Eylül ayında kendinizi iyi hissetmeniz için pratik öneriler

Sonbaharı karşılarken kendinizi daha iyi ve enerjik hissetmenize yardımcı olacak 15 öneri hazırladık. Eylül sendromunu kolayca yenmeniz ve sonbahara sağlıklı bir giriş yapmanız için. Üstelik hepsinin uygulaması son derece basit ve masrafsız!

İp atlayın
Kim demiş sadece çocuklar ve boksörler ip atlar diye? Eski çamaşır ipinizi alın ve dünyanın belki de en etkili kardiyo çalışmalarından birisini yapmak için başlayın zıplamaya. Düz bir zemin üzerinde yarım saat ip atlayarak tam 350 kalori yakabilirsiniz. Eğer, bunu kumda yaparsanız yakacağınız kalori miktarı tam iki katına çıkacaktır.

Kepeklerden kurtulun
Saçlarındaki kepeklerden kurtulmak isteyenler için doğal bir reçete: sirkeyle yıkanmak! Yarım şişe üzüm sirkesini püskürtmeli bir şişeye aktarın ve bunu saçlarınızın tümüne sıkın. Ardından beş dakika bekleyin ve durulayın. Böylece, bozulduğu için kepeklenmeye yol açan PH dengesini sirke asidiyle dengeleyeceksiniz.

Konsantrasyon kazanın...
Kinesiyoloji, vücudun doğal dengesini tekrar kazanmasına yardımcı olan ve zihni negatif düşüncelerden arındırmayı hedefleyen özel bir terapi çeşidi. Siz de bu kinesiyoloji egzersizinden faydalanabilirsiniz: Büyük bir parça kâğıt alın ve bunun üzerine büyük harflerle alfabeyi yazın. Ardından kırmızı kalemle bazı harflerin üzerine sağ, bazılarının üzerine de sol yazın. Sonra yüksek sesle, gelişigüzel harfleri okumaya başlaın. Harfleri okurken de, üzerinde yazana göre sağ ya da sol kolunuzu kaldırın.

Daha iyi uyuyun
Yapılan araştırmalar uzun süre televizyon seyretmenin uyku kalitesini düşürdüğünü ortaya koyuyor. Günlük TV seyretme süresini yarı yarıya azaltmaksa uyku kalitesinde belirgin bir artış sağlıyor. Uzmanlar, televizyonun parlak ışıklarının bilinçaltını etkilediğini ve bunun kişilerin kendilerini huzursuz hissetmesine yol açtığını belirtiyor.

HER GÜN GÜNEŞLE BULUŞUN...
Her gün sadece 5 dakika olsa da güneşlenmek, vücudunuzdaki D vitamini miktarını ciddi şekilde artırıyor. Bu nedenle, her gün havalı kapalı bile olsa 5 dakika açık havada durmaya özen gösterin. Güneşin kuvvetli olduğu günlerde bunu öğleden önce 11.00 civarında yapmaya ve mutlaka güneş koruyucu krem sürmeye de özen gösterin.

Kendi sebzenizi yetiştirin
Sizin hayaliniz de bir gün kendi sebzelerinizi yetiştirmek ve ellerinizle toplamak mı? Bunun için mutlaka kocaman bir bahçeniz olması gerekmiyor. Büyükçe toprak saksılar alıp işe koyulabilir ve kekik, maydanoz, fesleğen, biber ve domateslerinizi yetiştirebilirsiniz. Üstelik bunların yüzde yüz organik olacağı da garanti! Tohumları seralardan ve çiçekçilerden temin edebilirsiniz.

Kokularla enerjinizi artırın
Pikniğe gittiğiniz bir gün avuç dolusu çam iğnesi ya da çam kozalağı toplayın ve bunları evde, ince bir keten parçasına sarıp doğal bir iple bağlayın. Keseyi banyonuza uygun bir yere asın. Sıcak su ve buharla ıslandığında etrafa harika kokular yaydığını göreceksiniz. Üstelik bu kokunun, enerji verici özellikteki aromaterapik etkisini kısa sürede fark edeceksiniz.

Daha fazla kalori yakın
Metabolizma hızı kısaca vücudunuzun kalori yakma hızı olarak tanımlanabilir. Bunu artırmak, daha fazla kalori yakmak ve daha kısa zamanda forma girmek için basit bir öneri: Yarım litre soğuk su alın ve bunu 10 dakika içinde için. Almanya'da yapılan bir araştırma bu yöntemin metabolizma hızını tam iki katına çıkardığını ortaya koymuş. Bir öneri de, günde en az 8 bardak su içmesi gerektiğini bildiği halde hep unutanlara... Bileğinize 8 adet lastik takın ve içtiğiniz her bir bardak suyla bir lastiği çıkarın.

Elma sirkesiyle detox yapın
İşte yine sirkeli bir tavsiye. Bu kez tavsiyemiz bir şişe elma sirkesi almanız ve bununla vücudunuzun mineral emilimini artıracak özel bir içecek hazırlamanız. Yapmanız gereken çok basit, bir yemek kaşığı elma sirkesi, bir tatlı kaşığı bal ve yine bir yemek kaşığı ılık suyu karıştırın ve bunu her sabah için. Vücudunuzun toksin atılımının arttığını görecek ve kendinizi kısa sürede iyi hissedeceksiniz. Elma sirkesinin doğal bir antibiyotik olduğunu ve sivilcelerin üzerine sürüldüğünde iyileşmelerine yardım ettiğini de hemen ekleyelim.

Muhteşem tırnaklara kavuşun
Haftada bir kez uygulayacağınız zeytinyağı banyosuyla muhteşem tırnaklara sahip olabilirsiniz. Bunun için yarım kâse ılık zeytinyağı
alın ve tırnaklarınızı bunun içine sokarak 5 dakika bekletin. Çıkardıktan sonra ellerinizi yıkayın ve tırnaklarınızı yumuşak bir parça bezle ovun. Tırnaklarınızın
ne kadar sağlıklı ve parlak göründüklerine inanamayacaksınız.

GÖBEĞİNİZLE NEFES ALIN...
Rahatlamanın ve stresten arınmanın en hızlı yolu göbeğinizle nefes almak. Uzmanlar, siz derin nefes alırken inip kalkması gerekenin göğüs kafesiniz değil göbeğiniz olması gerektiğini ısrarla hatırlatıyor. Siz de gün içinde fırsat buldukça, göbeğinizi kullanarak derin nefesler alın.

Arada bir çocuk olun
Okulda oynadığınız oyunları hatırlayın; körebe, saklambaç, yakartop ve istop! Hepsi de aslında bol bol kalori yaktıran muhteşem birer kardiyo egzersizi değil mi? Sizinle tekrar çocuk olmayı kabul edecek arkadaşlarınızla (eğer bulamazsanız kendi çocuklarınız ya da yeğenlerinizle) parkın yolunu tutun ve eski oyunlara tekrar "selam" deyin. Bu arada da bol bol kahkaha atmayı sakın unutmayın...

Fırçayla masaj yapın
Selülitlerden kurtulma progr***** bir de bu maddeyi eklemeye ne dersiniz? Evde bulduğunuz en büyük saç fırçasını alın ve bununla 10 dakika boyunca selülitli bölgelerinize hafif hafif vurarak masaj yapın. Böylece oradaki kan dolaşımını hızlandıracak ve sorunlu dokulara daha fazla oksijen taşınmasını sağlayacaksınız.

Kırışıklarınızdan kurtulun...
Biota Laboratuarları Medikal Müdürü Prof. Dr. Kerim Alpınar kırışıklarınızın artmasını önleyecek özel bir tarif veriyor. Bunun için 1 adet salatalık, 1 adet yumurta akı ve 1 tatlı kaşığı krema gerekli. Hazırlamak içinse, yumurta akını kremayla karıştırın ve salatalığın suyunu çıkarıp karışıma ilave edin. Temizlenmiş yüze uygulayın, 20 dakika sonra yüzünüzü ılık maden suyu ile yıkayın.

Eğlenceli oyunlar bulun..
.
Çocuklarınızla birlikte eğlenceli vakit geçirmek rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Hem sizin keyif alabileceğiniz hem de oyuncaklarla birkaç dakika oynayıp kenara atan çocuklarınızı oyalamak için göz atabileceğiniz bir web adresi öneriyoruz: haydioynuyoruz.com: oyun ve oyuncak kaynağı Bu sitede, 5 yaşına kadar çocuklar için oynatabileceğiniz ve birlikte oynayabileceğiniz oyunlar bulacaksınız. Yelpaze oldukça geniş.
 
Üst