblebiyi yutacak. Sabah saati kurmadan kalkabilecek ve çoraplarını nereye koyduğunu bildiğinden sabahları debelenmeyecek, titiz değil ama, bir kadına ihtiyacı olmadan da yaşayabileceğini gösterecek.

Adam dediğin sihirli olacak azıcık, ruhuna ulaşmayı öğretecek. Biraz da kıskanç olacak, vurdu mu ses getirmeyecek ama vurmaktan beter edecek gözleriyle... öyle bir adam işte.... Arada sırada dokunmayacak sana. Aramayacak. Mavi bir kaç gömleği olacak illaki senin ütülediğin. Merak edeceksin merak, öyle lök diye burnunun dibinde bitivermeyecek. İnsanın iyi hali var kötü hali var, sende bazen görmek istemeyeceksin, anlayacaaaaak....

Adam dediğin, güdümlü değil eğitimli olacak. Okuduğunu anlayacak, bilmediğine bilmiyorum diyebilecek, sallamayacak özet... Lügatında -haklısın-doğru-evet-gidelim-yapalım-merak etme-sen üzülme- olacak. -üzgünüm-yorgunum-belki-yarın-olmaz olmayacaaaaak... Kasımpatı gibi açılıp saçılmayacak. Bacakları kalınsa, yazın güneşin altında uzun paçalı don ve naylon terlik giymeyecek.

Adam dediğin bir söylediği sözü unutmayacak, geri almayacak, temcit pilavı gibi çıkarıp çıkarıp höykürmeyecek. Utanmayacak, arlanmayacak, başkasının karısına da yan gözle bakmayacak. Azıcık namuzsuz olacak tamam ama o namussuzluğu ancak ve ancak senin uğruna , değerleri ve onuru uğruna kullanacak...

Yemek masasında koltuğunu tutacak ama yılışmayacak salya sümük. Ağlayacak omzunda yeri gelecek ama sana abanmayacak. -sen yoksan ölürüm- acitasyonu yapmayacak. Arabesk dinlemeyecek, dinleyenden haz etmeyecek. Vurdulu kırdılı filmlere para verip gitmeyecek. At gözlüğü takıp gezmeyecek sağda solda... Kavun peynir yiyecek yemek olmadığında. Sushi'yi de deneyecek ama. Yeniliğe açık olacak her daim, yemem diye tutturmayacak.

'Kırıldım, yamuldum, küstüm, konuşmam' demekle olmaz. Neyse sorun çözecek, ertelemeyecek. Bilecek hayatın kurtarılası anları olduğunu ve o anı bir daha geriye saramayacağını.

Matematik bilecek. Logaritma nedir, türev nasıl alınır, kare kökü filan… Kafadan çarpıp bölecek, ayın sonunu getirebilecek.

Adam dediğin iyi araba kullanacak kardeşim!. Direksiyon hakimiyeti , yön kabiliyeti 100'de 1500 olacak. Bastımı gaza saçların savrulacak, bir iki manevrayla parkediverecek arabayı, mel mel bakmayacak...

Bir salon beyefendisi olacak. Belinden kavrayıverecek uzun parmakları, dansa kaldırırken... Arada bir elini havalandırıp seni döndürecek, soluğuna soluğunu değdirecek, ne zaman duracağını da bilecek. Kendini göstere göstere afişe etmeyecek. 'tamam hoşum, akıllıyım, param var ama kadınıma da sadığım' dedirtecek...

Çalışkan olacak çalışkan, tuttuğunu koparacak. İşçi olacak işçi, çalışmadan karizma satmayacak. Yeri gelecek limon satacak, utanmayacak. Taşı sıktı mı suyu çıkacak. Baba parası yemeyecek, babasına destek çıkacak. Annesini sevecek ama kadınına kuma getirmeyecek. Aile, akraba nedir?, bayram seyran kimler aranır sorulur, kimler küstürülmez, kimlerin elleri öpülür?...Bilecek... Büyüklüğünü, önündeki ceketin düğmesini ilikleyerek değil, önünde ceket iliklettirerek farkettirecek. Dobra olup kabalaşmayacak. Eleştirinin ince ayarını, bir terzi maharetiyle teğelleyecek. İnsanları kırmadan da hataların onarılabileceğini öğretebilecek. Öyle hemen yorulmayacak, sızmayacak ve hiç başı ağrımayacak. Dişleri, tırnakları, burnu ve saçları temiz olacak. Adam adam kokacak, parfümlü züppe değil.
Kudurmadan eğlenmeyi bilecek, kudurtmadan dize getirmeyi bildiği gibi.

Adam dediğin yazın buz gibi, kışın soba gibi olacak. Çok şişman, çok zayıf, çok uzun, çok kısa, çok yakışıklı, çok sıradan, çok titiz, çok mükemmeliyetçi, çok kaba, çok kıskanç, çok bayağı olmayacak. Normal ama aykırı olacak. Sıkmadan sıkıştıracak, baymadan bayıltacak, ezmeyecek ruhunu anlıyor musun? Sarsacak ama, sarsıntın depresyondan olmayacak...

Demem o ki; adam adam olacak, adam gibi adam dedikleri... Ama sen de hakikaten kadın olacaksın. Bütün bunları yaşatabilecek bir ruhu yetiştirebilecek bir koca yürek, bir koca ana. Ana olacaksın...
Bir adam büyütmek o kadar da kolay değilmiş diy mi? Ne o, hazıra mı konacaktın? Böyle analar olmasa, böyle adamlar nereden bulunur söyle, hadi söyle?

Sende analığını bileceksin, kadınlığını bildiğin kadar, otur oturduğun yerde!...
 
Adam gibi, adam olmak tabiri hoşuma gider ve her zaman erkekler için söylenmiş olduğunu düşünmem.

Adam olmak kavramı erkek veya kadın hakeden için söylenmiş bir değerleme bence,

emeğinize sağlık.
 
adam gibi adam yok nerde adam yada bize rast gelmez hele bakın bakın hele millete kare kare bize lokma vermezz

adam dediğin dürüst olacak cömert olacak korkak olmayacak
ben bazı insanlardan kendimi daha adam görüyorum bazı yönlerimle:Enfado:
 

SMN

Erkek dediğin yakışıklı olacak.
Öyle karşıdan yürüyüp gelirken end***** hayran kalacaksn.
Ama bunlardan önce özü sözü doğru,
Sözünün eri bir delikanlı olacak.
Yakışıklı olacak ama,
Aklını sende tutacak kadar da akıllı
Seni elinin tersiyle değil,
Avucunun içiyle kavrayacak.

Bileceksin ki emin ellerdeyim,
Başkası tutamaz elimi böyle.
İnce olacak;
Seni senin kadar düşünecek.
Sen onu merak ettiğinde
Kendisine hesap soruluyor havalarına girmeyecek. Romantik olacak;
Kimi gün habersizce kucağında çiçeklerle çıkıp gelecek
Özel günleri unutmayı marifet sanmayacak.

Erkek dediğin,cesur olacak cesur.
Seni seviyorum derken korkmayacak.
Seviyorum deyip
Bir sonraki perdede kaçmayacak.
Özlüyorum diyorsa gelecek...
Kaybetmek istemiyorum diyorsa kaybetmeyecek; açık sözlü olacak duygularını saklamıyacak
Erkek dediğin aşkına sahip çıkacak.
Aşksız yatmayacak yatağa ve sen bunu bileceksin

Bir baba şefkatiyle seni alnından öptüğünde;
Bileceksin ki sevgisi geçici ve zayıf değildir.
ve sevgiyle öptüğünde dudaklarından
Bileceksin ki öpüşünün tek sebebi şehvet değildir.

Erkek dediğin zeki olacak.
Kadının küçük yalanlara,bahanelere inanmayacağını, kendisini kendi gibi tanıdığını bilecek.
Kadının zekasını küçümsemeyecek kadar zeki olacak.
Zeki olacak,
Seni bir hamur gibi karmasını bilecek,
O hamura kendisini katmasını da...
Değerlerini bir anlık hevesler uğruna satmayacak.
Babalığını bilecek, kadir kıymet bilmeyi, vefakarlığı,fedakarlığı...
Erkek dediğin seni koruyacak, kuşatacak.
Parayla,pulla,kariyerle,güçle,kimin ne dediğiyle hareket etmeyecek.

Hem sevgilin,hem arkadaşın,hem dostun,hem baban,hem çocuğun olacak,
Huzurla bağrına basacaksn.
Bileceksin ki o erkeği beklemenin zevkini, huzurunu başka hiçbir şey yaşatamaz sana..!!
işte erkek dediğin...
Erkek dediğin, senin niye çok erkek arkadaşın var derken,
kendi etrafında bir tek erkek arkadaşı olmayıp
dünya kadar kızla muhattab olmayacak.
Sözünün eri olacak.
Çelişki dolu konuşmayacak.
Asla gri olmayacak....

alıntıdır..
 
Süper olmuş mora...aynı benim canım kocamı anlatmışın.:Cachondon::Cachondon::Cachondon:
 
Ya bunlara internette çok rastlıyorumda kadın dediğinle başlayan bir yazıya daha rastlamadım. Şunu söylemeleyimki burda yazılanların bazılarınıda erkeğin içinden çıkarmak kadına düşüyor.
Örnek mi?
-Kırıldım, yamuldum, küstüm, konuşmam' demekle olmaz. Neyse sorun çözecek, ertelemeyecek. Bilecek hayatın kurtarılası anları olduğunu ve o anı bir daha geriye saramayacağını.
(Bir sorun karşısında erkeğine içindeki kırgınlığı güzel bir şekilde anlatmak yerine öfke kusan saldıran erkeğini gereksiz kaprislerle yoran olgunluk göstermeyen inadım inat bir kadınla kim konuşmak ister. (İşte bu yüzden sevgilimle 15 gün geçti tartışmamızın üstünden ve konuşma isteğim hala yok))
-Korkmayacak ne aşksızlıktan ne parasızlıktan ne senden ne başkasından...
(Parasız halini anlamayıp (Bildiği halde) üstüne birde şunu yapalım bunu yapalım diyen bir kadın erkeğe parasızlığı nasıl korkutmazki. Parasız anında destek olmayacak biri bu sonuca yol açmazmı)
-Yeri gelecek limon satacak, utanmayacak. Taşı sıktı mı suyu çıkacak.
(Limon satmaya giderken kapıya kadar geçirmeyecek hayırlı işler demeyecek somurtacak(çünkü böyle bir durum çok fedakarlık gerektirir). Bu durumda o limonu satacak gücü bulmak ne mümkün öyle değilmi?)
- Baba parası yemeyecek, babasına destek çıkacak.
(Baba parası yemeyip babasına yardım edip, üstüne onun mutluluğu için bilmem ne kadarlık taksidin altına girip birde onu gezdirip eğlendirmeye çalışıpta maaşında eksiye geçtikten sonra söz maddiyattan açılıp sıkıntını paylaşmak istediğinde sende bu duruma nasıl geliyorsun anlamıyorum diyen bir kadın erkeğin içinde burda yazılanların hangisini uygulama isteği bırakır.) vs vs.

Kusura bakmayın biraz doluyum ama bunları okurken her cümlenin sonunda bunlara layık bir kadın hayal ettim. İtiraf etmeliyimki ben karşımdakinin bunların bir çoğuna layık olmadığını düşündüğüm için uygulamıyorum. Yinede burda yazılanlar çok güzel. Gerçektende adam dediğin adam gibi olmalı ve kadında o adamı tamamlamalı.
 
Üst