• Hoşgeldiniz Yayın hayatımıza turktwit.com olarak devam etme kararı aldık. Tüm uyelerimizi yeni sosyal medya sitemizTurkTwit.Com 'a bekleriz

Abdullah Gül kimdir?

Abdullah Gül kimdir?​

Abdullah Gül 1950 de kayserinin en çok kalem tutan ailelerinden birinin ferdi olarak dünyaya geldi.Erken yaşta polizite olan Gül ilk ve orta öğrenimi sonrasında İstanbul yolunu tuttu. 68 kuşağı arasında yaşanan kutuplaşma tercihini sağdan yana kullandı.Amacı komünizmle mücadele Kıbrıs'a sahip çıkma, yahudileri protesto, bayrak ve vatan toprağını korumak olan MİLLİ TÜRK TALEBE BİRLİĞİ çatısı altına girdi.Solcu öğrencilerin hedef göstererk fotoğraflarını duvarlara astığı Gül'ün en yakın dava arkadaşları Tayyip Erdoğan, Cemil Çiçek, Ali Coşkun, Abdülkadir Aksu oldu.

Erdoğandan 4 yaş büyük olan gül o dönemde birliğin icra komitesine seçilir.Erdoğan ise ağabey diye hitap ettiği gülün altında orta öğretim başkanıdır.
Daha sonra Londra'ya doktora yapmaya giden gül oradad da kimliğini korudu.Gül 5 vakit namazını 2 yıl boyunca exeter üniversitesinin kilisesinde kıldı.Gurbette yeni arkadaşlar edindi.fehmi Koru ve Şükrü Karatepe...........

Türkiye'ye dönen gül bu kezde 1983-1991 yılları arasında merkezi cidede olan islam kalkınma bankasında ekonomist olarak çalıştı.Dönüşte uluslaraları ekonomi dalında doçent oldu.Oğlunun sünneti için gittiği Kayseride siyaysetle yolları yine kesişti.Refah partisinden milletvekili adaylığı için teklif aldı.Tayyip Erdoğan ile Azmi Ateşi kıramadı ve siyasete adım attı.

1991 den sonra her dönem milletvekili seçilen Gül uluslararası ilişkiler ve ekomomi dalında görevler aldı.bakanlık yaptı.Erbakanın prensleri arasındaydı.
Ancak erbakanla arsındaki bağ ilk kez libya gezisinde yara aldı.Kaddefinin hareketlerine teşekkür eden erbakanın aksine Gül deli saçması sözler yorumunu yapar ve bu olaya en çok üzüen kişi olarak bazı şeyleri sorguşlamaya başladı.

28 şubatın ardından parti içindeki gerilme yenilikçi kanadın başına geçti.Kutan'a karşı adaylğını koydu.98 oyla kaybetti ama asıl kazanan o oldu.milli görüşten kopan kurubun başına geçti.

AKP'nin kuruluşu sırasında Erdoğan ile ön safhadaydı.Erdoğanın siyasi yasağı kalkana kadar 2002 seçimlerinden ezici bir çoğunlukla çıkan partinin liderliğini yürüttü.

Erdoğan ile aralarındaki ahde vefa hiç bitmedi 2007ye kadar gelindiğinde bu kezde erdoğan köşk koltuğundan vazgeçerek Abdullah Gülü aday gösterdi.

Gülün tek aday olduğu seçim mahkemede bitince 11.Cumhurbaşkanını seçmek meclise kaldı.Erdoğan kesin konuşmasada gül meydanlar adylığımın devam ettiğini gözteriyor.diyerek partisinin en güçlü adayı olduğunu vurguladı. başbakan tepkilere rahmen adaylık konusunda kararı güle bıraktı.Gül ise tekrar aday oldu. ilk 2 turda 367 oy alamayan gül son turda muradına ulaştı.

GÜL TÜRKÜYE'nin 11. CUMHURBAŞKANI SEÇİLDİ.
 
Üst