Gerçek eş

Eski zamanlarda, güçlü bir ülkeyi yöneten kralın 4 eşi varmış. Kral en çok 4. eşini severmiş, bir dediğini iki etmez, her şeyin en güzelini, en iyisini ona verirmiş.

Kral 3. eşini de çok severmiş . Bu güzelliğin bir gün kendisini terk edebileceğinden korktuğu için, onu çok kıskanır, üzerine titrermiş.

2. eşini de severmiş kral. Kendisine karşı her zaman iyi ve sabırlı davranan eşi, kralın ne zaman bir derdi olsa daima onun yanında bulunur, sorunun çözümünde ona destek verirmiş.

Kraliçe olan 1. eşiymiş kralın. Onu en çok seven, karşılık beklemeden seven, sağlığına ve hükümranlığına en büyük katkıyı sağlayan bu eşi olmasına rağmen, kral 1. eşini pek sevmez, onunla ilgilenmezmiş.

Bir gün kral ölümcül bir hastalığa yakalanmış. Yakında öleceğini anladığı ve öldükten sonra yapayalnız kalmaktan çok korktuğu için , eşlerinden hangisinin ölüm yalnızlığını kendisi ile paylaşmak isteyebileceğini öğrenmek istemiş.

En çok sevdiği 4. eşine, ölüm yolculuğunda kendine eşlik etmek isteyip istemediğini sorduğunda aldığı cevap kalbine bıçak gibi saplanmış. Cevabı kısa ve net " Mümkün değil " olmuş.

" Hayatım boyunca seni sevdim sen benimle birlikte ölmeyi kabul eder misin? " sorusuna 3. eşi, " Hayır, hayat çok güzel. Sen ölünce ben yeniden evleneceğim " diye cevaplamış. Kral bir kez daha yıkılmış.

" Her sorunumda her zaman yanımda olan bana yardım eden sendin , bu sorunumda da bana yardımcı olur musun? " talebine karşılık 2. eşinden ; " Bu sorunun için hiç bir şey yapamam, olsa olsa sana mezarına kadar eşlik eder , güzel bir cenaze töreni yaptırır ve yasını tutarım " karşılığını almış.

Büyük bir hayal kırıklığı yaşamakta olan kral, 1. eşinin sesi ile irkilmiş. "Nereye gidersen git seninle olurum , seni takip ederim " " Ah!" diye inlemiş kral; "Keşke bir şansım daha olsaydı ... "

Gerçek hayatta hepimiz 4 eşli bir kralız:

4. eşimiz vücudumuz. Onun güzel görünmesi için ne kadar zaman , kaynak ve çaba harcarsak harcayalım, öldüğümüzde bizi terk edecektir.

3. eşimiz sahip olduğumuz servetimiz ve statümüzdür. Ölür ölmez başkalarına yar olacaktır.

2. eş ailemiz ve dostlarımızdır. Tüm sorunlarımızı paylaştığımız bu insanların en son yapabilecekleri şey, bu dünyadan gözleri yaşlı bizi uğurlamak olacaktır.

1. Eş ise ruhumuzdur.

Ruhlarımıza iyi bakalım ...
 
Üst