Kola içtikten sonra vücudumuzda 1 saat içinde olanlar

İlk 10 dakika: 10 çay kaşığı şeker almış vücudunuza girer (Günlük almanız gereken şeker miktarının tamamı kadar). Fosforik asit tat alma duyunuzu keser ve aşırı şeker yüklemesinden dolayı kusmanızı engeller.

20 dakika: Kan şekerinizde ani bir yükselme olur, yüksek miktarda insülin patlamasına neden olur. Karaciğeriniz vucudunuzdaki şekeri yağa çevirerek buna bir yanıt verir. Bu sadece bir kaç dakika içinde olur

40 dakika:
Kafein absorbsiyonu tamamlanır. Göz bebeklerniz büyür. kan basıncınız yükselir, karaciğeriniz kana daha fazla şeker pompalamaya başlar. Beyninizdeki adenozin reseptörleri rehaveti önlemek için bloke olur.
45 dakika: Beyninizde dopamin salgısı artar. Bu tıpkı eroinin vücuttta yaptığı tepkimelere benzer.


60 dakika:
Kafeinin diüretik özellikleri baş gösterir (tuvalet ihtiyacı).Buda vücutta depolanmış kalsiyum, magnezyum ve çinkonun da beraberde dışarı atılması demek.

Bir süre sonra şeker ihtiyacını tekrar duymaya başlayacaksınız, kendinizi halsiz ve bitkin hissedeceksiniz. Vucüdunuzda kola ile alığınız bütün su tekrar dışarı atıldığı için sussuzluğunuz tekrar hissedeceksiniz. Şekeri ihtiyacını takiben, kafein isteğide başlayacak
 
İçtikten bir süre sonra sadece kola değil; aslında direk kafein derim ve neyin içinde varsa kafayı ona takarım . . .
 
Üniversitede iken neredeyse günde iki üç kutu kola içerdim . Uzun bir süre de bu böyle devam etti . Resmen tiryakilik yaptı diyebilirim arkadaşlar . Gün içinde yemek yemeden sadece kola içiyordum ve tüm gün onunla geçiyordu ancak hamile kalınca doktor bana kesinlikle yasakladı . Ben de ondan sonra bir daha ağzıma sürmedim
 

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
Bir Bardak Kola Vücutta Bakın Neler Yapıyor

Kola neden şişmanlatır? İlk 10 ve ilk 40 dakikada bakın kola vücutta kan şekerini nasıl etkiliyor?
Kola ile felakete götüren 60 dakika
İç ve Kalp Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, bir bardak kolanın 60 dakikada vücuda verdiği zararları anlattı. İşte felakete götüren kısır döngü.
İç ve Kalp Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay, kola’nın zararları hakkında ilginç açıklamalarda bulundu.
Prof. Dr. Karatay, ‘kola içince vücudunuzda neler olduğunun farkında mısınız?’ diyerek aşağıdaki açıklamayı yaptı:

İlk 10 dakikada: Kanınıza hemen 10 çay kaşığı kadar şeker girer. Bu normal günlük dozun 100 katı kadardır. Bulantınızın olmamasının nedeni içinde bulunan ‘fosforik asiddir’.
İlk 20 dakikada: Kan şekeriniz aşırı şekilde yükselir. Bunun sonucu pankreasınızda aşırı derecede insülin salgılanır ve kan şekerinin fazlası karaciğerde yağ olarak depolanmaya başlar.
40 dakika içinde: Kafeinin tamamı dolaşıma girmiş olur. Kan basıncı yükselir, karaciğerden daha fazla şeker yapılarak kana geçer ve kan şekeri tekrar yükselir.
45 dakika içinde: Beyinde dopamin yapımı artar, mutluluk hissi başlar (eroinin etkisine benzer bir etki meydana gelir.)
60 dakika içinde: Ani açlık hissi oluşur.
Tekrar kolaya ve tatlılara saldırısınız.
Bu kısır döngü devam ettiği süre karaciğer ve göbek yağlanması artar, vücudun tüm hücrelerinde LEPTİN ve İNSÜLİN DİRENCİ gelişir.
Şişmanlık hastalığını başlatmıştır ve bütün dejeneratif hastalıkların nedenidir.
Hala kola içmek istermisiniz? Yoksa gittiğiniz restoranlarda (ya da evde - neden olmasın? ) taze sıkma portakal ve nar suyumu sıktırırsınız?

Maalesef sıkma portakal suyu yok!! diyen lokantaları protesto edin. 20 milyon liraya bir meyve sıkma makinası aldırın. Aksi halde bir daha gelmeyeceğinizi söyleyin..

Sağlığımıza dikkat edelim. Restoranlarda Coca Cola, Fanta, Zero varsa, sıkma taze portakal, mandalina, kivi suları da olsun.
go-blog.ozar.net
 
Kolanın zararları saymakla bitmiyor,su yerine kolayı tercih eden ben için gerçekten üzücü bunları okumak...:malesef:
 
Üst